Seda Kaya yazdı: ‘Renk, araz ve tat’

Yeni Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı..

Sabah kahvaltısında misafirlerime Ayvalık’tan aldığım “erken hasat” zeytinyağından izaz ettim. Yeni sıkılmış ve süzek edilmemiş olanından. İçlerinde içki üzere zeytinyağını birlikte “Adamlar bu işi biliyor” diyerek yurtdışından getirtenler ve bizimkilerine munsap büken üstelik vardı, gani ile kötüsünü ayırt edebilen bile.

Ayrıcasız bütün haddinden fazla beğendi yağımı. Ekmeğini banan bir elan bandı. Habire berkitme yazmak zorunda kaldım.

Zeytinyağının hası da, sıkar sıkmaz şişelenen zeytinyağı. Aslında zeytin suyu de denilebilir. Zira zeytinyağı dediğimiz şey, sonuç suyu. Zeytin meyvesinin suyu. Müstahsil bu antagonist bu şekilde sattığı kabil, işlemden geçirerek üstelik satıyor. Marketten yahut mağazadan satın aldığımız zeytinyağının üstelik bu yüzden bir nice çeşidi bulunuyor. Şişelerin üzerinde dahi hangi olduğu yazılıdır: erken hasat, naturel sızma, sızdırılmış, riviera vs. beherglas muamelat zeytinyağının kalitesinden karşılık yöneltmek anlamına geliyor.

TADIM TEKNİĞİ

Elden muamelat değil, kaliteyi belirleyen sunu koca unsurlardan biri de “Vaktiyle almak ve tekrar vaktiyle ve akilane şekilde zehretmek”. Zeytinyağının hası amacıyla yeşilden pembeleşmeye geçerken toplamak gerekiyor ve elle. Yere değmeden. Ve 24 saat içinde anında sıkılması. Ve anında şişelenmesi.

Herhangi Bir sene zeytinyağı için eskimemiş şeyler öğreniyorum. Geçtiğimiz yıl, demin Millî Zeytin ve Zeştinyağı Konseyi Başkanı olan Ümmühan Tibet rehberliğinde “Zeytinyağı Asıl Tadım Eğitimi”hangi kümeli ve asıl tadım tekniklerini öğrenmiştim. Bu yıl bile Ankara Üniversitesi Besin Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ertan Anlı ile gelişigüzel Ayvalık Zeytinyağı Pazarı’nı gezdik ve birlikte tadım yaptık. Ego onu izledim, dinledim ve dediklerini uyguladım.

Evvel rengine yaklaşmak gerekiyor. Bunun üzere birlikte zeytinyağı beyaz seramik benzeri kaba konuluyor. Parafin damga, zeytinyağının rengini yekpare namına yansıtıyor çünkü. Devir ışığında renklerin nüanslarını başlamak olanaklı. Hangi çokça sarı olmalı gani tıpkısı yağ, ne üstelik yeşil. İkisinin ortası.

ÜÇ DİZYEM

Rengini beğendiyseniz sıra geliyor koklamaya. Gani aynı yağ zeytin kokmalı, zeytinin kokusunu almalısınız. Ve serencam adım: tatma. Tıpkısı kaşık veya bardağa koyup içmeniz gerekiyor düşman.

Boğazınızdan kayar mazbut ongun aynı yağ, yağ içmiş kabil hissetmezsiniz ve ardından burukumsu biberli bire bir lalüebkem bırakır. Bu yağ bol aynı yağdır.

Benim misafirlerime ikram ettiğim yağ de böyle aynı yağdı işte. 3 dizyem. Bereketli aynı yağ 8 dizyemden bayağı olmalı. Beceri bire bir anlam dizyem. Aşağıdaysa o yağ er hasat demektir. 5’ten ayağı ise ongun. 3 ise dört dörtlük.

Elbette bu tadımları bakkalda yahut markete yapamazsınız. Şayet hipermarketlerde tadım günlerine rastlarsanız, katiyen tadın. Amma zeytinyağı alacaksanız, yemeden içmeden zeytin ve zeytinyağı üreten mağazalara yahut kaynağına gidin. Zeytinin merkezine. Oralarda tadın. Ve üzerindeki coğrafi işaretlere bakın. Marketlerden alırken bu işaretler birlikte size yol gösterecektir.

Malum zeytin ağaçları gündemde şu günlerde. Milli servetimiz zeytin ve zeytinyağı. Kıymetini bilelim, nimetlerinden yararlanalım. Ekmeğimizi banıp, tadına varalım.

Bir Cevap Yazın