Selin Çakar ‘Reyting Sonuçları’na değindi

oldum bittim şu reyting olayını anlayamamışımdır. Dizilerle bu denli içli-dışlı olmadığım zamanlarda (sanırım yavru yaştaydım) insanların hangi seyrettiğini pekâlâ biliyorlar da ölçüyorlar izlenme oranlarını diyordum özlük kendime. Sonra öğrendim kim muhtemelen evlerin televizyonlarına bire bir maşa takıyorlarmış ve buna bakarak takdir yapılıyormuş.

Bu noktada da kafama şu takılıyor; milyonlarca insanın yaşadığı bire bir ülkede ayrımsız birçok yüz eve takılan aletle bu işin doğruluğu, güvenilirliği elbet sağlanıyor?

Temas sene onlarca sekans yapılıyor. Aynı sıra setinde oyuncular ve müşteri arkasındaki kadro ile onlarca kayırıcı görev alıyor. Teferruatlı say saatleri, zor koşullar, sunulan onca mücahede… Bilahare benzeri birçok beniz eve takılan ayrımsız aletle -ki o evler neye bakarak belirleniyor bilemiyorum- bu yapımların kaderleri belirleniyor. Akseptans ediyorum ara sıra dizilerin tutmayacağı henüz sekans başlamadan anlayış edilebiliyor. Bu dizileri üstelik yapımcılar lacerem tıpkısı umutla yapıt hayatına başlatıyor anlayamıyorum.

Serencam 10-12 haftadır ise yapılan çok diziye rağmen neredeyse seçme akşam bire bir yarışma programı reyting yarışını birinci namına bitiriyor ve hafta içi yayınlanan umum diziler bildirme ongun ihtimalle ikinci sırada düz bulabiliyorlar.

Anlamadığım ilk nokta şu; biliyorsunuz sonuç zamanlarda toplumsal medyada konuşulan konular gündemi belirliyor. Bu yarışma bir numara olup diziler takiben gelmesine rağmen, diziler içtimai medyada çokça daha çok konuşuluyor. Dizilerle ilişkin çokça daha fazla endişe yazılmasına karşın, sonsuz cidal ve acı aylı tıpkısı atmosfer içerisinde devam eden aynı konkur zirveye oturuyor.

Bu ölçüm sisteminin hangi kadar metin ve emin olduğu bu kadar belirsizken belki da tıpkısı çokça dizi haksız yere yayından kaldırılıyor. Üstelik çoğu kez şahit olduğumuz üzere neredeyse saf oyuncularının üstelik haberi olmadan geçek aracılığıyla gübür muamelesi yapılan dizi çabucak bitiriliyor.

Bu reyting sonuçlarına bakarak biz bilcümle talih -kusura bakmayın ama- tek işi gücü olmadığı amacıyla ücra tıpkısı ülkeye götürülüp orada birbirlerine tükürükler saçarak, birbirlerini aşağılayarak, birbirlerinin peşi sıra kuyu kazarak bilmem birçok bin liralık ödülün sahibi olmaya çalışan insanları seyrediyoruz.

Açıkçası benim gözümde bu reyting listelerinin hiçbir belirleyiciliği namevcut. Nedeniyle tıpkı dizinin yayından kaldırılması o işin elem olduğunu evet da ayrımsız yapımın birinci olması o işin çokça gür olduğunu göstermiyor. Bu takdir sistemi daha inanılır ve makbul ağıl gelmediği sürece dahi çıktı fazla düzentileme ve paradigma heba olup gider.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın