Seçkin kesimi ilişik kullanılmamış düzenlemeler!

Takvim’birlikte düzlük düzlük habere bakarak Meclis’e verilen kanun tasarısı ile muhtarlara, polislere, eksper erbaşlara ekstra zam getirilirken; çoluk çocuk, esnaf ve epey işletmeler maddesel açıdan rahatlayacak…

Hükümet, 1 Son Teşrin seçimleri öncesinde açıkladığı zam müjdelerini dakikasında hayata geçiriyor.

Asgari ücreti açık bin 300 liraya çıkaran, öğrencilerin burslarını 330 liradan 400 liraya yükselten, er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarını artıran, SSK ve Bağ-Seviye emeklilerine 100 liralık ekstra zammı hayata nâkil Hükümet, şimdi dahi gelirleri artıracak farklı tensikat amacıyla düğmeye bastı.

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısı; muhtarlara, polislere, erbaşlara, polislere, tekaüt esnafa bindirim getirirken, gençleri, esnafı, kıtipiyoz işletmeleri maddesel açıdan rahatlatacak maddeler içeriyor. Aha yasanın çıkmasıyla hayata geçecek düzenlemeler:

KIM, HANGI TAKANAK?

Muhtara 350 lira bindirim: Kocabaşı maaşları artırılacak. Halen 950 liralık olan kocabaşı maaşları, bin 300 liraya yükseltilecek.

Polise 580 teklik artış: Polisler ve ehlivukuf erbaşlara düzeltme yapılacak. Polisler ve ehlihibre erbaşların 2 bin 200 olan mülhak göstergeleri 3 bine çıkarılacak. Polislerin itimat hizmeti tazminatı dahi yüzdelik 25 artırılacak. Böylelikle polislerin maaşlarında 240 liralık ile 580 lira beyninde açık artma sağlanmış olacak.

Esnafa alacak kolaylığı: Esnafa rüşvet kolaylığı sağlanacak. Yıpranmamış düzenlemeyle, süssüz usulde vergilendirilen esnafın almanak 8 bin liraya büyüklüğünde olan kazançlarından algı alınmayacak.

Gençlere 3 yüce bindi: 3 düzenleme ile gençlerin cebi rahatlatılacak. Eskimemiş hisse senedi kuran gençlere 3 yıl süresince sağlık vergisi muafiyeti sağlanacak. Öğrenim gören gençlerden pasaport harcı alınmayacak. Lise ve dengi öğrenimden mezun olup 20 yaşını, yükseköğrenimden çıkışlı olup 25 yaşını geçmeyenlerin keyif primi cesamet aracılığıyla ödenecek. Mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 sene süreyle gelir testi yaptırmaksızın sağlık hizmeti alabilecekler.

251 bin banal işletmeye bindi: Türkiye’nin 51 ilinde muteber yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde temel alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılacak, bu imkandan 251 bin banal işletmenin yararlanması sağlanacak.

Bir Cevap Yazın