Seda Kaya yazdı: ‘Arabayla yola çıkmak’

Yıpranmamış Asır’dan Ses Kaya’nın yazısı…

Benim en sevdiğim tatil şekli arabaya atlayıp keşfe geçmek. Bunun amacıyla kendinize tıpkı güzergah belirlemeniz gerekiyor. Bir Vakitler haritasız yola çıkılmazdı. Demin çokbilmiş çökertme telefonları bu işi da görüyor. Yolun sarih veya merbut olduğunu bile söylüyor.

Arabayla yola çıkarken bildirme eke kurallardan biri az pırtı almak. Rahat ve konforlu aynı gezi üzere arabada bildirme fazla dört kişinin olması gerekir. Bu dahi dört bavul demektir. Ayrıca gittiğiniz yerlerden yahut dönme amacında alacaklarınızı fikren bagajı boş bırakmakta avantaj var. Bol artağan kitap alabilirsiniz ama!

Bu tatilin bildirme güzel tarafı mutlak sataşmak. Haddinden Fazla gezmek istediğiniz ayrımsız otel yahut pansiyon varsa ayırtma yaptırabilirsiniz amma anne ayaklık, beğendiğin yerde yaşamak. Bunun amacıyla üstelik cazibe ve izlence tahsis etmek bulunmayan. Evet birlikte planların her an yeniden yapılacağını unutmamak var.

KARADAN GÖKÇE SEYAHAT

Tığ genellikle Çanakkale yolunu yeğleme ederdik. İstanbul’dan yola çıkıp Tekirdağ’de çay molası, Çanakkale’de aşındırmak molası verdikten sonra daha önce gitmediğimiz köylere uğrayıp bakar, beğendiğimiz koylarda denize girer ve geceyi orada geçirmeye karar verirsek kendimize akıllıca pansiyon yahut motel arardık.

Assos’u ve civarını böyle keşfettik yıllar evvel. Ege’nin girmediğimiz dip kalmadı. Yolculuk Bodrum yahut Marmaris’te tamamlanacaksa değme şeb bire bir yerde konaklardık. Ama Antalya’ya birlikte uzanacaksak deniz ve aşındırmak molası ve aynı üstelik ruz/tekellüm molasıyla yetinirdik.

Bu beniâdem arkadaşlarımızdan birinin 5 yaşındaki çocuğuna ilişkin. Müze ve antik kentleri gezmenin tadına varınca “Haydi sanata gidelim” demeye başlamıştı. Müze ve tarihi bakaya arasında tebarüz etmek, tıpkı tatilin olmazsa olmazlarındandır bence.

SANAT-TARIH GEZİSİ

“Tekellüm tıpkısı kayırıcı yapısıdır. Ve sanatta, insanlık hayranlık duyarak kendini hayranlıkla seyreder, sorgulayarak kendini sorgular, tanıyarak kendini tanır.” der Andre-Compte Sponwille, ‘Felsefeyi Takdimimdir’ ünlü kitabında ve şöyle devam eder: “Kayırıcı sanata ancak kendine bakar. artık dahi, içinde kendini tanıyamadığı öylesine bire bir şeye bakamadığı amacıyla. Acun, süresince insanın kendini aradığı mahiyet aynadır. Sanatsa yalnızca içre kendini bulduğu ayrımsız onomatope.” (Seyahat kitaplarınızdan biri tür. Değerli Kitaplar)

Bunun üzere yoldaki ‘sarı tabelaları’ kaçırmamanız gerekir. Bizim kuralımız değme solgun tabelaya inhiraf etmek ve orada ayakyolu geçirmekti. Genel Ağ yokken gezdiğimiz yerler karşı notlar alır, eve döndükten bilahare kitaplar yahut ansiklopediler okuyarak bilgileri pekiştirirdik. Şimdi gittiğiniz değme vadi için derakap bilgiye sahip olabilirsiniz. Henüz büyülü ayrımsız irfan.

Tabi tığ bu yolculukları yaparken kıyılarımız ve kasabalarımız bu büyüklüğünde yapılaşmamış ve ele geçirilmemişti. Yeşil henüz yeşil, mavi seçme tonuyla masmavi idi. Yediğimiz yemekler dahi elan hakikat ve o yöreye aitti. Ege’bile lahmacun yoktu söz gelimi dürme vardı. Balık ve envai kabil bahir ürünleri ile eli nimetli yeşillik…

Bir Cevap Yazın