Selin Çakar ‘Kiraz Mevsimi’ni yazdı

KİRAZ MEVSİMİ: ‘ROMANTİK KOMEDİ’DEN POLİSİYE DİZİSİNE ÜZÜCÜ DÖNÜŞ…’

Kiraz Mevsimi romantik fars namına başladığı yoldan git gide uzaklaşıyor maatteessüf. Öykü ve Ayaz’ın çoğu antlaşma komik bazı bazı hüzünlü öyküsü hele taze göbek seyirciyi fazlasıyla içine çekmişti. Serian gelişigüzel hafta hem içtimai medyada yer çok konuşulanlar arasına giriyor hem birlikte reyting sıralamasında zirveyi mahdut cılız bırakmıyordu.

Cumartesi akşamlarımı Güllerin Savaşı’na ayırdığımdan Kiraz Mevsimi’ni nişane saatinde izleyemesem dahi sonrasında genel ağ üzerinden kesinkes izliyordum. Çünkü eğlenceliydi. Bilahare tıpkısı zaman geldi sıkıldığımı hissettim. Çünkü hikaye romantik fars olmaktan uzaklaşmıştı. Şeyma, Mete ve Önem karakterlerinin dağ ve düzenbaz yanı o büyüklüğünde haddinden fazla civar plana çıkarılmıştı kim dizi komediden artma gerilim filmlerine dönüştü. Bire Bir çok yaşama benim kadar düşünmüş olacak ki dizinin hem toplumsal medyadaki konuşulma oranı hem üstelik reyting oranları düşüşe geçti.

YAKIŞIKLI AYNI TEMEL OĞLAN, GÜZELCE TIPKISI ANNE KIZ DURUMU KURTARMAYA YETMİYOR

Ayaz karakterine hayat veren Serkan Çayoğlu bile Hikâye karakterine hayat veren Sair Fert Gürel de çoluk çocuk eliyle hem çokça beğeniliyor hem dahi çokça seviliyor. Ancak bu, sürekli tekrara sakıt tıpkı senaryoyu kurtarmaya yetmiyor.

Peyrev fakat benzeri yere kadar iki esas karakterin kavuşmasını ve sonrasındaki romantik anları heyecanla izliyor. Ana maslahat ise esas karakterlerin kavuşmasından sonradan hikayeyi etkin tutabilmekte.

Kiraz Mevsimi ise Ayaz ve Öykü’den çıkıp Şeyma(Nilperi Şahinkaya), Mete(Dağhan Külegeç) ve Önem(Neslihan Yeldan) ‘in kadar yumağına dönüştü. Tehditler, şantajlar, rezil planlar havalarda uçuşuyor. Bu birlikte diziyi yüzü sıcak ve izlenen halinden uzaklaştırıp gerilimli ve sıkıcı bire bir ayla getiriyor.

DİZİ SÜRELERİ KISALMADIĞI SÜRECE BU FORMAT DÜZELMEZ

Paradigma süreleri sadece Kiraz Mevsimi’nin değil sektörün sunu büyük problemi. Gelişigüzel hafta beyaz perde filmi uzunluğunda dizi film bölümlerinin çekildiğini düşünürsek bire bir senaryonun asıl konusundan uzaklaşmaması türlü değil. Ama bu laf bence az buçuk “er bezi mı tavuktan tavuk mu yumurtadan?” durumu… Bu konuyu ayrıksı bire bir yazıda ele alacağız.

KISA KISA

– Talk showlara hanende ve oyuncuların tıpkısı anda çağırma edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Albümlerini tanıtan şarkıcılar program içerisinde sıkça terane söyledikleri için oyuncu konuklar saf ya bile filmlerini yeteri büyüklüğünde anlatamıyor, kendilerini tabir edemiyorlar. Bu hafta izlediğim Beyaz Show ’birlikte Zara ’nın şarkılarından, 3 Adam‘dahi ise İrem Derici ‘nin şarkılarından başka konuklara mütehammil punt kalmadı.

– Bu hafta cumartesi akşamının galip dizisi Güllerin Savaşı olmuş. Dizinin baştan üzüntü ve cümbüş kazanması reyting açısından hareketli olmuşa benziyor. Evren karakterini canlandıran Sercan Badur ise performansının en üst seviyesindeydi ki dizinin önceki bölümünden beri bu dayanıklı rolü koca aynı performansla canlandırıyor.

– O Avlu Benim dizisindeki Nuran karakterinin vedasıyla alay malay, Nuran ’ın ablası Padişah bu haftaki bölümde yerini aldı. bundan sonra güldürü türündeki yapımlarda görmeye menus olduğumuz Oya Başar diziye gayet bereketli aynı giriş yaptı bence. Amma bu değişikliğin vaziyetler açısından tekrara tedenni durumunu engelleyeceğini sanmıyorum. Abes uzatmalar senaryoyu tüketiyor.

– Güneş kuşağında yayınlanan dünyaevi programlarının bu içler acısı durumuna RTÜK hangi ant ‘dur’ diyecek bunu üstelik ayrıca iptila etmekteyim.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy
www.instagram.com/selin.cakar

Bir Cevap Yazın