Savcılık:

Milliyet’te kayran düz habere göre görüntülerin iyileştirilerek izlenmesi sonrasında bu tespiti fail savcılık, iki kişinin ölüp ölmediği üzerine seçme bilgiye ise ulaşamadı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Katılımcı cinayetine ilgili soruşturmada elde edilen evvel bulgulara göre, olayın yaşandığı sokaktan, polisin defalarca kırıcı açmasına rağmen koşarak kaçmayı başaran iki saldırgan polis güçleri yoluyla vuruldu. Savcılığın elinde, bu kişilerin ölüp ölmediği konusunda bire bir bilgelik ise yok.

Fenomen öncesinde iki polisi şehit ederek, Tahir Delege’nin bulunduğu sokağa yönelen iki saldırgana yüz kere acı edilmesine karşın, bu kişilerin kaçmaları istifham işaretlerine defa açmıştı. Polisin kullandığı silahta plastik kurşun olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Şike Jazeera’nin müddeiumumilik kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre saldırganların ikisinin dahi polislerin açtıkları biberli sonucu vuruldukları, görüntülerin iyileştirilerek izlenmesi ile tespit edildi. Ancak mermiler saldırganların kaçmasına engel olamadı.

Kaçan saldırganların gaileli olma ihtimâllerini, olaydan müstacelen sonraları dikkate düz polis güçleri, hastanelerde kontrol yapmış fakat değme sonuç alamamıştı. 83 delilden 43 ’ü toplandı Soruşturma kapsamında toplanan deliller ve memur polislerin silahları ise incelenmek amacıyla Ankara ’evet gönderildi. Fenomen yerinde inceleme yapan astronomi, bugüne büyüklüğünde belirlenen 83 delilden 43 ’ünü toplayabildi.

Basın mensuplarının ve çevredeki asayiş kameralarının görüntüleri bile toplandı. Toplanan görüntüler ortada Dört Ayaklı Minare ’nin karşısındaki Mardin Kebap Evi ve Postanenin güvenlik kameralarının görüntüleri inceleniyor, daha görüntülerde hangi olduğu kamuoyu ile paylaşılmadı. Toplanan ve TÜBİTAK ’ta ehlivukuf ekiplerinin inceledikleri görüntülerde iki konu özellikle inceleniyor. Birincisi kurşun izlerinin tespiti. Bu sayede Elçi ’nin pekâlâ vurulduğu tespit edilmeye çalışılacak. Bire Bir ayrıksı başlık ise ses analizleri. Bu incelemede dahi fenomen bölgesinde kaç silahın kullandığı ve seslerin hangi silahlara ilgili olduğu anlaşılmaya çalışılacak.

Bir Cevap Yazın