Selin Çakar ‘Güneşin Kızları’nı yazdı

Güneş’in Kızları; Bir Bilgisizlik ve Yaz Dizisi

Vatan Gazetesi yazarı Oya Doğan’dan aldığımız habere göre yaz aylarında Kanal D ekranında yayınlanacak olan dizinin başrolünde Emre Kınay olacakmış. Hikaye 35 yaşında olan ve üç kız çocuğu sahibi bire bir literatür öğretmeninin hayata tutunmasını anlatıyormuş. Yönetmenliğini Sadullah Celen’in yapacağı dizinin senaryosunu Deniz Dargı ve Kavga Boğatur yapacakmış. Haziran ayının ortalarında kitap hayatına başlayacak olan dizinin çokça sürprizi dahi varmış.

İşin ortamında Emre Kınay’ın adı geçince ve dizinin adı birlikte ‘Güneşin Kızları’ olunca lazım istemez seyreden herkesin aklına ‘Güneşi Beklerken’ gelmiştir. Şimdi bire bir kaç haberi müşterek koyunca kafamda deli sorular dönmeye başladı. Örneğin sonuç zamanlarda haklarındaki amor haberleri ne hikmetse(!) baştan hortlayan Kahkaha Doğandemir ve Asillik Bürsin de bu projenin zarfında düzlük alabilirler mi? Acaba ‘Güneş’in Kızları’, Güneşi Beklerken tadında ya dahi ihtimal devamı niteliğinde tür mi? Şimdilik bu soruların hacısı hocası karşılıksız. Ne diyelim. Haziran ayını bekleyip göreceğiz.  

Saf Süreleri

Saatler akşam 8’i gösterdiğinde dizi film furyası da başlıyor. Seçme kanalda bir sıra nasıl var ve seçme dizinin de kendine göre aynı izleyici kitlesi var. Gelin görün ki sekizde başlayan sıra keyfimiz saat on gürpedek sonraları eziyete dönüşmeye başlıyor. Hem bölümün sonunu zül ediyoruz hem üstelik uyuyup tükenmek üzere çabalayıp duruyoruz. Şahsen ego alelumum dizinin bitmesine on beş dakika kala uykuya yıprak düşüyorum. Kısacası sevdiğiniz dizinin ayrımsız bölümünü izleyebilmek üzere gününüzün dört saatini tv başında geçirmeniz gerekiyor.

Bağımlı bu 240 dakikanın 60 dakikası benzeri önceki haftanın özeti, 70 dakikası reklam, dümbelek mütezayit 110 dakikası ise o haftanın eskimemiş bölümü. Yani aslına bakarsanız rastgele hafta bir seri görünümlü beyaz perde filmi izliyoruz. Hatta toplanmış süreye bakarsak iki beyaz perde filmi izliyoruz.

İşin somurtkan yanı yıllardır bu durumdan aktör, yönetmen, ustalık takım ve üste izleyici şikayet ediyorken gine yıllardır mütebeddil hiçbir husus bulunmayan. Seçkin konuda olduğu kadar bu konuda dahi yalnız şikayet ediyoruz ancak tıpkısı tür hal üretemiyoruz. Benim kafamda ise bu tıpkısı ‘tavuk mu yumurtadan er bezi mı tavuktan?’ paradoksu olarak yankılanıyor. Başrol oyuncularının kürsü başına elli-altmış bin tl aldığı konuşuluyorsa etraflı zamandır yapılan bu şikayetin bozukluk ciddiye alınmadığı beyninde.

Başroller bu büyüklüğünde efdal meblağlar alıyorsa sekans sürelerinin kısalmasını istemeyebilirler. Halbuki beyaz perde uzunluğundaki 110 dakika adına beher kürsü sunma çok 70 dakika sürse yapımların kalitesi benzeri kaç derece şırakkadak yükselecek. Üstelik iki sezonda sarpa muhasır senaryolar bile çağ algı. Yer önemlisi üstelik tekrara düşüp saçmalamayacaklar.

KISA KISA:

* Kullanılmamış başlayacak olan ayrımsız ayrıksı yaz dizisi ise Star Tv’birlikte ekrana gelecek olan ‘Çilek Kokusu’. Başrollerinde Deste Özdemir ve Yusuf Çim’in bulunduğu dizinin diğer oyuncuları ise; Kişi Ekin Dayma, Meltem Özçelik, Yırtıkça Günşiray, Laçin Ceylan, Mine Sancak ve Kasıt Başoğlu. Babasını tendürüst yaşta kaybeden, aşçılık özne annesi züğürt olunca garsonlukla geçimini sağlayıcı ‘Aslı’ ile varlıklı ailenin (varlıklı olmasa şaşardım) şopar oğlu ‘Burak’ın’ yollarının kesişmesini seyredeceğiz.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın