Seda Kayaç yazdı.. ‘Bir Şehriyâr hastalığı’

Yeni Asır’dan Ses Kaya’nın yazısı..

Dizide biaman aynı hastalığa yakalandığını izledik. Kimi tarihçiler kalpten öldüğünü söylüyor kimileri da kulunç hastalığından. Günümüz doktorlarına bakarak nedeni ak kan bezi kanseri olabilir.
Harem’üstelik aktif dokuz canlı çokça sultan çeşitli hastalıklarla savaş etmiş. Bunlardan biri birlikte elan yakın tarihte dünyaya gelmiş olan Refia Padişah. Gün Vakfı Sıkı Yayınları tarafından yayınlanmış “Refia Odalık” kitabı de onu ve bahtsız hayatını anlatıyor. Yazar Ali Akyıldız, bu kitapla “Ayrımsız sultanın doğumu, yetişmesi, zevkleri, özlemleri, dünyayı algılayışı, âdem seçimi, evlendirilmesi, bağlı olduğu kurallar ve teşrifat kısaca doğumundan ölümüne kadar yaşamını” tercüman olmak istemiş. Bozukluk Refia Şehriyâr’ı seçtiğini ise şöyle özetliyor: “Zira Refia Sultan’ın ekstrem benzeri hikayesi vardır. Hastadır, sorunlu hayatına dair daha aşkın belge bırakmıştır.” Bu belgeler içinde onun bağırsak dünyasına çırağ tutan mektupları de bulunuyor.

REFİA ODALIK

Hükümdar Abdülmecit’in kızı olan Refia Padişah 7 Küçük Ay 1842’üstelik tıpkısı Ahzüita gecesi Beşiktaş Sarayı’nda dünyaya geliyor. Annesi güzelliği ile meşhur Gülcemal Karı. Abdülmecit iyicene olduğu büyüklüğünde kırılan ve iri benzeri kadın olan Gülcemal Eş’ı haddinden fazla severmiş. Mehmet Reşat ve Fatma Melik’ın üstelik annesi olan Gülcemal Hanım birlikte veremden ölmüş.

Refia Hükümdar’ın hastalığının nedeni ise yumurtalık kisti. Kısaca beş sene kadar bu hastalıkla uğraşmış ve 12 öğün cerrahi müdahale olmuş ve son ameliyatından gücük bire bir müddet sonra bile 38 yaşında irtihal etmiş. Yumurtalığı akarsu toplayarak tıpkı kestirme şeklini alıyor ve balon kadar şişiyormuş. Ameliyatlarla bu kestirme delinerek içindeki su boşaltılıyormuş. Bu hastalıktan geçmiş bile süreğen saksı ağrısı problemi yaşadığı mektuplarından anlaşılıyor.

Dertlerinin çaresini bulmak için başvurmadığı doktor kalmamış. İstanbul’daki tanınmış bilcümle etibba Odalık’ı araştırı etmişler. Dönemin padişahı II. Abdülhamid Avrupa’nın muhtelif ülkelerinden beş doktor getirtmiş ve bu hekimler hazırladıkları raporlarla Odalık’ın hastalığının “merhamet iltihabı” olduğunu söylemişler.

HASTA VE BAHTSIZ BENZERI KADIN
Refia Hükümdar, ölümünden kestirmece 10 periyot önceki, doktorlarının hastalığının ve durumunun ciddiyetini kendisine anlatmaları konusunda padişaha bir betik edip ve yapılması müstelzim balaban tıpkı cerrahi müdahale amacıyla müsaade gerek. Mektubunda hastalığının akıbet tıpkısı buçuk senesinde yoğun aralıklarla yapılan ve ayda bir kat yapılması yetersizlik halini alan cerrahi müdahalelere bundan sonra sabır edemediğini ve hastalığın kendisini hayatından usandırdığını belirtir.

Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde mevcut hususi belgeleri beyninde mevcut ilaç terkiplerinden, Sultan’ın anadan görme ilaçlara başvurduğu üstelik anlaşılıyor. Örneğin Darı Çarşısı’ndan alınacak yedi soy sakızın esmer mahpus köküyle güzelce dövülerek ve tahminî iki kilogram açık ağızlı sütü ile arazi bir tencereye konulup ciklet kabilinden uzayıncaya büyüklüğünde karıştırılarak kaynatılması öneriliyor. Bir eksantrik reçetede ise maydanoz, patlıcan ve sütün lapa haline getirilinceye kadar kaynatılması ve lapanın karın bölgesine konulması bağlanmış.

Hükümdar ama rahatsız ve talihsiz benzeri kadın. 13 yaşında nişanlanıyor ve üç sene bilahare evlendiriliyor. Seçim kendisinin değil, padişahın. Padişah evlilikleri o dönemde siyasi konjonktür gereği akla yatkın benzeri rabıtalı veya oğul veya yeğeni ile yapılıyor ve ne gelinin ne de damadın bunu iadeli hakkı bulunuyordu. Refia Padişah üstelik babası vasıtasıyla halası Adile Şehriyâr’ın kocasının önceki karısından olan Edhem Ağırbaşlı ile evlendiriliyor ve tek mutlu olamıyor.

Bir Cevap Yazın