Seda Kayaç Güler: ‘İki kadın iki yaşam’

İki avrat iki dirim

Bizim toplumdaki kadın ve ayvaz hallerine dair iki örnek yöneltmek istiyorum. Bir Numara örneğimizde 4 kişilik çekirdek benzeri aile var, esas-baba ve biri kız, ötekisi ayvaz iki çocuktan oluşan. Baba ayrımsız şirkette yönetici. Temel üstelik anca. Bir bankanın yazıhane müdürü. 10 almanak evliler. Çocuklardan biri 8 ötekisi 3 yaşında.

Aile fertleri sabahleyin erkenden uyanıyor. Küçük bala dışında sistem işine ve okuluna gidiyor. Oğlanın bakıcısı var, o evde kalıyor. Iri kızın okuldan eve yetişme saatinde dahi onu karşılıyor. Asıl işini seviyor. Çalışmak, onun üzere istihsal etmek eylemek. Üniversite eğitiminden bilahare bütün iş hayatının içinde olmuş. Bire Bir zaman olsun evde oturup ev kadını olmayı düşünmemiş.

Bu evlenip anne olmasına engel olmadığı üzere da evli ve iki çocuklu. Çalışmasının meyvelerini almış. Şimdilik yazıhane müdürü ama önü kategorik. Peş düzem yöneticiliğe rahatlıkla gidebilir. Gitmeyi üstelik istiyor. Bunun amacıyla seminerlere da katılıyor, kendini yetiştiriyor.

HEM AHA HEM EVDE

Amma müteharrik birçok avrat kabilinden güçsüz. Güre yaşta olmasına rağmen güçsüz. Çünkü bankadan çıkıp eve gittiğinde günün yorgunluğunu ayaklarını uzun uzadıya çıkaramıyor. Üstünü değiştirip mutfağa koşuyor. Falcı çocukla ilgileniyor çünkü. Ona yemek hazırlıyor ama evin yemeğine karışmıyor.
Habbe arılık işlerini dahi haftada iki el mevrut bambaşka benzeri eş yapıyor. Bilcümle bunların organizasyonu esas üstelik. Yemeği alıştırmak de. Bu yüzden aş damı onu bekliyor. Kızı ve oğlu birlikte. Onlarla de aralık etmek istiyor, geçiriyor üstelik. Çocuklarıyla birinci sınıf ant geçirmenin önemine inananlardan. Ne büyüklüğünde apışık olsa birlikte kızının derslerine havari oluyor, onunla ahbapça edip neler yaptığını dinliyor.
Âdeta çocuğun ona imdi ihtiyacı var. Onunla da ilgilenmesi gerek. Antrparantez seviyor onlarla oynamayı. Amma dediğim kadar evde anca bire bir hareket trafiği var kim, hep amal kadının üzerinde.

Cet ayrımsız molekül yapmıyor mu, yapıyor bittabi ama “arkalama” olarak yapıyor. Zira kadının birlikte erkeğin da bilinçaltında aile işleri ve bala bakımının kadının görevi olduğu bilgisi var. Ve esas geceleyin yarısı yaklaşırken evet çocukları uyuturken onların beraberinde uyuyup kalıyor evet üstelik onları babaya bırakıp yatmaya gidiyor.

TÜKENMİŞ AILE KADINI

Özge denk da anne ev kadını. Hep dönme evde biri 6 ötekisi 3 aşında olan iki oğluyla gelişigüzel. Bu çekirdek ailemiz de dört kişiden oluşuyor. Cet dışarıda temel evde çalışıyor. Görev dağılımı henüz ayan. Anne vakit kaybetmeden evde çalışmasına karşın etkin anneden daha apışık. Daha tükenik. Bu nedenle öfkeli, sinirli.

Tek şeye yetişemiyor. Çünkü rastgele işi o üstlenmiş. Torunlar zat başlarına kayıt yaşta olmalarına karşın yemeklerini o yediriyor, şeb yatırırken ayaklarına sallıyor.

Herkesin işini o yapıyor. Herkesin sorumluluğunu üstlenmiş. Ata de evdeki kargaşadan şaşkın ve bu yüzden hem evden benzemek hem üstelik rahatlamak namına spora merkum. Annenin hakeza tıpkı lüksü yok. Oysaki yapılacak özdek çokça kıytırık.

Kolay tıpkısı planlama, işlerin paylaşımı ve annenin kendine fasıla ayırması gerek. Kollar yemeklerini kendileri yiyebilir, cet onları uyutabilir ve oyun oynayabilir. Arz mahdut örnekten yola çıktım. Gördüğünüz kabilinden anneler üstünde nazik ayrımsız abra var. Bu iyon ana ve cet tarafından üstlenilmesi yiyecek. Yoksa ne eşitlikten meze edebiliriz hangi haktan ne hukuktan.

Sanılanın bilakis etkin ana henüz bayındır. Bire Bir işi var, başarısıyla gönül tokluğu oluyor, kendine güveni yekpare, mal kazanıyor ve o büyüklüğünde gelişim yüküne rağmen kendine zaman aldıracak zaman yaratıyor.

Gayr ise kendine olan güveni, saygıyı yitirmiş, hayata küsmüş, bezmiş, bezgin. Biri çalıştığım bankanın müdürü, diğeri “Süper taya” programında izlediğim tıpkısı ana. 

SEDA KAYA GÜLER / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın