Selahattin Demirtaş ABD’de konuştu

Habertürk’te kayran alan habere bakarak HDP Koca Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci üzerine yeniden masaya dönülmesinin tartışılması gerektiğini belirterek, “Hükümetin da patırtı ve silahla bu sorunun çözülemeyeceğini idrak etmesi ve baştan masaya dönülmesi konusundaki çağrılara ciddiyetle cevap vermesi gerekiyor. Ben çokça umutsuz, kötümser değilim. Türkiye toplumunun ekseriyeti barış ve masaya dönülmesini istiyor” dedi.

“TARTIŞMAYA HAZIRIZ”

Demirtaş, çözüm süreci amacıyla “Bu işi takkadak hükümet değil, yasama kurulu komisyonu yürütmeli. Ziyaret, diyalog, konuşma süreçlerini bu komite yürütmeli. Amma şu anda hükümet birlikte inisiyatifsizdir. Sayın Erdoğan’ın, Sayın Cumhur Reisi’nın diploma vermediği aynı süreç Türkiye’da başlamaz, başlaması benzer değil. Bari hükümet inisiyatifi olsa ve partiler olarak tıpkısı araya gelsek, neler yapılabileceğini candan tartışabilsek. Sayın Cumhurbaşkanı dahi buna açıksa bunu bile tartışmaya hazırız. Sayın Erdoğan, ‘Nasıl bire bir çözüm süreci mümkün, elbet başarıya ulaşabiliriz, nasıl hatalar yaptık, yetmezliklerimiz oldu, bunları tartışalım’ derse, tığ tartışmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

7 Haziran seçimlerine riziko alıp yegâne başına fırka adına seçime katıldıklarını ve yüzdelik 13 düşünce aldıklarını hatırlatan Demirtaş, çoğulcu demokrasiyi savundukları amacıyla bu oy oranına ulaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin batısından birlikte çokça gösterişli oy aldıklarını dile getiren Demirtaş, “Anketlere bakarak, Türkiye nüfusunun yüzde 50’ye yakını HDP’yi rey verilebilir bir tümen namına tanımladı. Bu bizim amacıyla çok eke benzeri gelişmedir. Henüz ilk bu cirim yüzdelik 10 civarındaydı” diye konuştu. Demirtaş, 1 Teşrinisani seçimlerinde ise partisinin oylarının “adil sıfır benzeri yarış ve üzerlerindeki kalın nedeniyle” düştüğünü savundu.

Ankara’bile 10 Ekim’de meydana mevrut terör saldırısının ardından partileri üzerinde baskılar oluştuğunu tamlayan Demirtaş, bu nedenle kampanya yürütemediklerini ifade etti. Demirtaş, “Üstü merbut üstelik değil, çok berrak güvenlik birimleri eliyle şu niyet verildi bize. ‘Başka mitingler dahi bombalanacak. Yapacağınız başka kitle etkinlikleri üstelik bombalanacak. Elimizde duyum var ve bunları önlemek görgüsüz değil’ denildi” ifadesini kullandı.

Iletişim Araçları üstünde bile partileri hakkında marifet yapılmaması amacıyla etki kurulduğunu argüman eden Demirtaş, TRT’ye muhalefetin çıkarılmadığını, partilerine Kaynak yardımı yapılmadığını, iktidarın ise devletin imkanlarını kullandığını öne sürdü. “1 Kasım seçimine giderken öğür binaları ve bazı hareket yerleri karışma 400 binanın yakıldığını” söyleyen Demirtaş, “Böyle bir ortamda tığ seçime girdik ve yüzdelik 11 aldık. Bunu halkın mucizesi adına tanımlıyorum. Yüğrük benzeri başarıydı. Hakeza ayrımsız ortamda alınabilecek en faziletkâr oyu aldık” dedi.

Görüş kaybının, seçmenlerinin bir kısmını gün batısı illerinden gün doğusu illerine taşıyamamalarından da kaynaklandığını tabir fail Demirtaş, partilerinden AK Parti’ye ağır bir oy kayması olmadığını belirtti. Demirtaş, şunları söyledi:

“Tabiatıyla kim partimizi, politikalarımızı eleştirip eksantrik partilere düşünce vermiş seçmenlere biz istinkâf etmek duyarız. Bunun nedenini anlamaya çalışıyoruz. Asayiş kaygıları çok önemliydi. Çünkü yapılan tetkikat gösteriyordu ki 1 Teşrinisani seçimine makul giderken Türkiye toplumunun yüzde 74’ü, güvenliği birinci ülkü namına görüyor. Türkiye’dahi avarelik oranı çok erdemli amma toplumun yüzdelik 4’ü bunu dava namına görüyor. Yaratılan şokun etkisiyle insanlar çabucak ayrımsız fırka etrafında birleşmenin güvenliği sağlayabileceği hissiyatına kapıldılar ve AKP’nin etrafında bir rey yoğunlaşması oldu. AKP yönetimi üstelik bunu çok gür gördü.”

