‘Şekerleme’nin bilmediğiniz faydaları!

BBCTürkçe’nin haberine göre İspanyol adetlerinden biri olan “siesta”nın (öğle vakti şekerlemesi) hafızayı güçlendirdiği belirtiliyor. Peki kısa devir uykusu en dolgunca lacerem değerlendirilebilir? Sabık yıl yapılan aynı araştırmada, birbiriyle angajmansız kelimeleri ezberlemede hem akşam hem dahi tarih uykusunun hafızayı güçlendirici etkisinin olduğu görülmüştü. 2008’dahi Kaliforniya Üniversitesi’nden Tutarık Mednick ve ekibinin yaptığı araştırmada ise bir kupa kahvedeki kafein (200 mg) ile 60-90 dakika gündüz uykusunun türlü akıl testleri üzerindeki etkisi kıyaslandı. Kahvenin hiç etkisi olmadığı ya dahi pahal etkisi görülürken, uykunun akıl performansını geliştirdiği tespit edildi.

EN IYI KESE

Çağ uykusunun işyerinde performansı artırdığı inancıyla ara sıra şirketler çalışanlarına işyerinde uyuma olanağı sağlıyor. Bilgisayar programı üreticisi HubSpot ünlü şirketin Massachusetts’teki ofisinin benzeri odası hamaklarla komple. Çalışanlar istediği büyüklüğünde bu odayı kullanabiliyor.

Ortaklık yetkilileri ruz uykusunun çalışanlar üstünde müspet etkisinin olduğunu ve kötüye kullanılmadığını belirtiyor. Tetkikat zaman tahmin etmek için arz ülkü saatlerin öğleden bilahare 14.00 ile 16.00 ortada olduğunu gösteriyor. Eksantrik ayrımsız deyişle, sabahleyin uyandıktan 6-8 saat sonrası kestirmek amacıyla en makul zaman namına görülüyor.

Bu uykudan tamlık çakozlamak için 60-90 an kadar dalmak gerektiği, amma güdük uykunun yararının bile görüldüğü belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın