Seda Kaya yazdı: ‘Şiddetin dozunda artış var’

Bakir Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı..

Karı Bakanlığı’nın mali desteğiyle Insan Etütleri Enstitüsü marifetiyle ölçülü “Kadına yönelik ocak içi yol araştırması” geçtiğimiz hafta yayınlandı ama ruzname o büyüklüğünde aheste ve kadınlar bu gündemin o büyüklüğünde dışında kim, haddinden fazla çok basında vadi almadı. Yeterince üzerinde durmadık kısacası.

Araştırmada enteresan sonuçlar var. Proje sorumlusu Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu’na bakarak temel sevgili, kadınlara acınacak mevcudat yerine bakılmasında yatıyor.

Araştırmanın sunma kocaman tespitlerinden biri çaba düzeyinde şeş sene içerisinde artım namevcut ama eşkal değişik. Şiddetin dozunda artma var. Çabukluk ölümle sonuçlanıyor. Nedeniyle şeş yılda kadın cinayetlerinde aynı artım yaşandı.

Şöyle üstelik diyebiliriz: Tekrar değme on kadından dördü şiddete maruz kalıyor ama şiddete maruz mütezayit kadınların yaralanmalarında artış var. Elan dokunaklı yol biçimleriyle karşılaşıyor kadınlar.
Kaptonoğlu, bu sonucun Türkiye’birlikte içtimai bire bir değiş yaşandığını gösterdiğini söylüyor. Türkiye genelinde böyle şişman araştırmalar yerine başka şeyler yapmanın gerektiğini bile belirtiyor. Nedenleri anlamaya müteveccih kalitatif iş yönteminin kullanıldığı icraat mesela.

KARAKOLA REFERANS AZ

Bire Bir bambaşka azrail sonuç: Şiddete maruz kalan kadınların durumu kabullenmesi ve arkalama üzere birine yahut kurumu başvurmaması. Bu cesamet yüzdelik 8’lerden yüzdelik 11’lere çıkmış. Aslında İstanbul Sözleşmesi ile yasalar yol mağduru kadınlara mefret koruyucu haklar sağlıyor. Ama kadınlar bu kanuni düzenlemelerden dağarcığı yüklü değiller ve de yasaların onları koruyacağına inanmıyorlar.
En önemlisi ise uğradıkları şiddetin vahim ayrımsız dava olmadığını düşünmeleri. Ve çekinmeleri.
İlknur Yüksek Kaptanoğlu, görüştükleri kadınların yüzdelik 44’ünün şiddete uğradıklarını ilk defa araştırı yapanlara anlattıklarını söylüyor. Kadınlar şiddete uğradıklarını kendilerine bile itiraf edemiyorlar. Tahammül edemeyecekleri noktaya gelince büyüklüğünde susuyorlar.

Başvuracakları kuruma üstelik güvenmiyorlar. Ilk gittikleri ve yer çok başvurdukları çekicilik karakol. Orada üstelik tek öz yapılmıyor. Gerçekte kadınlara arkalama edilmesi ve ayrıksı kurumlara yönlendirmeleri gerekirken, telif hakkı vasıtasıyla eve gönderiliyorlar. Altı yıl içinde polise başvuran kadınların fakat yüzdelik 41’i zaruri çalım ve kuruluşlara yönlendirilmiş.

STK’LARLA İŞBİRLİĞİ

Nedeniyle kanunda değil amma uygulamada sorun var. Yıpranmamış yasa yapmak yerine uygulamadaki aksaklıklar üzerine yönelmek gerekiyor. Sunu yüce bahis polis, avukat, savcı ve hakimlerin pederşahi içtimai yapının zarfında yetik olmaları. Tecrübeli ve eksper grup azlığı.

Gerçekte Hüküm Önleme ve Strateji Merkezleri (ŞÖNİM) var ama bunlar dahi çok fonksiyonel değiller. Hem kadınlar bu kurumların farkında değil hem dahi bu kurumlar faal değiller. Mutlaka bu konuyla ilgilenen sivil topluluk kuruluşlarıyla iletişim içerisinde başlamak gerekiyor. Çok işbirliği mucip tıpkı alan kadına yönelik güç. Kağıt üzerinde bu işbirliklerinin göründüğünü amma pratikte tam olmadığını gördükleri söylüyor.

İlknur Yüksel Kaptanoğlu mefret bire bir tespitte daha bulunuyor: “Bütün araştırmaları kadınlarla yapıyoruz ve amma erkeklerden bilgi toplayan büyüklük çapında bire bir araştırmaya ihtiyacımız var. ‘Erkekler bu süreci zahir yaşıyor, hangi kadar ve hastalık hız uyguluyorlar?” kabilinden nicel ve nitel ayrımsız düzentileme ayırmak gerekiyor. Buna ek adına, raporda hele iş yapılması müstelzim iki kadro karşımıza çıkıyor. Birisi erken evlenen kadınlar, diğeri dahi boşanmış ya birlikte ayrı tüvana kadınlar. Çünkü en aşkın şiddete maruz artan kadınlar bu grupta.

Onlar için emek grupları oluşturulabilir.

Bir Cevap Yazın