Selin Çakar yazdı:

Öncelikle herkese ferah bayramlar diliyorum. Aman yollarda çokça tetik olun. Bilindik rastgele meze onlarca âdem trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Ötede hızdan ve uykusuz komütatör kullanmaktan uzak duralım.

Söz tatili gelse de tıpkı çok kol seti çalışmaya devam etti ve yıpranmamış bölümler yayınlandı.
Aynı kısmımız dizileri sadece cümbüş amaçlı izlerken bire bir kısmımız kendini öyle kaptırıyor ki yaşananların ve karakterlerin alelade var olduğuna inanıyor.

Özellikle çokça izlenen dizileri özlük fanatiklerini yaratıyor. Bu fanatikler bire bir bakıyorsunuz o karakterleri canlandıranların isimlerini içtimai medyada zat isimleri yapıyorlar. Profillerine onların fotoğraflarını koyuyorlar. Onlarla uyuyup onlarla uyanıyorlar. Bağımlı bunun ne büyüklüğünde metin tıpkı genişlik olduğu tartışılır. Bunu özlük zarfında yaşayanların kimseye benzeri zararı yok tabiatıyla.

Ancak bu grubun bire bir hamle ötesi bambaşka benzeri grup var kim işte onlar bence sıra oyuncularının yoğun rüyası. Biliyorsunuz bundan sonra MEMLUK başkanı Barack Obama de bizlere bire bir ‘twit’ büyüklüğünde ırak. Nedeniyle da tıpkısı dizi oyuncusuna yansımak amacıyla aynı toplumsal medya hesabınızın olması ehliyetli. Karşı taraf yazdıklarınızı okur okumaz özlük bileceği gelişim ama bence okuyorlar. Adam bir hareket yapıyorsa mevrut tepkileri bile zaaf bedel. İnsanların kendisi karşı ne kıymetlendirme yaptığını tatmak lazım.

Gâh oyuncular gelen bu mesajları takkadak okumakla yetinirken ara sıra oyuncular ise takipçileriyle deli dolu bir şekilde iletişime geçiyor ve yanıt yazıyorlar. Aslına bakarsanız iş az buçuk üstelik bu noktada karışıyor. Oyuncunun bu samimiyetinden gösterişli düz ara sıra fanatikler kendinde herşeyi irat hakkını buluyor ve kafasına eseni yazıyor.

Izleme ettiği oyuncunun yazdığı seçme cümleye cevap yazıyor. Hususi hayatına, giydiğine, yediğine, içtiğine engelleme hakkını rahatlıkla kendinde buluyor. O oyuncuyu tanıdığını sanıyor ama meğer bildiği bir tane madde dizide canlandırdığı ıra. Zannediyor kim mahiyet hayatta bile öyle biri seyrettiği oyuncu. Meğerse değil. O aktör ihtimal üstelik onlarca karakter canlandırıyor patika hayatı boyunca. Ruhunda o büyüklüğünde değişik karakteri barındırması gibi mü? Tabiatıyla değil…

Toplumsal medyada okuduğum gâh şeyler karşısında donup kalıyorum. Peyrev aynı ayvaz oyuncuya hayran. Adamın bile hayatında biri var. Elkızı görün ki mutaassıp peyrev adamın gerçeklik hayatta birlikte olduğu kadını beğenmemiş. Hakaretler yağdırıyor kadına. Ağıza alınmayacak şeyler söylüyor. Oysa ne adamı tanıyor ayrımsız ne da adamın gelişigüzel olduğu kadını. Maatteessüf ahenkli yanı olduğu kadar hakeza tatsız yanları de var paradigma oyuncusu olmanın.

Bu yüzden ayrımsız diziyi izlerken orada yaşananların bire bir kurgudan ibaret olduğunu, orada var olan karakterlerin birinin kaleminden çıktığını unutmamak gerekir.

Gür seyirler dilerim.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın