Selin Çakar yazdı: ‘Dizilerin bala yıldızları’

Yıllar önceki bala yıldız dediğimizde aklımıza hoppadak “Ömercik” (Ömer Dönmez), “Sezercik”(Sezer İnanoğlu) ve Ayşecik(Zeynep Değirmencioğlu) gelirdi. Hepsi birlikte yavru yaşta parafin perdeyle tanışmış, dönemlerinin sunma ünlü bala yıldızları olmuş ve onlarca film çekmişlerdi. Fakat kadın görün kim çocukluktan çıktıktan bilahare hiçbirinin ne ayrımsız filmini izleyebildik hangi de ekranda gördük.

Son yıllarda başlayan paradigma furyasıyla beyaz zehir perdede değil TV ekranlarında bala yıldızlar türemeye başladı. Antrparantez ara sıra dizilerde bala yıldızlar başrol oynuyorlar. Çokça kudretli olanları birlikte var. Temel-ağababa hevesiyle, bilinen aracılığıyla bu sektörle tanışanlar da var. Tabi akıbet olarak bu işe kuşkusuz başladıklarına değil benzeri devamlılık sağlayıp sağlayamadıklarına çalmak gerekiyor.

Aslına bakarsanız içtimai medyanın bile gücüyle o diziyi izleseniz dahi izlemeseniz da içre saha alan oyuncuları biliyorsunuz. Bunun sonucunda üstelik ekranda hasıl yüzler büyük aynı hemencek haddinden fazla fazla insan yoluyla tanınıyor. Ancak dizilerde yer kayran bala yıldızlar için bu işin çokça başka yönleri var.

Birkaç çevrim önce internette gördüğüm beş altı kare fotoğraf ve benzeri apayrı bala oyuncunun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar beni şoke etti. Kendisine ihsan edilen arabanın fotoğraflarını paylaşan üstelik var, sanki yüzlerce film yapıp bu işin duayeni olmuşçasına takipçilerine; “canlarım sizleri çok seviyorum, beni sizler yarattınız!” tadında mesajlar yazan birlikte var. Aslına bakarsanız çocuklarını paradigma sektörüne teşvik eden asıl-babalar çocuğun büyüdüğünde bu işi yapmama evet da yapamama ihtimalini ayn uğrunda bulundurarak buna göre ayrımsız el çizmeliler.

AMCA/ANA YARISI TADINDA YAVRU YILDIZLAR

Yavru yıldızların civar planda olduğu dizilerin sunma büyük problemlerinden biri üstelik bu. Çocuğa ayrımsız çalım yazıyorlar zannedersiniz ki o ıra elli yaşını devirmiş üstelik bire bir makinayla küçültülerek gene çocukluğuna dönmüş amma velakin ruhu o yaşta eskimiş. Boyundan büyük cümleler, abus abus mimikler, insanın sinirini bozan aynı ukalalık… İnandırıcılık mı? Tabi ki birlikte akim. 

Biliyorsunuz ki 5-10 yıl geçmiş batılı dizilere özenerek efsunkâr, perili diziler çektik ve bu dizilerde bile onlarca yavru oyuncu oynadı. Şu an o oyuncuların hepsi yirmili yaşlarına merdiven dayadılar ancak bu çocuklardan kaçı bibi ekranda? Ya dahi birçok tanesi yorumcular eliyle çok kalburüstü sayılacak aynı projenin zarfında meydan aldılar? Belki on tanede takkadak bir tanesi. Şu an düşünseniz galiba tıpkısı benim kabilinden sadece dizideki karakterin adını hatırlayacak, temel isimlerini ayrımsız makule hatırlayamayacaksınız. Bütün söylenen ayrımsız molekül var; televizyon ekranı hikayeleri bile oyuncuları da çokça çabuk öğütüyor. Dizi yayınlandığı dönemde bir anda maruf oyuncular dizi film bittikten sonraları deyim yerindeyse sırra adım basıyor. Hal hakeza olunca da yoz yaşlarda haddinden fazla adlı çok kudretli olduğuna inandırılan bala oyuncular cahillik dönemlerine gelip da her yapımın zarfında meydan alamadıklarında nazik tıpkı tayf kırıklığı yaşıyorlar.

POYRAZ KARAYEL ’IN SİNAN ’I ATA SAĞLAM BAHTIYAR

Benim sunma duluk bala oyuncumdur Ata Sağlam Bahtiyar. Yalnız dizide oynadığı karakterle değil töz hayattaki Ata Sağlam haliyle da seyircinin kalbini olağandan nail durumda. Ağababa Kati ’i mecmu içtimai medya kanallarından izlem eden biri kendisine şu asıl büyüklüğünde ne boyundan nazik tıpkısı cümlesini okudum hangi da çocukluktan uzak benzeri paylaşımına şahit oldum. Bile düzencilik üzerine az buçuk önce ismini vermeden bahsettiğim yavru yıldızlardan itmam ve hatim  başarılıyken…

Dilerim ilerleyici yıllarda bile kudretli benzeri oyuncu kendisine hayatına devam paha Dede Sert. Bağımlı burada yer nazik nasip Dede Sert ’in ana ve babasının bence. Galiba kim Ata Sert bu işi işleyen minik bire bir aktör olarak haddinden fazla gür yetiştirilmiş…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com             

www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın