Savaş muhabiri, sevi romanı yazdı

Yeni Asır’ın haberine göre bir gazeteci 2003 Irak savaşından 2 pusula çıkardı. Gazeteci Mürsel Acay, savaşın şimal cephesini, yani Musul Kerkük cephesini izlediği 3,5 kamer zarfında bir nice acıya ve gözyaşına tanık oldu. Haberleri ve çektiği fotoğrafları gazetesine servis ederken, arşivindeki bu fotoğrafların ve notların mümasil tarihin kanıtı olacağını bilmiyordu. Çarpışma sonrası Türkiye’ye döndüğünde arviş fotoğraflarından Yaşamın Renkleri-Savaşın Vesair Yüzü adında tıpkı mektup çıkardı. Bu kitap 3 ağırlık yaptı. Kitabın 3. baskısı Türkçe, Kürtçe ve Ingilizce olmak için, 3 dilde oldu. Acay tekrar aynı bölgede yani Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde Hıristiyan kökenli dinç kız Maria ile karşılaştı. Acay, Bazen konuştuğu Maria’nın aşkını 10 yıl aradan bilahare yazdı bu kez; adı ‘Sinsice Amor‘…

“Uğrun Amor”, Postiga Yayınları’nda fert buldu. Gazeteci Mürsel Acay, fenomen olacak soy yaşam öyküsüyle okurlarıyla buluştu.

AŞKIN KANAMALARI

O sancılı günlerde ‘Uğrun Aşk’ın kahramanı Maria ile tanışan Acay, onun kederli öyküsünü dünyayla benimsemek istedi ve romanı kaleme aldı. Asıl yaşamın cümle çarpıcılığı romana dönüştüğünde, ayrımsız savaş muhabirinden fevkalade şiirsel kelimeler canlandı. Maria ve Üzeyir, içki ve savaşa şahit ergin Mürsel Acay’ın hayatına aşkı kattı. Bu nöbet çok kanamalarını duydu, dinledi, hissetti ve “Habersizce Aşk”ı ortaya çıkardı. Mürsel Acay kitapla ilişkin namına “Ortadoğu topraklarında dirim ve ahiret yolculuğu sıkıntılı olduğu kabilinden amor bile sancılı. Dinleri mazeret fail bağlı toplumun aşkı reddedişi ve sonrasında yaşanan uzun tıpkısı seyahat… Aşkını ısrarla ve sadakatle muntazır güzeller güzeli Maria… Kim bilir hastalık aşkını arkada bırakan, Maria’nın yeşil gözlüsü Üzeyir… Gelişmemiş kelimelere sığmayan, ancak okuyarak şahit olabileceğiniz aşka bakraç bire bir kadının acıklı hikayesidir ‘Sinsice Aşk’. Benim aşka dair akıcı üslubumla boydak ayrımsız kadının hikayesidir bu” dedi.

İMRENDİM BU AŞKA

Acay sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu aşka imrendim. Var mı demincek böyle aşklar?. Fazla sunu duru tıntın, genişlik kıvılcım münhal, sunu beklentisiz havadan var bu kitapta. (Amor nelere kadirmiş) dedirtiyor bu hikaye. Tarihin yoğrulduğu topraklarda amor da kutsaldır. Işte o aşklardan biri bu. 2003 Irak savaşının kuzey cephesini izlerken tanıştığım hıristiyan zihayat kız aşkına bağlı, sünni taze aşkına umarsız. Fazla hem sıcak, yakıcı halini, hem da antipatik yüzünü zat duygularımla, yoğurup kitaba koydum. Hem hikayeyi, hem aşkın hallerini, verdiği acıyı, ızdırabı, elbette kattığı hoşluğu, güzellikleri işledim” diye niteleyerek konuştu.

KARDEŞLİK TÜRKÜSÜ

Kitapta yaşamdan gerçeklik benzeri aşk hikayesini kişi üslubuyla yazmanın yanında kuzey cephesinden anıları da var Acay’ın. Cephede tümden mermileri, havan topu mermileri havada uçuşurken Bıyığı eskimemiş terlemiş zinde tıpkısı peşmerge ile arasında güzeşte diyaloğu bile kitapta anlatan Acay, ” Dinç peşmerge (Mahsun Kırmızıgül’ü tanıyor musun?) diyerek sordu. (Olur) yanıtını verdim. Anında cebinden Mahsun’un biraz fotoğrafını çıkardı. Sonra ona ilişkin tıpkı türkü söylemeye başladı. ‘Hepimiz kardeşiz, bu kavga ne diyerek’ tıpkısı yandan türküyü söylüyor, tıpkısı yandan başını mevziden yukarıya akıllıcasına kaldırıp kalaşnikofunu doğrultarak karşıya seçkin ateşler açıyordu. Türkünün tamamını kül söyledi… Insan biricik sözcük Türki bilmezken. Amma söylediği ırlamak ile yaptığı eylem birbirine uymuyordu. O, türküdeki kardeşlikten kortej ederken, insanlara elem ediyordu” dedi.

Bir Cevap Yazın