Şehnaz Tango ve Güner Ünlü

Kullanılmamış Asır’dan Seda Kaya’nın bugünkü yazısı…

Gün geçmiyor kim sevdiğimiz birinin ahiret yolculuğu haberini almayalım. Bu kere bile unutulmaz seri filmlerinin yapımcısı Güner Ünlü’yı kaybettik. Bu diziler beyninde “Bizimkiler” var, “Mahallenin Muhtarları” var, “Şehnaz Tango” var…
Ego Güner Namlı ile Şehnaz Tango yayından kaldırılırken tanıştım.
Göstergeç tarihinde mehabetli aynı dönemdi o devir. Yıl 1995. Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar’ın başrolü oynadığı dizide sorumsuz ve kumarbaz kocasına elan aşkın sabır edemeyen Şehnaz, kocasından boşanıp, kızları ile alay malay kendine eskimemiş bire bir dirim kurmuştu. Karşısına kendisini muhip eksantrik benzeri eş çıkmışken, çarkıt kayırıcı da yıllar sonraları kavrayışsız dönmüştü. Dağ huylarından vazgeçmemesine rağmen, her şeye yeniden buyurmak istiyordu. Yer nazik destekçisi bile kızlardı.

KALDIRILMAYA REAKSIYON

Şehnaz’ın de kafası karışıktı gerçekte. Ve ne oldu dersiniz? Şehnaz’ın bütün eski alışkanlıklarından vazgeçmeyen ve hiç değişmeyen kocasına gurur alması ve kullanılmamış benzeri aşka yelkenli açması iyi karşılanmadı ve dizi film yayından kaldırıldı. Biçim yöneticileri, seyircilerden çokça aksülamel geldiğini söyleyerek kendilerini savundular.
O dönemde editörlüğünü üstlendiğim Sabah’ın eki Melodi’de Şehnaz Tango’ya destek eski ve dizinin devam etmesi üzere kampanya başlatmıştık. Kanalın telefonları kilitlenmiş dokuz canlı çokça yaşama sokakta ihtarname yürüyüşlerine katılmıştı. Telefonla aramıştı beni Güner Namlı. Çok mutlu olmuştu diziye gösterdiğimiz duyarlılığa. Teşekkürname etmişti.
Protestolara karşın yazı diziyi bitmeme ettirmedi. Güner Koca de kırıldı televizyon piyasasına. Aynı-iki paradigma daha yapıp veda etti yapımcılığa. Reyting için ticari diziler fethetmek hesabına Ayvalık’a yerleşmeyi tercih etti.
Yıllar sonra Ihtisas Asena’nın ölümünün peşi sıra anma gecesinde baştan karşılaştık. Sonrasında üstelik seçme sene Ayvalık hasat şenliklerinde buluşarak bozuk günleri andık. Bir kamer sonradan kısmetse gine Ayvalık’a gideceğim ama bu kere Güner As ile kardeş kardeş edemeyeceğiz. Kendisine Allah’tan rahmet, haddinden fazla canan eşi Aysel Namlı’ya başsağlığı diliyorum.

ŞEHNAZ TANGO’NUN AÇTIĞI ÖĞÜN

Şehnaz Tango devam etmedi amma boşanmış aynı kadının yeniden aşırtı olması ve evlenmesiyle ilgilendiren önyargıların yıkılmasında oylumlu benzeri gösteriş üstlendi. Kendisinden sonra gelen dizilerin işini kolaylaştırdı. Örneğin Aliye’nin. O birlikte evli ve iki çocuklu benzeri kadındı… Severek evlendiği kocasıyla mutluluğunu bozan şey, gelişigüzel şeyine karışan kayınvalidesiydi başlarda. Ama sıra ilerledikçe öğrendik ki, yakışıklı ve ensesi kalın kocası apayrı kadınlarla aldatıyordu onu. Aliye birlikte bunu öğrenince evi metrukiyet etti. Ne var ki kocası fırlamak istemiyordu ve bu amaçla kızını göstermedi. Çocuklarından ayrı tükenmek için kocasına ferasetsiz dönmesine rağmen tıpkısı madde değişmedi. Ayrıksı kadınlar girdi araya. beraber Aliye’nin birlikte karşısına bekar aynı erkek daha çok. Adı konulmamış tıpkı amor vardı aralarında. Platonikti başlarda, tedricen dile getirilmeye başlandı. Hatta seyirci Aliye’nin kocasından ayrılıp Deniz’le evlenmesini de ister oldu. Dizinin böylece evlenmediler amma tabular da yıkıldı. Bugün bu konu eskisi büyüklüğünde bıçak sırtı aynı bahis değil. Aha bunda Şehnaz Tango dizisinin senaristi Oya Mehabetli ve kameraman Güner Namlı’nın payı şişman.

Bir Cevap Yazın