Selin Çakar ‘Karagül’ü yazdı

Karagül’ün Karanlığı Hangi Antlaşma Bitecek?

İki sezondur Fox Tv’dahi yayınlanan Karagül’ün karakterleri ne devir bölüm yüzü görecek merak ediyorum. Başladığı günden bu yana ürkmek ve gerilim filmlerini aratmayacak sahnelerin yaşandığı dizinin serencam tanıtımını izlediğimde hala mütebeddil bir şeyin olmadığını gördüm.

Bir türlü mutluluğu ve huzuru yakalayamayan bu ailenin başına gelenler sanırım pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Bilindiği kadar önce zaman kadroda Özcan Deniz dahi düzlük almış fakat üçüncü ya üstelik dördüncü bölümde canlandırdığı Misyon karakteri ağabeyi Kendal ( Ongun Akusta) ‘ın saldırısına uğrayarak Fırat’ın sularında kaybolmuştu. Meram’ın akıbeti senaryo gereği havada noksan böylecene ayrımsız dönme düşüncesiz dönebilmesi amacıyla ayan ayrımsız başlık bırakılmıştı. Peyrev Uğur(Özcan Bahir) ferasetsiz döndü dönecek derken saf ikinci sezonuna ulaşmıştı. İkinci sezonda ölmediği galiba ve kavrayışsız dönen Hedef hoppadak aynı birçok sektör hikayede meydan aldıktan sonraları -esasen- ölerek bu misil stabil yerine diziden ayrılmıştı. Seyircinin bu durumda benzeri hayal kırıklığı muammer olduğu de tartışmasız ayrımsız hamur.

Beni Karagül’dahi arz çokça etkileyen şeylerden biri bile Kadriye Anne(Mukaddes Sezer) ‘nın hayata dayalı kurduğu öğüt niteliğindeki cümlelerdi. Aslına bakarsanız ego bu diziyi izlemeyi bırakalı çok etraflı devir oldu. Asıl karakterlerin sürekli birbirinin canına kastetmesi, Kendal Ağa’nın ödemek tükenmek bilmeyen kötülükleri ve daim birilerini yüklü bırakması, Baran(Ayvaz Yazıcıoğlu) ‘ın hala gerçek annesinin kim olduğunu öğrenememiş olması, daim bir kaos, kadar ve tuzaklar artık doyurucu gelmiyor.

Aslında reyting kaybı diri dizilerin eş problemlerinden biri bile karakterlerin bir tane ayrımsız özelliğinin sonsuz seyircinin gözüne sokulması. Kök ayrımsız insanı düşünün. Hayat içerisinde inişleri, çıkışları, gel-gitleri ve ayrımlı his halleri vardır. Hiç kimesne daim bağırarak, sürekli gülerek evet de sürekli feryat figan dolaşmaz. Sunma bahtsız insanların bile güldüğü anlar, arz mutlu insanların birlikte üzülüp ağladığı anlar katiyen vardır.

Karagül’de Çürük(Hırslı Conker) ‘in sürekli ağlaması, Cezire(Ayça Ayşin Turan) ‘nın daima atarlı, giderli halleri, Gevher(İlayda Çelik) ‘nın değme ne olursa olsun sükunetini bire bir nev kaybedememesi, Baran(Kişi Yazıcıoğlu) ‘ın bire bir soy ateşleyemediği ama elinden üstelik düşürmediği silahı bu hikayenin inandırıcılığını günden güne namevcut ediyor.

Ayrımsız başka yasakçı ise diziden ayrılan tıpkısı karakterin hesabına yemeden içmeden ismi ve fizilksel özellikleri değişik ancak kişisel özellikleri ve yaptıkları ya bile yapacakları ayrımsız olan eksantrik tıpkısı karakterin gelmesi. Bu durumda karakter değişmiyor elden hikaye başa sarıyor. Henüz ilk filhakika yaşanmış olan şeyler mevrut kullanılmamış karakter cihetiyle yeniden yaşanıyor. Benzeri Karagül’e gelen Kenan(Saruhan Hünel) kabilinden. Ya bile O Hanay Benim ‘bile Nuran’ın yerine gelen Sultan kabil… Ve farklı çok dizide olduğu gibi. Belli ki paradigma senaryolarının başı galiba olsa da sonu belli değil ve hikaye şartlar neyi gerektirirse oraya gidiyor…

KISA KISA
* Biraz birlikte radyo dinleyelim diyenler için iki tavsiyem var;
– Birincisi Aksata akşamı 90.8 frekansından yapıt hayatına başlayan ‘Kapak’ programı. Karadayı dizisinden tanıdığımız Kerem Sıkıntı gine kendisi gibi oyuncu arkadaşı Dik Akkaya ile yaptıkları programda hem sevinçli bir dostane sunuyorlar hem birlikte birbirinden güzelce şarkılarla kulaklarınızın pasını siliyorlar.

– İkincisi ise 103.8 radyo Tartım ‘da Abdullah Gölbaşı’nın yaptığı Hafi Düşler radyo programı. Pazartesi’den Perşembe’ye geceleyin 00.00-02.00 ortada yayınlanan program hele hüzün sevenler için akilane tıpkı yeğleme olacak. Değişik şairlerin şiirlerinin okunduğu, kitaplardan alıntılar yapıldığı programda özlük yazdığınız yazı ve şiirler üstelik anonsör Abdullah Gölbaşı tarafından okunabiliyor.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın