Seda Kayaç: ‘Toplumsal eşey eşitliği’

Şöyle de diyebiliriz: Cinsiyet dirim bilimsel aynı töz. Evet kız doğarız ya dahi erkek. Sosyal cinsiyet ise doğumdan sonraları ‘kız bala olmanın’ evet da ‘ayvaz çocuk olmanın’ koşullarını belirler. Toplumun kadınlardan ve erkeklerden beklediği bazı evsaf ve davranışlar namına karşımıza yarar. Yani: ‘Erkek’ ve ‘Kadın’ eşey kategorileriyken ‘Erkeklik’ ve ‘Kadınlık’ toplumsal cinsiyet kategorileridir. Bu girişi sebep yaptım? Bilindik “8 Mart” haftasındayız. Tıpkı hafta boyunca kadınlardan, avrat haklarından söz edeceğiz. Kadınların durumunu konuşacağız. Ben üstelik tıpkı hafta boyunca “yiğitlik” konusuna değineceğim. Zira erkekliği sorgulamadan kadıların durumundan saraka etmenin mukavim ayrımsız anlamı olmuyor. Sosyal cinsiyet dahi eksiksiz burada öne sâdır bir laf. Çünkü cinslik özellikleri değişik insan toplumları beyninde haddinden fazla aşkın değişmemesine rağmen sosyal cinslik özellikleri büyük oranda ayrımlılık gösteriyor. Söz Gelişi ABD’dahi kadınların makine kullanması üzerine gelişigüzel dava yaşanmazken Suudi Arabistan’birlikte yaşanıyor.

CİNSİYET FARKLARI

Toplumun belirlediği roller çizi kalıplarını, sorumlulukları, paylaşım düzenlerini, kaynaklara ve ayrıcalıklara erişimimizi da belirliyor. Doğduğumuz andan itibaren kültürel ve sosyal koşullanmalar devreye giriyor. Kız ve erkek bebeklere farklı esame veriliyor. Giysilerimiz, odalarımız farklı renklerde hazırlanıyor. Ve aha kızlara gülgûn, erkeklere gökçe damga giydirilmesiyle sosyal eşey üstelik oluşmaya başlıyor. Bunu çocukların cinsiyetine göre alınan değişik oyuncaklar izliyor. Yetiştirilme biçimlerimiz üstelik farklılık gösteriyor. Kızlar cici ve hayat tutmak amacıyla yetiştirilirken erkekler elan akış, daha saldırgan, daha mutlak olmaya motivasyon ediliyor. Cinsiyeti belirleyen fiziki ve biyolojik özelliklerin beraberinde, kadın ve erkeklere katışıksız kendisine gördüğümüz ayrıksı özellikler da vardır. Bazı Bazı, kadınların elan birey, erkeklerin henüz dinamik olduğu, evet dahi bazen işlerin kadın işi, diğer bazı işlerin ise koca işi olduğu kadar genellemeler yaparız.

FIRSAT EŞİTSİZLİKLERİ

Toplumsal cinslik, yapılan işleri ve sorumlulukları belirlediği büyüklüğünde, farklı cinsiyetlerden kişilerin kaynaklara erişiminde üstelik heybetli aynı görkem oynar. Bu, kadınların mahsus işlere alınmaması veya bir işi özne bire bir erkeğe göre daha düşük aylık alması kadar durumlarla kendini gösterir.
Kısacası bir yandan cinsiyetin çırılçıplak gelen aynı biyolojik çeşni olduğu düşünülüyor, farklı yandan kadınlara ve erkelere ilgilendiren cinsiyet özellikleri içtimai çizgi farkları kendisine tanımlanıyor. Rical akliyeci, bedavacı ve dinamik, kadınlar fert, rahat ve vurgun…
Ilaveten, bu seks özellikleri yekdiğeri karşısında henüz faik, elan tüvana evet da algın ya bile daha heybetli veya kurada kendisine medlul kazanıyor.
Sonuçta rical ve kadınlar beyninde içtimai yontu ve fırsatların paylaşımında eşitsizlikler oluşuyor. Bugünün gündeş toplumlarının amacı de bu eşitsizliği ortadan çalmak. Bizim dahi 2008’dahi başlattığımız benzeri eylem planımız var. Neler yapıldı? Hezel edeceğim.

SEDA KAYA / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın