Seda Kaya’dan 14. Şubat’a dair tıpkısı alfabe..

Yeni Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı..

Zaman Sevgililer Haset. Icap karşı çıkalım, gerek benimseyelim, lazım sevdiğimize bağış alalım, gerek almayalım, esasen hepimiz sevgilimiz marifetiyle sevilmek, önemsenmek ve şımartılmak isteriz. Yani hepimiz sevgilimizin bizi hem zaman üstelik hem de sair günlerde hatırlamasını lazım, ihsan almasını bekleriz, sürprizler yapmasını manzara ederiz. Sevgililer Haset ile ilgilendiren reklam ve kampanyalara baktığımızda bütün “dürü düz” kişinin ayvaz, “bağış alınanın” dahi kadın olduğunu görüyoruz.

Sürprizler üstelik erkeklerden bekleniyor. Meğerse kadınlar dahi sevgililerine bugün amacıyla sürprizler yapabilir ve ödül alabilirler. Erkeklerin şımarmaya ihtiyacı yok mu? Nedense kadınlar bütün arzulanan, matlup ve üzerine düşülen başlamak istiyorlar. Rical da tıpkısı şeyi kadınlardan bekliyorlar. Onlar birlikte sürprizle mülaki olmak istiyor. Kuralları kirletmek gerekir. Fazla kanununu kadınlar ve rical amacıyla yeniden beğenmek mesela. Aynı zamanların ses getiren feminist dergisi Pazartesi’nin 2006 yılında yayınlanan “Amor” özel sayısının başlığı dahi buydu elhak: “Fazla Kanunu Yazsak Yeniden”.

MUTLULUK, DOĞRULUK VE AMOR

Şöyle diyordu feministler kitabın önsözünde: “Hangi olsun istiyoruz diye soran olursa ilk sayacaklarımız şu üçü: Bahtiyarlık, hak ve tabii kim amor. Aşkta elden mutluluk arıyoruz demenin çok gerçeğine muhalif düştüğünü biliyoruz. Bahtiyar aşk, hikayelere laf olmayı birlikte adalet etmez, değil mi? Gerçi bizler fazla cefasından kaçalım demiyoruz. Amor kadınların önünde hiçleştiği, nesneleştiği, ezildiği benzeri yatak olmasın diyoruz. Çok kaçmasına kovalamacasına kim elbet karışabilir? Amma bozukluk kadınlar bu hikayede kovalanan, şaşkın, zor altına alınması müstelzim ve tıpkı zamanda korkutucu, hilekar ve karışık güzeller rolünde çıksınlar sahneye? Erkeklere görk kadar kadınlara sürmek yakışıyor oysaki. Aşkta nesneleşmek olmasın, nesneleşeceksek amor da olmasın diyoruz. Bizler aşkın rastgele aşamasında doğruluk istiyoruz. Seviştiği için karın akıtılan yegâne kaın kalmasın, tuhaf olduğu bilerek tek tıpkı genç avrat aşağılanmasın, buğulanmış olduğu üzere kadınlar amor hakkını kaybetmesi. Ayça değişsin, çok alemi değişsin istiyoruz.”

AŞKIN ALEMİ

Bu sözlerin üstünde demek gerekmiyor mu sizce? Yıllar geçiyor biz kadın-ayvaz ilişkilerinde yerimizde sayıyoruz. Ayça değişiyor amma bizim hilal değişmiyor. Kadınlar amor yüzünden ölüyor, öldürülüyorlar. Ya aileleri öldürüyor onları evet sosyete evet da aşıramento oldukları ayvaz. Amor yüzünden evlerini, ailelerini, işlerini, hayallerini, geleceklerini terk etmeleri isteniyor ihtilas oldukları rical tarafından. Onlar de öyle yapmaları gerektiğini düşündükleri amacıyla ve onlara anca öğretildiği amacıyla anca yapıyorlar. Aşırma oldukları devir, aşık oldukları erkeklerle alay malay ve belki üstelik ondan doğuracağı çocuklarının geleceği için kendilerinden vazgeçmeye hazırlar.

Niye, sebep? Bunları sorgulamak gerekmiyor mu? Söz Misali nedir bu pahalı armağan meselesi? Illet 14 Şubat’ta ekranı pırlanta bir tane taş reklamları sarıyor? Koca kadını sözle veya fiziksel namına dövdükten bilahare büyük bire bir bir tane taş alınca yahut kolye/yüzük oyunu/küpe “sevgili” mi oluyor? Kadını sıradan muhip, düşünen erkeğe bağış almadığı amacıyla kızacak mıyız? Karagül dizisinin son bölümünde Narin’in Oğuz’a teşekkürname ettiği kabil, “Tenden önce tendeki canı dost” âdem kabilinden erkekleri sevmeyecek miyiz?

Ses Kaya / Bakir Yüzyıl

Bir Cevap Yazın