“HDP’nin rey kaybında PKK’nın rolü var mı” sorusunu yanıtlayan Demirtaş, şunları kaydetti:

“Arbede, cidal durumu demokratik sivil siyaset içinde olumsuz yüklülük yaratır, bu aynı gerçektir. Ama direkt kazılan hendekler yahut öz yönetim ilanları düşünce kaybına kere açtı mı diye analiz yaptığımızda, bu otojestiyon ilanlarının yapıldığı 8 ilçede oyumuz düşmemiş, ayrıca tek oyumuzun yükseldiği yerlerden, kent adına, Şırnak ve Cizre yer haddinden fazla çatışmanın yaşandığı yer. Zımnında hangi kadar etkisi oldu, bunu rakamsal namına ölçemiyoruz amma savaşın kendisi filhakika sivil politika alanını zorlayabilir. Şurası tığ hiçbir antlaşma sav etmedik. ‘PKK, HDP’yi geriletmek üzere savaşı başlattı ve HDP’ye alın aynı hamle olarak savaşı başlattı’, bunu tığ kabul etmedik.”

Demirtaş, “PKK çatışmanın şiddetini düşürüp frene basabilirdi, neden basmadı” sorusu üstüne “Bunun direkt muhatabı ayrımsız PKK yöneticisi olur” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Hal Süreci’ni hükümetin falsolu tutumunun bitirdiğini kanıt fail ve “Baştan bittabi masaya dönülmeli, asıl Türkiye’bile bunu tartışmalıyız” diyen Demirtaş, bunun pekâlâ olacağının sorulması üzerine Kürt toplumu müzakereye dönülmesini istiyor” şeklinde konuştu.

Demirtaş, “Hükümetin üstelik arbede ve silahla bu sorunun çözülemeyeceğini kazanç etmesi ve baştan masaya dönülmesi konusundaki çağrılara ciddiyetle yanıt vermesi gerekiyor. Ben çok nevmit, karamsar değilim. Türkiye toplumunun ekseriyeti barış ve masaya dönülmesini istiyor. Havza dengeleri bile bunu dayatıyor” diye niteleyerek konuştu.

Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işi elden hükümet değil, parlamento komisyonu yürütmeli. Ziyaret, diyalog, konuşma süreçlerini bu alt kurul yürütmeli. Amma şu anda hükümet birlikte inisiyatifsizdir. Sayın Erdoğan’ın, Sayın Reisicumhur’nın onay vermediği tıpkısı proses Türkiye’üstelik başlamaz, başlaması benzer değil. Keşki hükümet inisiyatifi olsa ve partiler adına benzeri araya gelsek, neler yapılabileceğini kardeşçe tartışabilsek. Sayın Cumhur Reisi de buna açıksa bunu üstelik tartışmaya hazırız. Sayın Erdoğan, ‘Nasıl aynı hal süreci cins, elbet başarıya ulaşabiliriz, elbet hatalar yaptık, yetmezliklerimiz oldu, bunları tartışalım’ derse, biz tartışmaya hazırız.”

Demirtaş, KUL, AKARSU ve Avrupa ülkelerinin bile müzakereyi daha çok teşvik etmeleri gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Ego tarafların yeterince cesaretlendirildiğini, motivasyon edildiğini düşünmüyorum” ifadesini kullandı. Demirtaş, uluslararası toplumun çatışmaların bitirilmesine ilgili desteğinin daha hararetli olmasını istedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

“Türkiye’da riyaset sistemini destekler misiniz” sorusu yöneltilen Demirtaş, “Meze ağızdan bir defa çıkar” yanıtını verdi. Hak ve özgürlüklerin bölge mevzusu edilemeyeceğini belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ya bile AK Parti’nin Türkiye’ye teklif ettiği tıpkı riyaset sistemi bulunmadığını savundu. Demirtaş, “Tek ahit kemiksiz tıpkı teklif sunmadılar. Halen dahi başkanlık derken neyi kastediyorsunuz diye sorduğunuzda söyleyebilecekleri tek öz bulunmayan zira tıpkı başkanlık modeli önermiyorlar” dedi.

SURİYE

Demirtaş, Suriye konusundaki bire bir soruyu cevaplarken, hükümete henüz evvel Suriye’da taraf tutulmaması konusunda uyarıda bulunduklarını ancak bunun dinlenmediğini söyledi. Gün Batısı ülkelerinin da Türkiye’nin üstelik Suriye’dahi radikallerin besleneceği ayrımsız ortam yarattığı iddiasını dile getiren Demirtaş, Türkiye üzerinden Suriye’ye revan yardımların çoğunun radikallere gittiğini öne sürdü. Demirtaş, “Türkiye’den deminden cezrî bire bir aut yöntem değişikliği bekliyoruz” diyerek konuştu.

Suriye’deki Kürtlerle Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin her iki tarafın üstelik yararına olacağını söyleyen Demirtaş, Türkiye’deki bir çözümün Suriye’bile de barışa bakım edeceğini ifade etti.

OBAMA’YA ÖNERI

Demirtaş, “MEMLUK Başkanı Obama’evet danışmanlık yapsaydınız Suriye amacıyla hangi önerirdiniz” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Şunu derdim, işler bildiğiniz kabilinden değil, seçme devir Washington’dan göründüğü üzere değil. Sahada, o topraklarda nitelik apayrı mümkün. Bu burada raporlara yansıyana büyüklüğünde eksantrik şeylere dönüşmüş cins. Orada büyük teessürat var asıl olan bu. Iri yadımlama var. O toprakların sahipleri olan halklar var. Temel olan bu, gerisinin topu topu bir senaryo ve bizler küçük hazar istiyorsak oradaki tamam halkların iradesine tırsmak duymalıyız.”

Bir Cevap Yazın