Selin Bircan: ’’Bu bire bir hususi bilim değildir!’’

Bu benzeri hususi marifet değildir!

Biliyorsunuz ki Rabıta Akalın, eşi Oğuz Kayhan ’la barıştı. Henüz boşanma haberlerinin yankıları sürerken çiftin barıştıkları haberi alışılmadık etkisi yarattı. Hangi diyelim sonuçta dünyaevi bu,  umarım çift bu kat epey tıpkı yastıkta kocarlar! Benim aklıma takılan istifham ise bu çiftin barışmalarından çokça, “Bu haberi evvel biz yayınladık” diyen genel ağ sitesi. Üzerinde de mefret hususi haberdir yazdılar. Bunun açılımı ise temel göstermeden yayınlamayın. Filhakika altına de perese düşmüşler. Münteha, hangi evire çevire önce sen haberi yayınladın diyelim. Hususi olgun açmak bile elbette hakkındır. Vakıa Akalın ’ın menajeri Bağımsız Milletvekili Aras tüm basına bilgi namına geçti o ayrı! Amma benim cevabını nikbet ettiğim soru şu? Sen mademki kırk yılda bir yayınladığın haberin apayrı sitelerde kaynak gösterilmeden yayınlanmasını istemiyorsun, peki o zaman adama demezler mi? Sen bugüne büyüklüğünde ne haberin altına hakikat belirttin? Yeri geldiğinde magazin muhabirlerini ünlülere cebin korumasını bilirken, emekçi muhabirlerin yaptığı haberleri altına mahiyet yazmadan yayınlamak arakçılık değildir de nedir?

Gazetelerde çalışan muhabirlerin, röportörler açıp dahi “ Sen illet benim haberi köken göstermeden yayınladın” demezler. Niye mi? Zira onların,  işlerinin hakkını çevirmek kabilinden bire bir sorumlulukları var; anlayacağınız haberlerini çalanların peşinde koşmaya vakitleri bulunmayan. Onların emeklerine korku fark etmek bile internet sitelerinin sorumluluğudur. Taş atıp elin yorulmuyor. Yıllardır medyanın içerisinde ahkâm kesmeyi biliyorsan ya haberlerin altına nesep belirteceksin ya dahi özel bilgi diye yemeni yüzsüzlüğünde bulunmayacaksın. Bunun dışında aynı sav elan var. İşine geldiği gibi haberleri takla attırıp yayınlamak elbet bir gazetecilik? Bizim bildiğimiz haberleri yazarken değerlendirme yapılmaz. Denk atfetmek gerekirse şöyle tıpkısı başlık atılmaz “Şahan Gökbakar esas kimliğini gösterdi”  Ne geçmek istiyor burada yani Gökbakar, küçük Recep İvedik üzere bir karaktere topluluk. Burada bile hem Gökbakar ’a hem onu sevenlere cebin tıpkı hürmetsizlik yapılıyor. Muhabirlerin haberlerini çalıyorsun keşke onların sebebiyle savmak kazandığın ünlülere dışkı atma! Ana göstermeden yayınlamayı beceremiyorsun bari nakil bilgelik yaparak domuzuna gazetecilik mesleğini içtima dibine sokup, gazetecilik mesleğini tahsis etmek isteyen öğrencilere keskin eş olma!

2010 yılında internet gazeteciliğinin önemi herkes aracılığıyla bilinen bir gerçek. Ama tığ bu bedavacılıkla gidersek artık öğün intaç etmemiz gerekiyor. Bire Bir bahis vardır evet tabiri caizse Önder ossurursa ehil ne yapsın? Gazetecilik eğitiminde öğrencilere geçmiş önce gazeteciliğin töre bilimi ilkelerini öğretirler. Galiba o ki “Ego gazeteciyim” diyen bazen alaylılara bile bunu öğretecek birileri lazım. Bittabi faydası olacağı dahi belgisiz!

Gazetecilik erdemli ekol öğrencisi
Selin BİRCAN

Bir Cevap Yazın