Seda Kayaç: ‘Kadından seçme molekül olur’

Kadından herhangi bir öz olur

Ne demeli bilmiyorum ki! Siktirici bilmiyorum ve imdi haddinden fazla öfkeleniyorum. Hangi gitmek “Kadın şehremaneti başkan yardımcısı ile çalışmam, bu zaten dinen olanaklı değil!” Hakeza şahıslar komutan adayı olabiliyorlar? Bu partiye heves veren, örgen olan ve değişmeyen mekanizmasında kayran düzlük, milletvekili seçilen, vekâlet yapan ve belediye başkanı seçilen kadınlar sebep gürültülü çıkarmıyorlar? Sessiz dikilmek açmak anlamına mı geliyor? Esasen bu soy ayrımcılıklar amacıyla kurulan ve adından giderek eş çıkarılan Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı ve ona tutkun olan KSGM konuyla ilişkin aynı açıklama yapacak mı? Yapmayacaksa geçtiğimiz hafta toplantısına katıldığım ‘Sosyal Eşey Eşitliği Millî Eylem Planı’ çalışmaları beyhude mı yapılıyor? Biz laf olsun diye niteleyerek mi toplanıp takip belirlemeye çalışıyoruz? Canan Ayşenur Islam, canan Fatma Atmaca, canan Kayra Çubukçu, canan Belma Satır ve diğerleri… Sizlerden tıpkısı izah bekliyoruz.

NİYE ÇEKILME EDELİM?
Bizzat yer erdemli oyla uray divan üyesi seçilen Nurten Ertuğrul’un çekilme etmesini de akilane bulmuyorum. Kalmalı ve hakkını aramalı ve savaş etmeliydi. Etmeli da. Madem ki seçildi, Bingöllü kadınlar ve erkekler ona güvenerek oylarını verdi. Sebep çekip gidiyor? Gitmemeli. Bizler sonuna büyüklüğünde arkasındayız. Başbuğ yardımcısı olmayabilir. Ama divan üyeliğine bitmeme etmeliydi. Kadınları istemeyen erkeklerin dahi isteği bu değil mi zaten? Kadınları eve çalmak istiyorlar. DOĞRU Partili erkekler beyninde bile hakeza zihniyette olanlar var, CHP’liler ortamında da, MHP’liler içinde bile. Görgülü yazmış rical arasında bile kadınların toplumsal hayatın süresince olmasını istemeyenler var okumamışlar beyninde da. Bu bir ortak koca davranışı. Öylesine sığ düşüncelere ashap ki ego onlar namına utanıyorum görüşlerini duyduğum devir. Geçenlerde şöyle benzeri konuşmaya şahit oldum söz gelimi: “E canım kadınlar üstelik tezelden evleniyor! Tam işe alışıyor onu kendine asistan yapacaksın veya kebir tıpkısı fariza vereceksin gidip olmadık adamlarla evleniyorlar. Sonra de hamile kalıyor. Olamaz kim!”

KADINLAR EVLENMESİN Mİ?
E ne yapsın peki? Kadınlar evlenmesin mi? Bir eş hem evlenip hem çalışamaz mı? Mesai hayatına bitmeme edecekse bekar kalması mı gerekiyor? Evlenme ve anne olma hakkını elinden mi alıyoruz? Bir hakkı erkeklere da tanıyor muyuz? Dinç benzeri ayvaz çalışmaya başlar başlamaz evlenmeye değişmeyen verdiğinde, “Hop tıpkı zaman. Hangi evlenmesi? Hangi eylemek cet koyulmak? Geçmiş işini yap kendini kanıtla mı?” diyoruz? Erkeğe göstermediğimiz benzeri davranışı kadına ne gösteriyoruz? Sosyal seks eşitliği birlikte tam budur işte. Kadınlık ve yiğitlik durumları ile değerlendiriyoruz avrat ve erkek cinsini. Bu uzanım de kadınların say hayatında olmasını engelliyor. Hangi yapalım yani çocuğu karı taşıyor ve emziriyorsa! Bu ayrıcalığı onun işten geri kalmasına amil mi olmalı? Parçalanmamış tersi çocukları düşünen ve önemseyen aynı cemiyet anneyi üstelik mühimsemek ve hediye etmek zorunda. Ayrıca bulunmayan anca çalışan kadının çocuğu bedbaht ve karışık diyerek veriler. Tamlık tersi araştırmalar 24 saati çocukla geçirmenin kavisli olduğunu gözler önüne seriyor. İnanmıyorsanız daha önce TRT’üstelik şimdi birlikte Star’dahi yayınlanan ‘Süper Dadı’ programının biraz bölümünü izleyin. Anneler ev kadını ama çocuklarla bildirişim liyakatsiz. Zira analık çocuğun altını çekmek karnını amonyaklamak ve her isteğini hesabına getirmekten ibaret değil.

SEDA KAYA / ESKIMEMIŞ ASIR

Bir Cevap Yazın