Seda Kayaç Güler: ‘Evlilikte başrol kimin?’

Evlilikte başrol kimin?

Evliliğin dramı, kadına vat ettiği mutluluğu getirmeyişi değil -bahtiyarlık üzerine sigorta yoktur zira- kişiliği sakatlayışıdır -onu tekrara ve tekdüzeliğe götürmektedir.
Evleniyor karı büyük ayrımsız gösteriş ile. Düğün topluluk yapılıyor, aynı familya kuruluyor ve kullanılmamış bir yaşam başlıyor. Esas evinden edisyon aynı yaşam. Eskiden işleri yapmayıp anneye bırakırken demin o işi âdem yapıyor ve bilcümle işlemler kadına kalıyor. Özellikle ayrımsız bile okuyor yahut çalışıyorsa, işin yükü iki kat artıyor.
Haliyle söylenmeye başlıyor. Ee daha cicim aylarındalar, intihal namına evlenmişlerse birbirlerine baylanlık yapacak durumdalar. Amma işte şımarıklık-niyaz da aynı yere kadar. Eş bu, saffet gerek, çamaşır-ütü icap, kemirmek ister vs…

Bu işlerin evi paylaşan eşhas vasıtasıyla paylaşılması gerekir.
Kadın görün ki koca tarafı alışmamış bu işlere. Annesi onun tıpkısı tabağı mutfağa götürmesine da müsaade vermemiş. Paşalar kabil umum üstünde tutmuş oğlunu. Ve bu işlerin kadınlar aracılığıyla yapılması gerektiği söylenmiş. Hangi yapsın eş da ailesinden görmemiş, filmlerde, kitaplarda hakeza görgülü, yapmıyor haliyle.

KARŞILIKSIZ AYNI IŞ

Evli avrat ani mütemadiyen ocak işi özne tıpkısı kadına dönüşüyor. Bitip tükenmeyen, yaptıkça imdi yapılması muhtemel bir gelişim temposu. Ve karşılığı bulunmayan. Yani tıpkısı teşekkürname yahut övme namevcut. Para tek bulunmayan. Bu işleri bir şirkette yapsanız karşılığında mülk alırsanız ve bu sizin mesleğiniz işiniz peki. Ama evde yaptığında bu sizin göreviniz.

Eş buna üstelik “eyvallah” diyor. “Benim evim, benim yuvam” diyerek evini boşlama etmiyor. beraber bala katılıyor aileye. Geçmiş gebelik. Onun sevincinin yanı sıra zorluğu, sıkıntısı. Bakıyor kim koca bundan haddinden fazla aşkın etkilenmiyor. Bütün yük yine kendinde. Çocuk doğduktan bilahare daha da artıyor yükü. Uykusuzluk, çocuk bakımı, evi işi, kayınvalide ve etrafla dolgunca bağdaşmak…

Mutlu mu halinden? Değil amma mutluymuş kadar yapıyor. Bire Bir kocası var, çocukları, evi, yuvası. Şikayet etmeye kalka yanıtın “Henüz hangi istiyorsun?” olacağını bildiği için kendine birlikte bedbaht olduğunu söyleyemiyor ve mutluluk yalanını oynamaya bitmeme ediyor.

KİM FEDAKAR?

Kadınların çoğu evlilikte bütün kendilerinin fedakarlık yaptıklarını düşünürler. Düşünceli olan sadece kendileridir. Oysa erkekler de sunu büyük fedakarlığı kendilerinin yaptıklarını düşünüyorlar. “Evlilikte rical figüran gibidir esasta. Başrol kadınındır” diyen erkekler var. Kullanıldıklarını düşünüyorlar. Evliliğin erkeklere akla yatkın tıpkı kurum olmadığını, seçkin şeye ‘evet’ dediklerini, gitmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. “Teehhül teklif ederken de aynı erkek evlenmeyi istemez” diyorlar üste.

Kadınlar bu gerçeklerin farkında değiller mi? Farkındalar ama her eş kendisinin ve özlük ilişkisinin ve evliliğinin değişik olduğuna, olacağına inandırır kendini. O yüzden gerçeklerle yüzyüze gelince fon kırıklığı birlikte daha nazik evet.

Yapılacak öz evliliği avrat için “bir tane savaş” olmaktan derk etmek. O devir ayvaz dahi bahtiyar olacak kadın de…

SEDA KAYAÇ GÜLER / YIPRANMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın