Seda Kaya yazdı: ‘Dünün ve bugünün gençleri’

Yıpranmamış Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı..

Tarihin her döneminde büyükler küçükleri eleştirmişler. Hele da gençleri. Örneğin Aristotales, yaşadığı dönemde, yani M.Ö. 350 yılında “Şimdilerde gençler kontrolden çıkacak durumda. Kaba tıpkısı şekilde kemirmek yiyorlar, yetişkinlere alın saygısızlar, ebeveynlerine alın çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar” diye niteleyerek yazmış.

Ondan yaklaşık 450 sene sonra Hesiod hangi demiş dersiniz: “Günümüz gençleri anca vurdumduymaz kim, giderek mevki yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere alın hürmetli olmayı, vahim çivi davranmayı öğretmişlerdi. Aktüel gençler kurallara gereksiz veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”

Kısır Döngü hiç değişmiyor. Bizim gençliğimizde bile yetişkinler bizleri eleştiriyordu. Erkeklerin saçlarını ve favorilerini uzatmasını, kızların mini etek giymesini veya blucin pantolondan ayrıksı bir özdek almak istememesini, sokaklarda el ele dolaşmamızı, yüksek sesle konuşmamızı ve değme şeye gülmemizi vs…

KUŞAK FARKI

Dünün gençleri olan bizler üstelik bugünün gençlerini eleştiriyoruz. Onları saygısız buluyoruz. Örneğin dolgun taşımalarda düz vermemeleri sunma çok eleştirildikleri konuların başında geliyor. Çökertme telefonlarıyla haddinden fazla ilgilenmeleri ya üstelik sosyal konulara duyarsız olmaları, gereğinden çok hodkâm olmaları vs…

Bugünün gençleri da yarının gençlerini eleştirecek. Çok saf. Çünkü büyüdüğümüz düzlem, şartlar, değerler, sistemler değişik. Çocukluğunda evinde telefon olmayan bire bir yetişkinin, gözünü açtığı anda çökertme telefonuyla tanışan tıpkısı genci anlaması tür değil tabiatıyla amma o taze hangi yapsın?

Ağladığında asıl-babası cep telefonlarındaki oyunlarla ilgisini çekmeye çalışır ve oyalansın diyerek cep telefonundan videoteyp veya foto indirirse, o bala de cep telefonunu giysisi kabil vazgeçilmez benzeri yük yerine algılayacaktır.

Sonuçta çocukları yetiştirenler de dünün eleştirileni olan gençler. Onlar dahi zat koşullarına ve ayar yargılarına ve zat anne-babalarında eleştirdikleri konuların dışında kurallarla yetiştiriyorlar çocuklarını. Bencil olmalarını de onlar sağlıyor.

ANLAMAYA ÇALIŞMAK

Cumhuriyetin ilk yıllarında yetişen çoluk çocuk uyumluydu. Bin sonrakiler kaideci oldu. Onlardan sonradan gelenler kompetitif. Yeniler üretken. Bir sonrakiler kim bilir ne olacak?

Bildiğimiz eleştirmelerin devam edeceği. Ben de eleştiriyorum. Eleştirirken anlamaya da çalışıyorum. Kızamıyorum yani. Söz Gelişi şişman taşımada düz vermemelerine hak veriyorum. Çünkü sabahın köründen itibaren yollardalar. Tendürüst olmaları yorulmayacakları ve hastalanmış olmayacakları anlamına gelmiyor. Haddinden Fazla yaşlılara yer veriyorlar esasen. Bastonuyla binen veya ayakta durmakta zahmet çekenlere. Saatlerce bekledikten sonra yer bulup oturdukları yeri başkasına vermeye fahri olmamakta haklılar. Olması geren minimum 50-60 nefis otobüslere 200 kişinin binmemesi. Ulaşımın elan beşeriyetçi koşullarda giderilmesi.

Bu noktada Atatürk’ün gençlerle ilişkin sözlerini hatırlamakta kazanım var. Hangi diyordu gençliğe hitabında: “Çoluk Çocuk, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz incelik ve hars ile adamlık değerinin, vatan sevgisinin yeryüzü kızıl örneği olacaksınız. Ey yükselen kullanılmamış döl, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”

Bir Cevap Yazın