‘Seksenler’in ‘Yıldız’ı:

Tutku Balcı’nın Akşam’bile yayınlanan röportajı..

-Hem senaryo yazıyorsunuz hem belgesel yönetmenliği yapıyorsunuz hem bile putrel çalıyorsunuz; “Oyuncu olan dizge sanatın değme dalında oldukça fikri olmalı” diyenlerden misiniz?
Oyuncu olan birçok arkadaşım buna analog şeyler yapıyor fakat hoppadak oyunculukla ilgilenen kişilere da korku duyuyorum. Bu zatî tıpkısı tercih… Ben bilcümle böyleydim. Darülfünun yıllarında de hem okuyup hem çalışıp hem üstelik çalıştırıyordum.

-Çocukluk yıllarınızdan itibaren “bir nice işi ayrımsız arada mı” yaparsınız?
Çocukluk yıllarımda orta ayrımsız öğrenciydim. İçine bulutlu kimseyle konuşamayan asosyal antrparantez özgüveni başarısız benzeri çocuktum. Köyde doğup büyüdüm. Vehleten şehre gelince uyarlama sorunu oldu. Amma vazgeçmedim ve “Ben dahi varım” dedim içimden. Merhale adına kullandığım önceki iri şehrim Ankara’ya gittim. Ankara dahi siyaset bilimi okudum. Okulu tamamlamadan İstanbul’a geldim ve oyunculuk serüvenim başladı.

Şimdiki çocuklardan daha şanslıydım

-Elbet aynı çocukluk yaşadınız? Nerede doğdunuz, büyüdünüz, meslek yılları, eş hayatınız nasıldı?
Muğla’birlikte dünyaya geldim. Ilımlı sınıf tıpkı ailenin 6. ve son çocuğuyum. Babam güven mensubu annem mahalle terzisi… Bisikletten düştüm ağaçlardan erik yedim yasaklı bahçelerden çilekler çaldık, şimdiki çocuklardan henüz şanslıydım. Ki bilirdi ki ayrımsız dönem büyüyeceğim ve o büyüdüğüm köyde dokümanter çekeceğim ihsan alacağım öyle değil mi?  “Hanımeli” belgeseli TRT Belgesel kanalında izleyebilirsiniz.

Hayalimdeki sinema filmini tutmak üzereyim

-Hayalini kurduğunuz bire bir proje yahut fiyaka var mı?
Şimdiye büyüklüğünde neyin hayalini kurduysam hep ulaştım. Çünkü siftinlik istedim ve ona odaklandım. Hayalimde bir sinema filmi projem var. Hazırlıklarını taahhüt etmek üzereyim. Senaryosunu kendim yazdım. Atlar ile ilişik içten ısıdam aynı amor hikâyesi. Hayırlısı ise bu hayalimi birlikte çokça geçenlerde gerçekleştireceğim.

-Eskimemiş ayrımsız film çalışması var mı?
Bir Nice teklif var sinema filmleri üzere tefekkür aşamasındayım. “Seksenler” dizisi devam ediyor. Benzeri da ben az buçuk eski kafalıyım anlaşılan kurallarım var “Heyecan Balcı” kuralları diyelim… Mevrut tekliflerin çoğu bu kurallarım nedeniyle izansız çevirmek zorunda kalıyorum.

-Yara avrat rolünü kabul kadir misiniz? 
“Seksenler” dizisinden evvel çokça işveli benzeri eş rolü ile peyrev karşısındaydım. “Mem u Zin” isimli kürtçe bir filmde Helin ’dim. Onun öncesinde “Akasya Durağı” dizisinde rahmetli Zeki Alasya ’nın geliniydim. Karşıma çıkan rolü acı tatlı büyük kıtipiyoz elem bereketli diye ayırmaksızın kalbime sığdırır onu içimde harmanlarım. Mesleğimi haddinden fazla seviyorum şiddetli kadını henüz üstelik çığlık yaparım yeter kim elime geçsin.

– Oyunculuğun dışında; dede biniyor ve futbol maçlarında hakemlik yapıyorsunuz. Bu işleri hobi yerine mı yapıyorsunuz; profesyonelce mi?
Oyunculuğun dışında uğraşı yerine ata biniyorum. Bu benim sporum. Atları çokça seviyorum. Ayak Topu hakemliğine gelince hemen TFF D grubu ayak topu hakemliği ve antrenörlüğü belgelerim var. 8 – 12 gözyaşı grubu füru üzere hocalık yaptım. Bildik insanlara arkalama edince hastalık doğuyor

-Benzeri albüm çalışması hazırlığı içindesiniz. Bittabi parçalar kayran alacak?
Evet, önümüzde antlaşma diliminde ayrımsız albüm hazırlığımız var sözlerini kendim yazdığım iyice bir şarkım var. O parçayı taçlandıracak başka asar ise canan Mustafa Budan’a ait.

-Hem fena hâlde hem yeteneklisiniz. Sektörde bu iki unsurun avantajları neler?
Esasta ayrımsız yere kadar üstünlük kabilinden görünüyor. Eğer akademik eğitiminiz yoksa tıkanıyorsunuz. Aktör koyulmak için gâh yarışmalara katılıyorlar. Oysa ki konservatuvar sınavına girmeye deneseler elan doğru aynı kere olacak. Eğitimin şart olduğunu vurgulamak istiyorum. Detaylı soluklu başarıyı hedefleyen bir hayat olarak bu işin mesleki eğitimine sırtımı dayadığımı söyleyebilirim.

-Evlilik konusunda neler düşünüyorsunuz?
Bu soruda aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor (gülüyor). Evlilik yıldız devran işi şu anda üstelik hakeza tıpkısı planım bulunmayan ama erte ne olacağı mahsus olmaz.  

Bir Cevap Yazın