Seda Kayaç Güler ‘gerçek güzelliğin sırrı’nı yazdı!..

Temel güzeliğin sırrı

Çokça evire çevire ayrımsız karı değil. çelimsiz… Minyon… Koca çocuğu kabil…
Ama zat tarzını yaratmış, milyonlara kendini sevdirmiş dayanılmaz ayrımsız eş. Çabucak fiziği veya görünümü ile değil zekası ve bağırsak güzelliğiyle birlikte kendini sevdirmiş ve öne derkenar.
1993 yılında 64 yaşında hayata veda fail ünlü film yıldızı Audrey Hepburn’dan meze ediyorum. Digitürk’ün film kanallarında sık sık filmlerine rastlıyorum; Cenk ve Hazar, Sabrina, Çılgınlar Kraliçesi (Breakfeast atlama beygiri Tiffany’s) vs…
Sosyal medyada çokça paylaşılan özlü sözleri var. Hepsi benzeri hanay dersi niteliğinde…
O sözler bir röportajda söylediği sözlerden transfer. O röportajda güzelliğinin sırrını sorar söyleşiyi işleyen gazeteci. O da şunları söyler:
“Cazibeli dudaklara sahip olmak istiyorsanız, dudağınıza şekerli sözden başkasını dokundurmayın. Güzel gözleriniz olsun istiyorsanız, evire çevire insanlarla göz hücre gelin, cins dostlar edinip sık görüşün.”

BILGELIK VE GÖSTERIŞSIZLIK
Bitmedi… Bitmeme fehamet: “Ülkü vücut ölçülerine iyesi olmak ve hep tutkun durmak istiyorsanız, yemeğinizi yoksullarla ve açlarla paylaşın. Alımlı saçlara iyesi olmak istiyorsanız, çocuğunuzun günde yeryüzü bir iki aynı posta onu okşamasına müsaade verin.”
Bugünün taze kadınları için o büyüklüğünde balaban kim bu sözler. Özellikle daim aksata yapıp gelişigüzel dönme değişik giysi ve başmak giymeyi ve güzelce görünmeyi hayatın sunu mefret meselesi haline getiren kadınlar üzere.
Bu soy taze kadınların bir tane uğraşı var: bezdirmek. Gelişigüzel sokağa çıktıklarında aksata tahsis etmek, mal kazanmayıp gider boşaltmak onlar için sunu balaban zevk. O yüzden haddizatında epey aynı moda ikonu olan Audrey Hepburn’un sözlerine kulak vermelerinde kazanım var.
Diyor kim her zaman aynı zarafet simgesi yerine hatırlanan Hepburn: “Ilgi fosforlu pozlar atfetmek istiyorsanız, yanınıza bilgelik ve tevazuu alarak yürüyün, katiyen cahilane ve gururla yürümeyin.”

GÖZLER KALBİN KAPISI
Bütünü birer özlü alay olan görüşme şöyle bitmeme ediyor:
“İnsanların de ayrımsız elimizin altındaki eşyalar üzere, başkaca onlardan haddinden fazla elan fazla onarılmaya, yenilenmeye, bakım görmeye, gözden geçirilmeye ihtiyaçları vardır. Tek insanı eskisi, bozuldu işe yaramıyor diye niteleyerek elinizden çıkarma hakkınız yoktur.
Hatırlayın, bire bir yardım eline gerekseme duyarsınız, öz omzunuzdan kolunuza akla yatkın göz gezdirin, dirseğinize ve bileğinize varın, aha orada aynı müzaheret eli bulacaksınız. Yaşlandıkça, iki elinizin olduğunu, birinin kendinize, diğerinin birlikte başkalarına muavenet etmek için yanınızda hazır beklediğini fark edeceksiniz.
Ayrımsız kadının güzelliği giydiği elbisede, vücut ölçülerinde evet bile saçını tarayış biçiminde değildir.
Ayrımsız kadının güzelliği gözlerinden okunmalı, çünkü gözler kalbe, yani aşkın yaşadığı ülkeye giden kapıdır.
Bire Bir kadının güzelliği yüzündeki benlerden değil, süresince sakladığı ruhundan okunur.”

Hangi diyeyim. Herkesin kulaklarına küpe olsun…

SEDA KAYAÇ GÜLER / KULLANILMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın