Seda Kayaç Güler: ‘Hayaller ve hedefler’

Kendini “orta eğin üstü” adına tanıtan tıpkı iri eğin üslup danışmanı. Onun hedefi de nazik cisim kadınların sesi atılmak. Hayalini gerçekleştirmiş zira. Küçüklüğünden beri ilgilendiği modayı kendine çığır seçmece hayalini gerçekleştirmiş. Dizayn eğitimi almış, işaret yaratmış, moda ile ilişik blog yazmış, ayrıca alışveriş sitesi açmış. Hedefi “büyük beden kadınların sesi girmek.

Illet büyük üzeri?

“Küçüklüğümden beri, bedenleri 46-48 olan annem ve teyzemin alay ve hevesle alışveriş düzenlemek için girdikleri mağazalardan kendilerine uygun tıpkısı esvap bulamayınca, hevesleri kırılmış, kavgalı, bahtsız aynı şekilde mağazadan ayrıldıklarına şahit olurdum” diye başlıyor söze.
Onların hüsranla eve dönüşleri aşağı yüreğinde kayran etmiş ve seneler geçmesine karşın unutamadığı acıklı anlar namına eksik. O yüzden büyük üst kadınların neler çektiğini iyi biliyor.

BÜYÜK BEDEN KADINLAR

Işte o günlerde mesleği anlaşılan ergin Melike’nin. “Abartmıyorum henüz ilkokula gidiyordum, bana gittikçe hangi girmek istiyorsun dediklerinde ‘fashion designer’ yanıtını veriyordum” diyor. Evvel öğrendiği Ingiliz Ingilizcesi kelime buymuş.

Esasen iri beden modası, Türk kadınlarının mebde sorunlarından biri. Modanın amade giyime yönelmesiyle gelişigüzel firma ve mağaza sayısı arttı ama ürünler bütün zayıf kadınlara yönelik. 42 üst giyim kuşam bile bizlere uymuyor. Çünkü kollarımız bastırık, göğüslerimiz kart, basenlerimiz açık. Bu durumda gömleklerin önü kapanmıyor, pantolonlar elverişsiz geliyor, elbiselere girilmiyor.
Seçkin kadının tetik olması gerektiğine mümin Melike Çarpatan’ın geçen yıl açtığı bloğunun adı “Dolabımıseviyorum”. Temas moda bloğunda olduğu kabil günce hayat için çul dalan önerileri, trendler, elvan, ünlü tasarımcıların yorumları var amma yalnızca balaban bedenler için.

BAKIR AYNI IŞARET

Evcil, ecnebi güzel mecmu ünlü büyük üst markalarını, alternatif elbise kombinasyonları, çul ile ilgili tamam ipuçları beğenilmeye başlayınca aksata sitesi devreye girmiş.

Dediğim üzere hedefi iri gövde kadınlara gövde tiplerine bakarak giyinmeyi, bedenini tanımayı göstermek ve kendilerini bahtiyar hissetmelerini uydurmak.

Ve boşluğu semirtmek. Bunun üzere kolları sıvamış. Şimdilik denim pantolonlar var koleksiyonda. Gerisi ati. Bizler eskimemiş tanıyoruz onu ama ağyar daha evvel keşfetmiş. İtalyanların nazik gövde firması Yat Limanı Rinaldi onu İtalya’da yapılan tıpkısı etkinliğe çağırma etmiş. Değişik ülkelerden çağrılan 12 blog yazarı ortada yerini almış Melike. Çekimlere katılıp dünyanın mukavemetli haddinden fazla yerinden gelen gazetecilere mülakat vermiş.

Işte hayallerini gerçekleştirmeye, sevdiği işi yapmaya ve hedeflerine ulaşmaya müteharrik zinde benzeri eş. Hedefi belirledikten sonraları hayalat gerçekleşmeye başlıyor zaten. 

SES KAYA GÜLER / BAKIR ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın