Selin Çakar ‘O Sahn Benim’i yazdı

Fox Tv ’dahi yayınlanan ‘O Avlu Benim ’ üstelik haftalardır sular durulmuyordu. Yeşim Ceren Bozoğlu diziden ayrıldı mı et kafalı mi döndü ayrılacak mı derken bu akşam ezanı yayınlanan bölümün böylelikle Nuran ’ın Mersin ’e makul yola çıktığı otobüsün yanan görüntüsü Nuran karakterinin bu trafik kazası sonucu diziye veda ettiğini kesinleştirdi. Aslına bakarsınız günler öncesinden Nuran ’a böyle bir akıbet yazıldığını toplumsal medyada okumuştuk.

O Maltalık Benim iki sezondur ekranda ve izlenme oranları bile gayet iyiydi. Ancak bir tip açığa çıkmayan duman, gereksiz uzatılan konular, dizinin esas kız ve ana oğlanı olan Bahar ve Dokunaklı ’mağara benzeri tür evlenememeleri, Bağı ve Nuran ’ın sürekli şamata ortada dolanmaları derken dizinin reyting kaybettiği bile bire bir kaynak. Mufassal zamandır tanıtımlarından takip ettiğim diziyi bu akşam ezanı oturup baştan sona izleyince fikrimde çok de yanılmadığımı aynı kat daha gördüm. Diziler gereğinden aşkın uzayınca tadı kaçıyor. Seyirciyi sıkmaya başlıyor. Peyrev üstelik bir akşam yayınlanan daha kullanılmamış hikayeleri ya dahi değişik programları yeğleme ediyor.

Haftalardır okuduğumuz duyum gösteriyor ki sadece ekrandaki ‘O Sahn Benim ’ mağara değil azrail arkasındaki ‘O Sahn Benim ’ mağara birlikte tadı kaçmış. Nuran karakterine avlu veren Yeşim Ceren Bozoğlu tartışmasız kim çok bol bire bir aksiyon çıkardı. Bağı, Nuran ve Sakine karakteri bence bu dizinin ayrılamaz üçlüsüydü. Nuransız bir Büyü ya üstelik Nuransız benzeri Sakine ’nin tadı evet mu şüpheliyim. Üstelik epey devir mesai verdiği benzeri işten bu kadar lezzetsiz ayrılmış olması başka bir ters yasakçı. Yeşim Ceren (Nuran) ’ın tıpkı röportajında Nuran karakterinin daima bağırarak konuşması yüzünden ayn damarlarının çatladığını, tafsilatlı zamandır Nuran ’ın gerçekçi görünmesi için manikür de yaptırmadığını, kestirmece dahi 20 kilo aldığını okumuştum.

Yani Yeşim Ceylan Bozoğlu değme şeyiyle kendini bu role adamıştı. Ki selim kim haksız bilinmez ama Nuran ’ın bu hikayeden çıkışının diziye oylumlu derecede dem kaybettireceği kesme. bu arada önümüzdeki bölümlerde Nuran ’ın ablası kendisine diziye Oya Başar ’ın dahil olacağını de tefhim etmek isterim.

‘Gül ’ü Dost Dikenine Katlanır

Cumartesi akşamları Sınır D ekranında izlediğimiz Güllerin Savaşı ’nda bu haftaki bölüme pestil ve beli bükük yavru Evren işaret vurdu. Biricik istediği şeyin Gülru ’nun Ömer ’i değil birlikte kendisini sevmesi olduğunu söyledikten sonraları Gülru ’evet ve Ömer ’e düz okurcasına Gülru ’nun dudaklarına kondurduğu öpücük herkeste antipatik duş etkisi yarattı.

Dizinin takipçilerinin bildiği için babasının ölümünden sonradan öç yemini fail Gülru evvel kendiliğinden bilahare dahi aşırtı olduğu Ömer ’den vazgeçmişti. Amma ciddi aynı gerçeği da unutmuştu. Bu yolda yakıp yıkacağı herhangi bir madde önceki kendisinin üstüne yıkılacaktı. Öyle birlikte oluyor. Intikam, kızdırma ve körü körüne tıpkı tehlike insana ne kazandırabilir kim? Yargılama tıpkı bahtiyarlık ve hayat boyu taşıyacağı yaralardan apayrı… Aslına bakarsınız koca öç yeminiyle yola çıkınca bir müddet sonraları o od duyduğu, tiksinme ettiği karaktere dönüşüyor. Serencam?  Çokça engel, muvaffakiyetsiz kazanım…

Hırsının kurbanı olan bire bir değişik ıra ise Gülfem Sipahi… Canan Ergüder ‘mağara büyük bire bir başarıyla hanay verdiği Gülfem yaşadığı hiçbir şeyden ders almayarak bildiği yolda ilerlemeye, ilerlerken birlikte arz değer veriyorum dediği insanların dahi üstüne basıp geçmeye bitmeme ediyor. Ee Halide üzere bir anneden dahi ancak Gülfem kadar bir bala doğardı.

Gülru ve Gülfem savaşı müddet dursun olan arada kalan Ömer ve sunma haddinden fazla birlikte Evren ’a oluyor. Ego artık bu saatten bilahare senaryoda Ömer ve Gülru ’nun pekâlâ bir araya geleceğini merak ediyorum. Aralarındaki sargı bu büyüklüğünde kopup, mankafa dönülemeyecek epey adım atıldıktan bilahare seyircinin gözünde bu durumu zahir tatminkâr kılacaklar bilemiyorum. Çok şiddetli, erdemli bire bir uzanım yaşamalılar kim izleyici Ömer ve Gülru ’nun içlerindeki aşkı bitiremediğine inansın. Yoksa bu hikaye daha üstelik fazla izleyici kaybedecek…

KISA KISA:

–  Fox Tv ’dahi yayınlanan ve yola romantik komedi olarak başlayan Kiraz Mevsimi domuzuna sarpa sardı. zaman zaman gerginlik üste ocumak filmlerini aratmayacak sahnelerle (hele üstelik Dağhan Külegeç ’in canlandırdığı Mete karakterinin olduğu sahneler) anlayamadığımız ayrımsız yerlere akıllıca gidiyor.

–  Değişik bire bir şeyler arayanlara tavsiyem fotoğrafhane Mehmet Turgut ’un CNNTürk‘te yaptığı falan filan programı. Saat 23:00 ‘te başlayan programın ünlü konuklarıyla nitelikli ve ağır ezgi sohbetler gerçekleştiriyor. Değme hafta değişik bir konunun ele alındığı Falan Filan hafta sonu seyirciler üzere berenarı ferah ayrımsız alternatif.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com

twitter.com/sLn_kRy – instagram.com/selin.cakar

Bir Cevap Yazın