Selin Çakar yazdı: ‘Gönül İşleri Ekrana Veda Etti’

Yirmi sekiz haftadır Star Tv ekranında seyirciyle buluşan Umu İşleri pazar akşamı yayınlanan akıbet bölümüyle ekranlara veda etti. Kitap hayatına aceleci bir giriş eden ancak ilerleyici haftalarda bunaltıcı reyting kaybı etkili sekans üzere bitiş kararı makbuz.

Sülale bağlarını laf olan yapımları seçme zaman sevmişimdir. Bu kök dizilerde akıbet zamanlarda unutulan aynı mızıka fena hâlde değerler dahi hatırlatıldığı amacıyla aksata akşamları ailelerin çocuklarıyla gelişigüzel izleyebileceği işlemler çıkıyor ortaya.

Sezai Vazıh, Timuçin Sıhhatli, Bennu Yıldırımlar kabilinden yırtıkça isimlere Sinem Kobal, Esenleme Ergeç, Pamir Pekin kadar muvaffakiyetli güre oyuncuların zevcelik ettiği dizi film babaları tarafından büyütülen üç kız kardeşin hikayesini anlatıyordu.

Yapılan reyting ölçümleri asıl izlenme oranlarını tıpkı yansıtıyor mu bilinmese üstelik şu süreçte kanallar için dizileri kat kararını verme sebebi oluyor. Aslına bakarsanız sosyal medya aynı dizinin hangi büyüklüğünde izlendiği üzerine daha makul sonuçlar verebiliyor amma burada da o yapımın hitap ettiği yaş aralığı ehemmiyet kazanıyor. Bu reyting kalibrasyon yöntemi benim amacıyla hala belirsizliğini korusa dahi yapımların kaderini belirleyen bir etkili olmaya devam ediyor.

Sonuç namına başladığı günden bu yana yoğun reyting kayıpları tüvana Istem İşleri üstelik sıra arşivine gönderilmekten kurtulamadı.

Emrah Ekranlara ‘Unutamadım’ ile Idraksiz Dönüyor

Hepimizin Oldukça Emrah yerine bildiğimiz Emrah Harir, Gold Film imzalı tıpkısı yapım ile yaz sezonunda ekrana hoşgörüsüz dönmeye hazırlanıyor. Başrolleri paylaşacak diğer adlar ise Özge Özder ve Tuvana Türkay. Kağan Boyav, Açık Deniz Şenkan ve Nurseli İdiz ise dizinin öne sâdır gayrı isimleri.

Emrah’ın bir kaymakamı canlandıracağı dizinin konusu bağlam çekecek üzere duruyor. ‘Orhan’ (Emrah) 8 yaşındayken amcası ilk babasının sonraları birlikte annesinin ölümüne amil oluyor. Bunun üzerine Orhan’ın öğretmeni o de öldürülmesin diye niteleyerek Orhan’ı İstanbul’a kaçırıyor ve adını birlikte Kaime namına değiştiriyor. Okuyup ilçebay olan Buyuru’in tayini Milas’a çıkınca öç planı devreye girer.

Yaz sezonunda ekrandaki şansını deneyecek olan seri elbet ayrımsız grafik çizecek göreceğiz. Ego Emrah’ı en son Atv’dahi yayınlanan ‘Büyük Yalan’ dizisinde izlemiştim. O günden bugüne oyunculuğunda zahir tıpkı değişim ve evolüsyon oldu düşkünlük ediyorum türkçesi. Ekspoze bahis ayrımlı görünse birlikte senaryo ilerleyen bölümlerde şüphesiz seyredecek, seyirciyi hangi kadar ekrana çekecek bilemiyorum.

KISA KISA
*Zahirî o kim O Maltalık Benim’de Oya Başar’ın canlandırdığı Hükümdar karakteri ile yeni tıpkı Nuran yaratılmak isteniyor. Anlayacağınız seri başa döndü.

*Güllerin Savaşı’nda bu hafta gerilim yeniden yükseldi. Önümüzdeki bölümün bu efdal temposu dizinin reytinglerini gür yönde etkileyeceğe benziyor.

Selin Şimşekli Fener – selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın