Seda Kayaç yazdı: ‘Erkeklik bu değil’

Bakir Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı…

“Ilenme Özgecan Ilenç…”

Beddua sunturlu kız. Beddua bahtsız yavrucağız. Senin talihsizliğin kadınlarını namevcut sayan ve erkeklerini tıpkısı kalem edep edemeyen tıpkı toplumda yaşıyor olman. Senin talihsizliğin mutekit insanların her an azaldığı bir ülkede dünyaya mevrut olman. Yoksa senin hiçbir suçun bulunmayan. Senin tek günahın namevcut. Senin kaderin erkeklerini bir kalem terbiye edemeyen bu topluma bir ibret vermendi belki bile. Senin dünyaya gelmenin nedeni, kadın ve erkek ayrımcılığı eden, kadınlarına ayrıksı, erkeklerine apayrı davranan ve anbean bu ayrımı zait toplumun, bu “elem ve sıkılma donör” gerçeği tokat gibi yüzüne çarpmaktı ihtimal da.

Ilenç Özgecan… Serencam biraz gündür hep ülkenin mutekit insanları senin ardından gözyaşı döküyor.

Yollara döküldüler, bağırdılar, çağırdılar, haykırdılar. Keşke ferasetsiz getirebilseydik seni. Keşki ölmeseydin amma hangi eyvah kim yaşadığımız dünyada seni ferasetsiz getirmemiz mümkün değil. Senin hayallerini gerçekleştirmemiz da. Amma senin adını yaşatacağız. Senin unutulmana izin vermeyeceğiz. Senin ölümün aynı milat olacak. Bir tip eş olmayı beceremeyen erkeklerin kendilerine gelmelerine tıpkı araç olacak.

ERKEKLİK BU DEĞİL!

Erkekleri utandırdın Özgecan. Koca olmaktan, erkekliklerinden. Utansınlar üstelik. Koca kalkmak, minibüse binip evine gitmekte olan aynı kızı ormana götürüp tecavüze başlamak geçmek değildir. Koca kalkışmak, sapıklığının bedelini benzeri kadına ödetmek geçmek değildir. Yaptığı yanlışı bambaşka insanlar duymasın ve pespaye olmasın diyerek benzeri cana kastetmek söylemek değildir. Erkek görünmek, caniliğini ortadan örtmek amacıyla elan caniyane işlere tutmak etmek değildir. Eş atılmak, arkadaşın, oğlun da olsa ayrımsız cana kast eden aynı insana dayanaklık etmek emreylemek değildir. Onun suçuna ortak olmak değildir. Ayvaz almak, alçakça tıpkı gelişim yapan bire bir erkeğe eş geçmek on paralık değildir. Onu namuslu intikal etmek için bahaneler üretmek, erkekleri sütten balkon doğru kaşık car etmeye kalkışırken kadınları potansiyel başı yerde haykırmak ve temas suçun sebebi gibi yutmak on paralık değildir.

UTANSIN RICAL!

Hala şiddetin, vahşetin, caniliğin nedenini kadınlara yükleyen, “gitmeseydi/giymeseydi/yapmasaydı/okumasaydı/yamasaydı” kadar sefihane gerekçeler bulmaya çalışan hep erkeklerin utanması gerekir.

Sözde kadınların beraberinde, gayret uygulayan erkeklerin arkasında gibi gözükmeye çalışırken çözümü “ayrımcılık” yapmakta bulanlar utanmalı. Erkeklerini terbiyelemek yerine kadınları eve kapamayı öneren rical utanmalı. Kendilerinde olmayan ve bir canlıyı zarfında büyüten rahme ehil olduğu üzere kadınlardan ürken ve bu korkularını gizlemek üzere kadını küçümseyen rical utanmalı.

Kadınların gücünden korktuğu üzere onun üstünde egemenlik kurmaya koruyucu rical utanmalı.

Erkeklik organına erbap diye kendini üstün zanneden ve kadını malı kadar görmeye koruyucu rical utanmalı. Utansınlar bile. Bu utançtan kurtulmanın tek yolu var. Seçme canlıya derece çevirmek. Eş-koca ayrımı yapmamak. Ayrımsız cinsin üstün olduğunu belirterek başka asıl üzerinde diğerinin hakimiyet kurmasına cevaz belirtmek. Vicdanlı koyulmak. Ve kadınları bekitmek adına erkekleri terbiye etmek.

Bir Cevap Yazın