Seda Kaya yazdı: ‘İyi erkeklerin sayısı ne kadar?’

Bakir Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı..

Elbette bir ülkede yaşıyoruz hakeza. Çağ geçmiyor kim etraflıca sarsılmayalım. Dönme geçmiyor kim kadınları inciten, yaralayan aynı haberle karışlaşmayalım. Ayrıntılar da nasibini alıyor “ayvaz şiddeti”nden. Ve bizler öfkeden deliye dönüyoruz. Tamam, evet bu işlere “dur” diyecek olanlar? Görevleri bu olanlar?

Gündemdeki akıbet olay Elazığ’bile aynı yetiştirme yurdu/iyileştirme merkezinde yaşanan taarruz olayı. Devlete sınırlanmış bu merkezlerde çalışacak olan kişiler elbette seçiliyor? Epey görüngü yaşanıyor, çok hadise bulunan, bibi sebep buralarda fariza yapacak hademelerden yöneticiye bütün illet mufassal eleyip kesif dokunarak işe alınmıyor?

Belli ki “erkekler”mağara balaban çoğunluğu insafsız, terbiyesiz, sevgisiz. Haricen baktığınızda güya bütünü gür aile babaları, ağızsız, sakin, hürmetkâr eşhas, koca görünümlüler, seçkin Ramazan’dahi oruç hacim, Cumaları namaza masarif amma gani aynı eş değiller hangi yazık ki. Kendilerini ve nefislerini terbiye etmeyi öğrenememişler. Öğrenemiyorlar.

NORMAL ERKEKLER

Boğaziçi üniversitesi tedris üyelerinden sosyolog Nükhet Sirman, Özgecan olayının arkası sıra, kıyacı ve babası için şu tespitlerde bulunmuştu: “Bu katilin babasının, Türkiye’deki babalardan ayrımlı olacağını tek düşünmüyorum. Üste bu olayı azgın yapanlardan tıpkı tanesi dahi o. Bu failin üzerinde şu anlamda durulması gerekiyor. O tıpkı eş ve bu toplumun normal erkeği. Bundan boşanmak isteyenler, bu adamın moskof olduğunu söylüyor. Bu âdem acımasız değil, babası da normal benzeri ata. Bu sosyete bu insanları üretiyor. Bu normal tıpkısı eş.”

Ve işte etrafımız hakeza normal görünümlü amma vicdanı, ahlakı, yüreği olmayan erkeklerle meşgul. Ve böyle rical siftinlik kızlara, daha 11-12 yaşındaki kızlara tecavüz ediyorlar. Hem dahi mütemadiyen. Bu adi kızların çaresizliğinden, masumiyetlerinden yararlanıyorlar ve sonradan üstelik arasında “koca” diyerek dolanıyorlar. Kimileri birlikte ayn yumuyor. Kendileri yapmıyor ama sessiz kalarak, yapanların bu işi yapmaya devam etmesine göz yumuyorlar. Fenomen ortaya çıkınca gerçekleri hepyek anlatıyorlar.

Bilahare dahi birileri çıkıp “elverişli” kelimesini “korte etmeye eğik kadın” olarak yazmakta mahzur görmüyor. Tacize ve tecavüze uğramanın kadını suçu olduğunu söyleyerek suçu ve sorumluluğu üzerinden atmaya kalkıyor.

HE FOR SHE

Biliyorum, bu ülkede vicdanlı ve ahlaklı erkekler de var. Yüreği tığ kadınlar kabilinden kanayan, yaşananlardan çeki duyan, üzülen ve kahrolan. Bilcümle temennimiz bu erkeklerin sayısının artması.
Etrafımızın tamamının “dolgunca erkekler” oluşmasını istiyoruz. Çıktı erkeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz.

Bu gâvurluk ve ahlaksızlığa, zulme, kıyıma ve ayrımcılığa sessiz kalmamalarını bekliyoruz.

Madem ki Özgecan’ın ölümü, erkeklerin sokaklara dökülmesine sebep oldu, o devir bunun devamını bildirmek geçişsiz. Bunun için başlatılan tıpkı kampanya de var: “he for she”.

“Karı-koca eşitsizliği takkadak kadınları değil; rastgele yaştan kadını ve erkeği, kısacası hepimizi etkileyen benzeri eş hakları meselesidir” diyen Birleşmiş Uluslar, kampanyanın seçkin yaştan erkeği içtimai cinslik eşitliğinin sağlanabilmesi üzere suskunluğu bozmak, sesini çıkartmak ve harekete görevlendirmek için savunucu olmaya çağırdığını belirtiyor.

Kampanya kapsamında hazırlanan umum kitabında BM kuruluşları, sivil sosyete örgütleri, üniversiteler ve efrat amacıyla uygulama planları yer alıyor.

Maksat 1 milyar erkek. Kampanya Eylül 2015’e büyüklüğünde acun çapında 1 bilyon erkeğin katılımını amaçlıyor. Şu ana büyüklüğünde kampanyaya eksiksiz dünyadan toplanmış 260 bin erkek katıldı. Türkiye’den delege eş sayısı ise 3 binler civarında.

Bakalım gani erkeklerin sayısı kaçı bulacak? Kampanya amacıyla bulunak: http://www.heforshe.org/tr/

Bir Cevap Yazın