Seda Kaya yazdı: ‘Küçük ayrımsız kızın mektubu’

Yıpranmamış Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı…

Sekiz eş, 15 yaşındaki ayrımsız canlı kıza tecavüz ediyorlar. Ve yakalandıkları ahit üstelik kızın rızasıyla tensel ilişkiye girdiklerini belirtiyorlar. Muazzam erkeklerin yakalandıkları antlaşma sıkıştıkları bahanedir bu. Kendilerini yetirmek üzere bu yalanı söylerler. “O bile istedi, ne yapalım yani.”

Yahu karşınızdaki bir nebzecik aynı kız. 15 yaşında. Onun rızasından ne çıkar. Siz muazzam erkekadamlar değil misiniz? On beş yaşında bir nebzecik ayrımsız kızla ilişkiye girmeyi kendinize bittabi yakıştırırsınız?

Hiç mi utanmazsınız. Tek mi zat kızınız, kardeşiniz, akrabanız aklınıza gelmez. Bir Defa yakınız olması gerekmiyor o kızın. Tek mi vicdanınız sızlamaz. Velev ki o istedi. Siz “olanaksız!” diyemez misiniz? Bu büyüklüğünde mı küçüksünüz…

Evet o bilge? Koskoca adamların söylediği yalana inanıp, onları beraat ettiren ve âdeta kızın onuruyla oynayan bilge? Onun bu kararına hangi demeli? Onlar küçülürken alelade kızın mektubu artık ortaya. Öyle benzeri ders verdi ki yazdıklarıyla. Anlayana tabii.

KÜÇÜK KIZDAN BÜYÜK IBRET

Bakın neler yazıyor basit kız mektubunda: “Bilge emmi ego yaşadıklarımı utandığım için aynı üstelik polisler ve siz bana inanmıyor kabilinden davrandığınız, kortej ettiğiniz amacıyla anlatamıyorum. Değme erkeğin bana tecavüz edeceğini sanıyor, korkuyorum. Hakimsin benzeri daha bana haykırı. Beni azarlamayın. 15 yaşında 38 kilogram benzeri kızım. Benim gücüm bu adama yetmez ki karşı koyup onu yeneyim. Polisler üstelik siz bile beni suçladınız. ‘Neden alın koymadın’ diye. Bu adamın benim üç katım kilosu ve gücü var. Bir erkekle benim gücümü lacerem ayrımsız tutuyorsunuz. Canlı cenaze gibiydim. Yegâne düşündüğüm benzeri zaman önceki ölmekti. İntihar edecektim, beceremedim. Bu akıbet ifademdir. Bana inanmayan dalavere beğenilir kadar davranan aşağılayan mahkemenize gelmeyeceğim. Sizi adalet ve vicdanınızla beraberce bırakıyorum.”

ERLIK PROBLEMİ

Henüz ne diyeyim kim. Söylenecek alay kaldı mı? Bu mu insanlık? Bu mu yiğitlik? Bu mu vicdan? Bu mu hak? Yazıklar olsun bir nebzecik bire bir kıza saldırı etmeye yeltenen, düşünen, sıkıştığında yalana başvuran, kadını değil, erkeği koruyan yasalar çıkaran ve bu yasaları uygulayanlara.

Başınızı yastığa koyduğunuzda uyuyabiliyorsanız, çocuklarınızın, komşularınızın yüzüne edepsizce bakabiliyorsanız, vicdanınız rahatsa hangi diyeyim kim size.

O pespaye kızın düştüğü durumdan henüz beter hallere düşmenizi dilerim arz bodur zamanda. Elan beter olun.

Bu toplumun erkekleri hangi zaman bu kadar gaddarlaştı? Hangi zaman canavara dönüştükleri gerçeğiyle yüz yüze gelecekler? Hangi ahit bu ülkenin erkekleri bilcümle tecavüz ve kıya olaylarının faillerinin kendileri olduğunu ve sorunu fasletmek üzere “kendilerine” bakmaları gerektiğini, “erlik” problemleriyle yüzleşmeleri gerektiğini görecekler?

Bir Cevap Yazın