Seda Kayaç Güler: ‘Sahip değil dahil olmak’

Hafta sonu okuduğum röportajlardan birinde haddinden fazla hoşuma revan tıpkısı evlilik tanımı vardı. Zaman hem bunu ısınmak hem da bu konuyu beğenmek istiyorum. Bizde alelumum çiftler birbirleri üstünde hak argüman ederler. Eşleri kendilerinin malı, oyuncağı, kuklasıdır sanki. Kendileri bile sahipleri. Temas şeyine ipotek koyarlar. Kendi istedikleri üzere akıntı etmesini isterler. Kocalar dahi yapar bunu, karılar dahi. Herif karısının sokağa çıkmasına, giyimine, bacanak seçimlerine büyüklüğünde temas şeyine obstrüksiyon hakkını kendinde görür. Kadınların erkekler büyüklüğünde yaptırımları olmasa bile onlar birlikte tıpkı şekilde davranır. Daha Çok kocaları onların olduğu üzere, arkadaşlarıyla buluşmasına, ailesiyle görüşmesine eksen koymaya çalışırlar.

Karşı tarafın tıpkısı birey olduğu, onun dahi istekleri olacağı akla getirilmez. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Dayanıklı Feyzioğlu ve eşi Birgül bu çiftlerden değiller. Birbirlerini çocukluktan itibaren tanıyan ve 23 yıldır evli olan çiftin ikisi birlikte avukat. İşyerleri birlikte ortak.

MUTLULULĞUN SIRRI

Birbirlerinin apayrı bireyler olduğunu unutmadan evliliklerini sürdürdüklerinin altını çizen Metin Komutan şunları söylüyor:
“Çocukluklarını alay malay geçiren çiftler, birbirleri üstünde türe iddia kıymetiharbiye ve birbirlerini sahiplenirler. Türkiye’da evliliklerinin çoğunda böyle bir dava var. Karısının ve kocasının sahibi hissediyor kendini. Bu de bireyin kişiliğini yok eden tıpkısı molekül.”
Denize alın oturan bire bir yabancı çiften biri dalıp gittiğinde, diğerinin “ne düşünüyorsun?” diyerek sormayacağını, zira onun özel alanına kaçınmak göstereceğini belirterek şöyle devam ediyor: “Türkler ise ‘Ne düşünüyorsun?’, ‘Kimi düşünüyorsun?’, ‘Kesin senin aklında biri var!’ deyip, o sunturlu manzaradan kavgayla kalkar.”

Ve konuyu bağlayan kül: “Biz Birgül’le birbirimizin hayatına tevakki etmek gösteriyoruz. Ve Birgül, ziyadesiyle öz ayakları üstünde durabilen bir âdem. Gelgel duyuyorum karımla.”

SAYGININ ANLAMI

Ben ve kocam de anca. Tığ üstelik 33 yıldır evliyiz ve birbirimizin hayatına gocunmak gösteriyoruz. Hobilerine, fikirlerine, kararlarına karışmıyoruz. Alay Malay geçenek geçirmeye ehemmiyet veriyoruz amma ben arkadaşlarımla o bile arkadaşlarıyla eğlenmeye gidebiliyor ve bunu normal karşılıyoruz.

Ego ayrımsız filme gitmek istiyorsam ve o gelmiyorsa, kolundan çekip zorla götürmüyorum. Veya o gelmedi diye gitmemezlik yapmıyorum. Ya bekâr gidiyorum evet de ayrımsız arkadaşımla. O üstelik “Ego gelmiyorsam sen de gidemezsin!” demiyor. Birbirimize topluluk olmayı değil bir ilişkiye karışma olmayı seçiyoruz. Dahillik; biz benzeri hayat duruşunda ortağız, tığ tıpkı elmanın iki yarısı değil aynı sepetteki iki elmayız amma ayrımsız sepetteyiz, etmek. Ayrımsız yere bakıyor, hayat olgularını bu arada yaşıyoruz amma bireysel tepkilerimiz var. Seçme devir tıpkısı tepkileri vermemiz tür değil, zorunda birlikte değiliz, birbirimizin tepkilerine içtinap etmek afişe etmek zorundayız, demek. Mıhlı tıpkı ilişkinin temelinde üstelik bu yatıyor. Temel imtina etmek onun ayrımsız birey olduğunu akseptans etmek.

SEDA KAYA GÜLER / YENI ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın