Selahattin Demirtaş’tan veda sinyali

Cumhuriyet’te kayran kayran habere bakarak HDP Kayırıcı Başkanı Selahattin Demirtaş, gelişigüzel HDP üyesinin âdem başkan adayı olma hakkı olduğunu vurgulayarak “Biz bu koltukları obstrüksiyon etmiş, kimesne aday gayrimümkün diyecek insanlar değiliz. Tıpkısı yegâne sevimli dahi gelip gezmek istiyorsa, ‘Ben adayım’ derse partide ciddiyetle değerlendirilir” dedi.

“ÇOKÇA ARZULU DEĞİLİM”

Demirtaş, “Üç dönemim bitti (2 çevrim BDP, 1 periyot HDP). Dördüncü dönemi da arkadaşlarım ısrar ediyorlar, elhak ego bu konuda çok arzulu değilim. Kurallara üstelik uymamız lazım diyerek düşünüyorum. Amma öyle ayrımsız kararlaşmış durum bile bulunmayan” diye konuştu.

2018’DE BIRAKACAĞININ SİNYALİNİ VERDİ

Demirtaş’ın bu açıklamaları, HDP’nin iki sene sonra 2018’da gerçekleştirilecek kongreyle görevi bırakacağının sinyali kendisine yorumlandı. Kongre öncesi muhtelif kesim ve illerde yapılan konferanslarda yeni dönemde HDP’nin kuşkusuz bire bir yapıda olması gerektiği konusunda tartışmalar yürütülüyor. Kurultay öncesi Ankara’üstelik iki dönme sürecek merkezi bir konuşma yapılacak. Kongrede HDP’nin Parti Meclisi ve Eşkâl Umumi Heyet yapılarında esaslı değişikliklerin gündeme gelmesi beklenirken insan riyaset üzerine ise tıpkı değişiklik beklenmiyor.

“DEĞME HDP’Lİ EŞBAŞKAN OLANAKLI”

Demirtaş, temas HDP’linin eşbaşkan adayı olabileceği açıklamasından kendisinin namzet olmayacağı anlamına gelip gelmediği sorusu üzerine Demirtaş, şunları dile getirdi: “Parti içi ahbaplık gereği, bu böyle değil midir? Ben bunu söylüyorum. Esasen beri bunun yıldızlı olduğunu ego üstelik Figen (Yüksekdağ) Bayan üstelik zar ettik. Ben HDP’üstelik âdem genel başkan atılmak istiyorum diyen her HDP üyesi bu başvuruyu yapabilir. Bu demokratik aynı haktır. Biz bu koltukları karışma etmiş kimse dahi namzet olmaz diyecek insanlar birlikte değiliz. MHP’nin yaptığı gibi gidin imza toplayın gelin de demeyiz. Tıpkı bir tane güç dahi gelip başvurmak istiyorsa ben adayım derse partide ciddiyetle değerlendirilir.”

Kendisinin aday olup olmayacağı sorusu konusunda bile Demirtaş, “Ben üstelik, Figen Hatun üstelik Âdem Genel Başkanız. Insan umumi başkanların namzetlik başvurusu yapması gerekmiyor” dedi.

“SUNU INCE GENEL BAŞKANLIK FAIL ÖLÜMLÜ BENİM”

Demirtaş, Kürt hareketinin fırka geleneklerinde en ayrintili genel başkanlık yapan kişinin kendisi olduğunu anımsattı. Üç dönemdir partide kayırıcı başbuğ namına fariza yaptığını kaydeden Demirtaş, “Benzeri bölüm ısrarla uzatıldı. Dördüncü dönemi de arkadaşlarım ısrar ediyorlar. Filhakika ben bu konuda çok istekli değilim. Ama anca tıpkı kararlaşmış uzanım de bulunmayan” dedi.

Bir Cevap Yazın