SEBEP ŞAŞIRIYORSUNUZ KIM?

TV reklamlarına sâdır fena hâlde kadınlar yahut halkı güldüren komedyenler değil mi? Tek toplumsal konuları anlatan oyuncu yahut klasik çalgı aleti sanatçısının haddinden fazla kazanç verdiğini gördünüz mü? Veremez çünkü kazanmıyor kim… Darülfünun gençlerinin “yüksek sosyete soytarısı” dediği şahıslar gelişigüzel yıl milyonlarca dolar kazanıyor.

Gençlere bundan elan sunturlu emsal mi evet? Devlet istediği kadar meslek, darülfünun açsın…

Bu ülkede genişlik haddinden fazla ne sanatçılar (sözde) imdi seviliyor? Müziği mahallesindeki gıygıycı arkadaşından öğrenen ilkokul mezunu Roman kızları değil mi? Evli iken gösterişli manken ile Londra’de yakalanan ama yapımcı ağabeyleri yoluyla kurtarılan şarkıcılar! Sözde eğlendiri kulislerinde neler olup bittiğini bilmiyoruz, TV’ye çıkıp dakikalarca fazilet ve ahlak dersi verenler…

Bu ülkede sunma hatırlı sanatçılar (!) kimler? Pornografi kaseti bile olanlar, yüz bin dolara Çırağan’dahi sabahlayanlar, mafya kapatması olanlar değil mi?

Ya ateş parçası efsaneler… Yaptıkları, özellikle hele çapraz olanları tezkere değil, ansiklopedi tamam. Kimlerle neler yapmadılar ki, yapmıyorlar kim? Iletişim Araçları patronlarından tutun dinç muhabirlere arbede, vokalistlerden tutun öykü yazarı temiz çocuklara dek onlarca, yüzlerce erkek… Uyuşturucuyu gençlere aşılayan yahut çocuklarını arama edemeyenler. Bazılarına dava bakalım: “Oğlun nerede, sebep Türkiye’ye gelemiyor?” Meğerse hanımefendiler TV’de millete ahkâm kesiyor. Evet trilyoner babaları… Mehabet ile hareket eden arlı işadamı… Hay sevsinler senin dürüstlüğünü…

Arz emniyetli adlı kişilere bakın alelhusus… Kendilerini paraları ile “Sunu emin fail” sanatçılar, haberciler… Ne ego yazayım, hangi siz ülkü.

Bu ülkede yazıhanelerde yani aldatmak teknelerinde arz mail arkadaşının sevgilisine tecavüze kalkışan yapımcıları dahi biliyorum ego. Onların bazılarını siz “Çokça er kişi adamdır” diye niteleyerek tanıyorsunuz, bazılarını da “Çok popoş…” Ellerinden tutuğunuzda “Kendinize kadın. Utanmıyor musunuz” diyen kızlara elan sonra bühtan atan, ekmeğiyle oynayan vicdansızlar… Ahhh… O müzik ve film yazıhanelerini bir bilseniz siz… Bütünü o kadar kıray ve saygın rical kim…

Bu liste uzar da masraf… O ant size soruyorum.

O halde kızının katillerinden 3 milyon euro isteyen babaya hastalık kızıyorsunuz? Insan bu düzenin aynı parçası… Böyle gördü, böylesini normal biliyor.

O halde 26 yaşında çok beyaz zehir alıp ölen üniversiteli kıza sebep şaşırıyorsunuz? Babası baletmiş. Annesi mızrap aldığını biliyormuş. falan filan.

Yöntemsiz pop yarışmalarına; söz gelişi Adana’dahi yüzlerce baba, aynen darülfünun seçme kol sınavı kabilinden, kızının elinden tutup getiriyorsa… Kızını şarkıcı-okuyucu yarmak istiyorsa… Neden şaşırıyorsunuz?

Bu ülkeyi bu ayla bilcümle alay malay getirdik. Helal olsun bize…

Aykut Işıklar /Zaman

Bir Cevap Yazın