Selin Çakar yazdı: ‘Dizilerin astronomik(!) ücretleri’

Dizi Film sektörünün büyümesiyle gelişigüzel dizilerin başrol oyuncularının aldıkları ücretler da kavşak uçuklatacak seviyelere ulaştı. Akıbet bomba ise Kösemen Hükümdar dizisiyle patladı. Taraflardan seçme teslim gelmese üstelik Beren Saat ’in departman başına 90 bin TL ’ye, Görüntü Avşar ’ın ise kürsü başına 60 bin TL ’ye anlaştıkları söyleniyor. Yani biri ayda 360 bin TL, başkası ise ayda 240 bin TL mülk kazanacak.

Türkiye şartlarını düşünürsek bu rakamların ‘hayalî ’ olduğunu kaplamak baskı değil sanırım.

Oyunculuğun çokça görgüsüz bir gelişim olmadığını kabul ediyorum fakat ayda 350bin TL kazanacak kadar hangi gelişim yaptıklarını de nikbet etmiyor değilim. Sonradan çocuklarını oyuncu yapmaya çalışan aileleri eleştiriyoruz. Eleştirmeyelim bence… Aileler istiyor ki çocukları 900TL‘ye sırtlarında dara taşıyacaklarına, haftada 60-70 bin kazanarak oyuncu olsun. Kim istemez kim?

Üstelik benzeri dizide sevap ödenenler yemeden içmeden başrol oyuncuları değil. Yan roller ve ustalık ekibi birlikte düşünürsek dizilere elbette korkunç nukut akıtıldığını ferah ferah görebiliriz. Yani hangi devir ayrımsız sekans yayından kalksa neredeyse trilyonlarca mal çöpe gidiyor.

Bizler izleyici namına daim dizilerin mufassal sürelerinden ve vermek bilmeyen reklamlardan şikayet yazar duruyoruz. Kanallar bu büyüklüğünde haddinden fazla reklam yayınlamaya mecburlar. Sonuçta oyunculara ödenen bu akıl dışı meblağları karşılayabilmek için kazanabildiği büyüklüğünde haddinden fazla para sarmak zorundalar ve mal kazanabilecekleri tek köken birlikte reklamlar. Serencam olarak başrol oyuncularına bu kadar erdemli rakamlar ödendiği sürece hangi reklamların süresi kısalır hangi birlikte dizilerin.

İşin biberli yanı bunca balaban paralar yatırılmasına karşın çok faziletkâr reyting düz seri sayısı tıpkı elin parmaklarını geçemeyecek büyüklüğünde az. Ebat hakeza olunca üstelik ben yapımcıların ve kanalların dizilere hangi amaçla bu büyüklüğünde haddinden fazla mal yatırdığını anlayamıyorum. Sekans yapıyorlar amma elkızı görün kim tığ seyirciler saf arası reklam değil, reklam arası kol seyrediyoruz. Yeni taktik üstelik şu; paradigma reklama giriyor. Dakikalarca süren reklamlardan sonradan on saniyelik eksantrik bir dizi tanıtımı yayınlanıyor ve ardından sunu beş altı iki zaman daha reklam yayınlanmaya devam ediyor. Büyükçe ayrımsız hesapla bile akşam 20:00 ’da başlayan saf gece yarısı 00:00 ‘dahi bitiyor. Tabi aynı geçmiş hafta yayınlanan bölümün az daha tamamının ekspoze diyerek seyirciye dayatılması üstelik cabası. Sonra senaryoların suyu çıkıyor, aynı olay bin kere yaşanıyor, dizinin karakterleri dakikalarca yönsüz bakışıyor.

Bu işlerin tıpkı kuralı, kitabı var mı bilmem ama kırk dakikaya değilse birlikte muhakkak seksen dakikaya indirilmeli kol süreleri. Bu israfa ve gök bilimsel ücretlere birileri mutlak dur demeli. Sosyal plan üzerine içtimai tasarı veren saygıdeğer oyuncularımız birlikte ayda 350bin değil birlikte 100bin kazanıversin hangi olacak yani. İnsanların 10-15 nüfusla ayda 900 TL ile geçindiği tıpkısı ülkede aynı dizide oynayarak haftada 90bin değil birlikte 40bin koparmak haddinden fazla üstelik balaban benzeri zayi sayılmaz anca değil mi?

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy  

Bir Cevap Yazın