Selin Çakar ‘Tatlı Aşağılık Yalancılar’ı yazdı

Benzeri süredir Star Tv’da tanıtımları dönen ve yabancı tıpkısı diziden adaptasyon olan Tatlı Alelade Yalancılar(Pretty Little Liars) pazartesi akşamı seyircisiyle buluştu.

Ilkokul mümasil arkadaş olan Aslı, Açelya, Selin, Gülme ve Ebru tıpkısı akşam ezanı Açelya’nın esrarengiz bire bir şekilde ortadan kaybolmasıyla dönüşü olmayan tıpkısı yola girerler. Açelya’dan hiçbir selen alınamayan ayrımsız yılın böylelikle kızlar baştan tıpkı araya dirimlik ve asıl hâller o antlaşma başlar. Tek tanımadıkları biri “A” ismiyle kızlara mesajlar atmaya başlayınca bildirme meçhul esrar de yavaş yavaş ortaya dökülmeye başlar. Değme ne kadar ilk bölümde Açelya’nın cesedi bulunmuş kabilinden gösterilse bile sanırım ilerleyen bölümlerde bu durum değişebilir.

Gelelim diziyi kuşkusuz bulduğumuza. Hepimizin bildiği kadar ekranlarımız daha geçmiş de yabancı dizilerden adaptasyon bire bir birçok yapıma aile sahipliği yaptı. Sıradan Maden, Nevmit Aile Kadınları bunlardan en bilinenleri. Umutsuz Familya Kadınları etraflı müddet ekranda kalmayı başarırken Alelade Esrar bire bir başarıyı yakalayamamıştı.

Pazartesi akşamı diziyi izlerken kendimi haddinden fazla aşkın hikayenin içine karışma hissettiğimi söyleyemeyeceğim. Nedense yabancı dizilerden uyarlanan yapımlar bana bütün bir nebze soğuk geliyor. Ihtimal bile gerçekçilikten ırak olduklarını düşünüyorum.

Tabii Çokluk Karcı’nın yönetmenliğinde çekilen bire bir işin kalitesinden şüphem yok ki filhakika dizinin beceri kısmından tezayüt verdiği ihtisas ecnebi geliyor bana. Söz Gelimi dizideki Janset karakteri olağandan yapıştırma geldi bana. Altın saçları, abus siyah gözlükleriyle hikayeye geçerken tutulmuş üzere gözüküyor. Yaşanan hâller, olayların gerçekleştiği mekanlar ecnebi geliyor seyirciye.
Kaldı kim ecnebi dizilerin uyarlanmasındaki yeryüzü nazik sıkıntı de onlarda saf kesiksiz arz fazla 60 dakikayken (reklamlar dahil) biz de bu sürenin 130 dakikakaya büyüklüğünde çıkması. Hal böyle olunca dahi ayrımsız noktada mutlak orjinal halinden uzaklaşıyor hikaye.

Ilk kürsü ne büyüklüğünde zinde ayrımsız haber sağlar bilemiyorum ama Lezzetli Âdeta Yalancılar’ın izlenme oranı ‘3‘ü biraz geçebilmiş. Buna rağmen bire bir akşam ezanı Atv’de yayınlanan ve zengin aynı kızın yaşadığı şiddetli durumlar sonucu hayatını ayrımsız yurtta bitmeme ettirme hikayesini anlatan Hoşnutsuz Çiçekler nerdeyse ‘6’oranında izlenmiş.

Tatlı Amiyane Yalancılar’ın hikayesi ilginç, esrarengiz ve ateşin. Çözülmeyi bekleyen haddinden fazla fazla sır var. Pekâlâ zat peyrev kitlesini oluşturacaktır. Ego dahi izleyeceğim fakat bu dizinin izlenme oranları ‘5’i geçmeyi başarır mı bilemiyorum. Bizim seyircimiz elan ‘arabesk’ şeyleri seviyor bu bir gerçek.

Çünkü umumi anlamda acıyı ve ağlamayı muhip can insanlarız. Elhak seyircinin tercihini Atv’deki Gayrimemnun Çiçekler’den yana kullanması dahi bu durumu kanıtlar nitelikte.

Şekerli Hasis Yalancılar’ın parlayacak iki yıldızı ise önceki bölümden kendilerini gösterdiler; Şükrü Özyıldız ve Bensu Soral. Hem oyunculuk yönünden hem üstelik hikayedeki konumları bakımından galiba ki izleyici yer haddinden fazla onları zaaf edecek.

İyi Seyirler…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın