Şeker hastalığında ayn muayenesi kayıt

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ayn Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Esgin, şeker hastalığı teşhisi konulan herkesin mutlak ayn muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi.

Esgin, aynı tuhaf soy hastalığı olan şeker hastalığı hastalığının bütün vücudu menfi etkilediğini belirtti. Hastalık zımnında uzuvların kesilebildiğini ve vücutta yaraların çıkabildiğini rapor eden Esgin, hastalığın körlüğe birlikte sebep olabildiğine dikkati çekti.

Şeker hastalarının ayn muayenesine dikkat göstermesi gerektiğini vurgulayan Esgin, şöyle konuştu: “diyabet teşhisi konulan herkesin katiyen göz muayenesi yaptırması gerekiyor. Araştırı sonucuna göre gözlerin hastalıktan etkilenip etkilenmediği tayin ediliyor. Tetkik ettiğimiz kişiden, gözünde seçkin illet olmasa de yılda aynı öğün kontrole gelmesini istiyoruz” dedi.

Esgin, diyabet olanların gözlerinde sakil bile olsa tahribat meydana geldiğini belirtti.

Hastalığın gözdeki etkilerinin ayırt edilebilmesi amacıyla görmenin bozulması gerektiğini ifade eden Esgin, şöyle bitmeme etti: “Hastalığın, görmenin bozulmadığı ancak muayeneyle ayırt edilebilen benzeri evresi var. Bu dönemde muktezi olduğu durumlarda lazer tedavisi yahut gözün içine bire bir bando merhem enjeksiyonları yaparak görmeyi açık artırma yahut mevcut görmeyi siper şansımız olabiliyor. Amma hep bunlardan daha mefret olarak şekerin pekâlâ normale düşürülmesi ve normal sürdürülebilmesi gerekiyor. Hücre müteveccih vacip tedaviler yapılmasına rağmen kan şekeri maksut düzeye düşürülemezse, yaşama görme yetisini kaybedebilir.”

Esgin, şeker hastalığı zımnında gözdeki damarların tıkanması sonucu, deli damarların üretilmeye başlandığını söyledi.

Bu dönemden sonraları gördükleri hastalara, gözündeki tahribattan dünya rüyet yetilerini giderek kaybedebileceklerini söylediklerini tamlayan Esgin, şunları kaydetti:

“Gözün süresince oluşan bu düzgüsüz damarların kanaması sonucunda ayn küresinin içi bir anda kanla doluyor. Bunun sınırlanmış olduğu kişilerde genellikle hastalanmış gözünün uğrunda kara kara şeylerin uçtuğundan bahsedebiliyor. Bunlar aşağı kanamalar olabiliyor, kimi zaman üstelik iri tıpkı kanamayla müşahede yemeden içmeden ışığı algılayacak düzeye kadar düşebiliyor. Ayn o safhaya gelmişse fakat benzeri ameliyatla gözün içindeki o kanın temizlenmesi ve görmenin gine artırılması yoluna gidilebiliyor. diyabet nedeniyle ağız ağıza umudun kesilebilmesi üzere gözün tek çerağ algılamıyor olması geçişsiz. Şayet bire bir göz ışığı algılıyorsa, o ayn üzere bibi yapılabilecek bire bir şeyler vardır.”

ÖZGÜRLÜK INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın