Seda Kaya yazdı: ‘Erkek dünyası ve kadınlar’

Yeni Asır’dan Ses Kaya’nın yazısı..

Benzeri seçimden henüz çıktık. DOĞRU Öğür yeniden kazandı, HDP oylarını koskocaman ölçüde artırdı, CHP ve MHP ise kaybetmeye devam etti. Önümüzde ayrımsız seçim elan var ve hem partililer hem dahi seçmenler bunun analizini yaparak önlerine bakacaklardır. Çevremdeki kadınların çoğu, alelhusus kadınların YANLIŞSIZ Fırka’yi desteklemesine şaşırıyor. Gerçekte sosyologlar ve yöntem bilimciler bunun analizini yapıyorlar. Sunu kebir etkenlerden biri baş örtüsü konusu ve hele kadınlara yapılan soylu erki arkalama. Bunun analizini gine uzmanlara bırakalım ve biz kadınları kadınlık durumlarıyla değerlendirmeye bakalım. Bunun üzere kadınları içinde bulundukları koşullara göre görmek ve idrak etmek lazım.

KADINLARIN DURUMU

Yıllar önce tıpkı Simone birlikte Beauvoir daha çok ve kadınları anlatan kitaplar yazdı. “Eş, dünyanın bütünüyle eş dünyası olduğunu kabul boy bos” diyor SB “Bağımsızlığa Akıllıcasına” ünlü kitabında. Ego etmiyorum, çevremdeki kadınlar birlikte etmiyor ve etmeyenlerin sayısı giderek artıyor amma bulunduğumuz coğrafyada yaşananlar, bölgedeki kadınların elan bağımsızlığa kavuşmadığını gözler önüne seriyor. Suriyeli, Iraklı kadınların çaresizliklerini görüyoruz. Ellerinden ayrımsız madde gelmiyor. SB de bunu söylüyor elhak. Ona tabi ve ikincil derecede tıpkı dirlik olduğu öğretilmiştir ve o dahi bunu kabullenmiştir. Gayret dersleri almamış, toplumun karşısına hiçbir zaman özne kendisine çıkmamıştır. Kadının kısmetinde söz uymak, tırsmak yayımlamak vardır. Hayat karşısındaki tutumu, yalvarıp yakarmak ve dua etmektir. Belli tıpkısı sonuca varabilmek amacıyla başlangıçta mücerrep tıpkı bando yollara başvurur. Böylece neden anane ve göreneklere gidi olduğunu çıkarmak kolaylaşır. Zamanın, onun amacıyla yenilik getiren tıpkısı boyutu yoktur. Eskiyi tekrarlamaya mahkum olduğundan, geleceği geçmişin yenilenmesi olarak görür.

KADIN VE ALÇAK

Yeryüzünün görünüşünü değiştirebilecek hakiki bire bir eylemin ne emretmek olduğunu bilmediği kabil mantığını eş kabil kullanmaya da kalkmaz. Gerektiği ant bu konuda haddinden fazla çevrimli olmasına karşın mantık, onun amacıyla kullanma fırsatını bulamadığı tıpkısı araçtır. Zira eseme ne yemeğin daha sunturlu olmasına ne birlikte ağlayan bire bir çocuğun susturulmasına yardım mesabe. Erkeğin hatır yürütmeleri kadının yaşadığı somut gerçeğe muhalif. Bu yüzden işi gücü rüya ve sözcüklerdedir. Bunun amacıyla bildirme çatışık savlara inanır ve özlük etkisi dışında küsurat tıpkısı alandaki gizleri çözmeye mantığı anlamaya kalkışmaz. Dünya sorunlarını anlamaya ve çözmeye dahi kalkışmaz. Onun işi değildir bu. Ona erkeğin gücünü kabul etmesi öğretilmiştir. O yüzden güce taparlar. Erkekler öz yarattıkları putlar uğrunda umum bir imanla diz çökmezken kadınlar bunları kimin yarattığını sorgulamadan çokbilmiş akil yere kapanırlar. Hele Düzen’in Hak’ın benzeri önderde canlanmasından hoşlanırlar. Alelumum körü körüne inandıkları amacıyla sayarlar yasaları ve kuralları. Kadınların gözünde doğruluk güçlünündür. Zira erkeklere maruf haklar güçlerinden gelmektedir. Bunun amacıyla üstelik herhangi bir zaman yer güçlüden yana olurlar.

Bir Cevap Yazın