Seda Kaya Güler: ‘İtalya’nın yaşıt kabinesi’

Yeni başbakan kabinesindeki bakanların yarısını kadınlardan oluşturdu.

Avrupa’üstelik yoğun karşılaştığımız tıpkı format bu. Birçok ülkede eş başbakanlar, karı bakanlar göze çarpıyor. Kabinenin yarısı kadınlardan oluşuyor. Bizde ise aynı bilemedin iki pare avrat vekil girerse sevinme durumu oluyor. Onlardan biri üstelik avrat pardon aileden mesul bakın oluyor.
Evcil yönetimde ise büyükşehir ve illerde aday gösterilen kadınların sayısı 3-4’ü geçmiyor. Belki belediye meclis üyeliklerinde en azından yüzde 30’u geçeriz ümidini taşıdık. O de olmadı. Demincek muhtarlık seçimlerine beklenti bağladık. Bir Nice karı namzet var. Bazı yerde 3-4 karı namzet birbirine rakip. Bakalım elbet tıpkı akıbet alacağız.

KADIN ADAY HADDINDEN FAZLA!

“Siyasette niçin eş aday namevcut?” sorusuna düne büyüklüğünde, “Zira yeteri kadar avrat aday yok!” yanıtı verilirdi. Yani “İstiyoruz ama kadınlar namzet olmuyor” denilirdi. Meğer sonuç seçimlerde görüldü ki kadınlar namzet oluyor. Oldular birlikte. Özellikle bu sonuç seçimde aday avrat sayısı ikiye üçe katlandı.
Ama siyasal partilerin “avrat”lara bakışı henüz zaten eşitlikçi ve demokratik tutumu hoppadak söylemden ibaret. Oldukça kadınların siyasette saha alması istense “kota/carcur sistemi/eşbaşkanlık” üzere eşitliğin araçları olan yöntemleri uygulamaya koyarlar. Bu eleştiri, BDP dışında hep partiler için uygulanan. “Kadınlar çiçektir, kutsaldır, başımızın tacıdır” söylemleri yerini somut gerçeğe yöneltmek zorunda. İtalya’üstelik olduğu kabil kabinenin yarısını kadınlardan oluştuğunu yahut 81 ilin yarısında eş adayları görmemiz gerekiyor.

YASA DEĞIŞEBILIR!

Haddizatında bunun yolu politik partiler ve seçme kanununun değişmesinden geçiyor. Hatta Anayasa’dan ilk bu yasaların değişmesi gerekiyor. Temel eşitsizlik ve anti demokratiklik bu kanunlarda mevcut. Anayasa’yı tagayyür etmek kolay değil. Bütün partilerin uzlaşması gerekiyor ama değme öğür eğer isterse ve samimiyse öz siyasal parti kanununu değiştirebilir ve seçme kanunun değişmesi için bile aynı araya gelebilirler.
Ne eyvah ki olmuyor. Türkiye’bile yöntem erkek egemen bir çatı. Siyasa esasta kadının işi olmasına rağmen, eş bu eş egemen yapının zırhını delemiyor. Kapılar ağız ağıza ilişkin kadınlara. Bürümek isteyenin da emeğe sömürülüyor. Iş hayatında olduğu üzere kadınlar bakım işlerinde çalıştırılıyor, erkeğin beğenmek istemediği dara işlerde kullanılıyor amma ilerlemesinin önü bütün kesiliyor.
Amma kadınlar pes etmiyor. Etmeyecek. Görüntü kırıklığı iri olmasına rağmen uğraş bitmeme ediyor. Henüz bilenmiş olarak.

SEDA KAYA GÜLER / BAKIR ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın