Sedef Kabaş erkin bırakıldı

CİHAN’ın haberine göre Twitter hesabından attığı mesajda İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcısı Haydi Salihoğlu ’nu misyon gösterdiği iddiasıyla gözaltına alınan Kabaş, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra adliyeye getirildi. Matbuat suçları savcısı Vedat Alp ’e anlatım veren Kabaş, amacının yolsuzluk soruşturmalarına sunulan takipsizlik kararına aksülamel yorumlamak olduğunu, kimseyi erek gösterme amacının bulunmadığını söyledi.

Müddeiumumilik sorgusunun peşi sıra erkin artan Kabaş, adli kontrol talebiyle mahkemeye gönderildi. İstanbul 2. Sulh Ukubet Hakimliği ’nde birlikte bire bir ifadeleri tekrarlayan Kabaş hakkında adli taharri talebi kabul edilmedi.

Adliye çıkışında açıklama özne Kabaş, “Sabahleyin evime 3 polis geldi. Ellerinde arama kararı olduğunu söylediler. Evimin aranacağını söylediler. Can girdiler ve genel tıpkı kontrol yaptılar. Tümüyle savcılığın bire bir emri konusunda arama kararı verilmiş. Ardından cep telefonum, bütün işimi yaptığım tıpkı anlamda bürom olan bilgisayarıma ve oğlumun çıktı cızık film nezaret etmek için kullandığı iPad’ine el koydular. Mazbata tuttular. İfademi aldılar. Ardından savcılığa irsal edildim.” dedi.

Suçlamanın terörle savaş fail kişileri maksat izhar etmek olduğunu kaydeden Kabaş, “Habuki tam tersi. Değme ahit terörle mücadele edenleri alkışladım. Benim eleştirim 17 Antrakt soruşturması kapsamında usulsüzlük, hırsızlık ve kazanç gibi taksirat konusunda çetin şüphesi olan kişilerle ilişik gerekli sormaca ve takip yapılmadan dosyanın kapatılmasına müteveccih bire bir eleştiriden ibarettir. Tweetimde elhak vardır. Herkese sarih.” diye konuştu.

Kabaş, “Savcıya verdiğim ifade sonrasında yıldırma adıyla atıf yapıldı. Zer bilge ifademi aldı ve tweetimi tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın