Seda Kaya Güler: ‘Çaresizliğe direnmek’

Çaresizliğe direnmek

Bu senenin candan izlenen dizilerinden biri ‘Karagül’. Hikaye ayrımsız yana oldukça can alıcı ve realist karakterler var dizide. Özellikle kadınlar. Koca dünyasında kadınların yerini gayet güzel anlatıyor. Seçme bölümde bir-iki karakter henüz öne çıkıyor ve onların hikayelerine yoğunlaşıyoruz.

Ebru (Ece uslu) dizinin başrolünde. Yer dallı güllü kadın o. Hayat günce güneşlik devam ederken bir anda kocasının ortadan kaybolmasına mı yansın, bir anda bilcümle malını mülkünü kaybetmesine mi, kocasının ona hile söylemesine mi? Başına gelenlere karşın yıkılmadı. Sert durmaya çalışarak, kişi doğrularından katiyen taviz vermeden, inandığı değerlerin peşi sıra anbean ve asla çaresizliğe boyun eğmeyerek mücadeleye bitmeme ediyor.

Ilkin kocasını öldüren kayınbiraderi başlamak amacıyla ailenin ayrıksı kadınları eliyle hiç sevilmemesine ve konakta istenmemesine rağmen çocukları amacıyla ayakta kalmaya çalışıyor. Hem birlikte kimseye dal eğmeden. İlkeli yalçın duruşu farklı kadınları birer birer kendi tarafına çekmeye başladı.
Ebru karakteri sebebiyle diziyi izleyen kadınlar, boyun eğmeden bile ayakta kalabileceklerini öğrenebilirlerse ne bahtiyar bize.

ÇARESİZLİK DUVARI

Çünkü biçarelik kadınların çok kalın karşılaştığı bir nitelik. Ve sığındıkları bir nitelik. Başlarına gelenleri kolaya kaçarak kabullenme durumu. Evet, kimi zaman insanın süfli yapabileceği tek tıpkı şeyin kalmadığı davranışlar olabiliyor. Dizideki kadınların çoğu dahi bu durumda. Söz Gelişi Rüya Duyar’ın başarıyla canlandırdığı ‘Emine’ karakteri. O kadar ciddi ki. Eminim stabil çok karı onu izlerken kendisini görüyordur.

Aşırtı olmanın bedelini ödüyor Emine. Ailesinin istememesine rağmen sevdiğiyle evlenince ve özürlü tıpkısı çocuk dünyaya getirip kocasının ilgisini kaybedince hep sevgisini çocuğuna vermiş. Hoşgörüsüz dönemeyeceğini bildiği için kocasının ortak getirmesine birlikte sessiz kalık. Allahtan kaynanası onun yanı sıra ama gene bile kadınlık gururunun kırıldığı anlara tanık olduk. Çocuğu için sesini çıkaramamış senelerce. Baba evine mankafa döndüğünde başına neler geleceğini biliyor çünkü. Sahi canına tak ettiğinde evi metrukiyet edip oğluyla birlikte baba evine gittiğinde eş evinde görmediği eziyeti orada gördü. Direndi dönmemek amacıyla amma döndü yine birlikte. Keşke dönmeseydi. Bari Ebru’nun yaptığı üzere bulaşıkçılık, garsonluk, kovanlık işi hangi buluyorsa yapsa ve Ebru’nun evinde yaşasaydı.

SİBEL VE DİĞERLERİ

Dizinin takipçilerindenseniz, Sibel (Ebru Oen Mecnunca) fiilen ayakta kalmaya çalıştı birlikte ne oldu, diyebilirsiniz. Tıpkı yanda herkese kardeşi adına tanıttığı kızı bire bir yanda şiddetinden kaçtığı kızının babası olan eş ve habersizce-göçek seyretmek zorunda kesilmek. Ekmeğini fiilen kazanmanın peşinde amma koca dünyasında evire çevire aynı karı namına işi ağırlık. Sibel’in başına gelenler üstelik amor yüzünden. Değmeyecek tıpkısı adama bakraç olup evini metrukiyet etmesinden. Kucağında bire bir çocukla çok çabalamış. Çabalıyor de ama işte patronunun soysuz tekliflerine birlikte sorumluluk eğiyor. Güre ve adamakıllı bire bir karı olunca, kadının çaresizliğinden sezmek isteyen erkekler dahi o büyüklüğünde çoğalıyor. Sibel haddizatında etkili ayrımsız avrat ama erkeklerin değil da hep kadınların mesul ve başı yerde olduğu ve değer ödediği bir dünyada yaşıyor. Nedeniyle taviz atfetmek zorunda kalıyor istemese bile. Bilcümle söylerim bu ülkenin sorunu erkeklerini terbiye edememesinden kaynaklanıyor. Aktöre ve namusu ağızlarından düşürmeyen rical temas tür ahlaksızlığı yapmayı bili sanıyorlar. Başı Yerde kadınlar mı rical mi ferah saymak lazım.

SEDA KAYAÇ GÜLER / BAKIR ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın