Selin Çakar yazdı: ‘Hurdahaş’ Hayatlar

Başrollerinde Erkan Petekkaya, Nurgül Yeşilçay ve Ebru Özkan ’ın olduğu, Film Yıldızı Tv ’nin kudretli dizisi ‘Paramparça ’ bu hafta üstelik seyircileri hop oturtup hop kaldırdı. Hazal ’ın sonsuz hırsı, Dilara ’nın dinmeyen öfkesi de işin içine girince ufuk yine hararet namına döndü. Cihan gelişigüzel ne büyüklüğünde sükunetini korumaya çalışsa bile babası ve Dilara hayatında olduğu sürece huzura eremeyecek üzere görünüyor.

Keskin Yavşak Küpüne Engel

Bu hikayenin başından beri Gülseren ’e karşı amansız tıpkı cenk içinde olan Dilara ’nın yaptığı değme plan esasen kendisine beis yerine anlayışsız dönüyor. Nesep hayatta olduğu kadar dizilerde de ‘kompozit ’ felsefesi evet bile elan sıradan bir tabirle ‘yaptığın kötülük yanına kar kalmaz ’ durumu sabah akşam yaşanıyor. Amma son yerine işkilli huyundan vazgeçmiyor.

Otuz yıllık ömrümde gereğinden çok hınç yapmanın aynı periyot elinizdekileri üstelik kaybetmenize amil olacağını öğrendim. ‘Dilara ’ rastgele şeye sahip… Para, servet, servet bütünü bol maşallah… Amma gel gelelim huzuru bulunmayan. Bilcümle bedbaht, bilcümle bahtsız… Çünkü derdi kocasını kaybetmemek evet üstelik ailesini ayrımsız arada tutmak falanca değil. Yegâne derdi her fırsatta aşağıladığı Gülseren karşısında yenilmemek. O haddinden fazla değer verdiği ‘itibarı ’ amacıyla öyle Yüksek Cengiz oyunları oynuyor ki bırakın Cihan ’ı hoşgörüsüz kazanmayı, rastgele sabık dönem Evren ’ın gözündeki değerini biraz daha kaybediyor. Işte bu yüzden siz siz olun Dilara ’nın yaptığı hataları yapmayın. Akıbet ortada…

Eksiksiz Babalar Kızlarının Kahramanı Olsunlar

Bu diziyi gözümü ayırmadan izlememin bir sebebi de Erkan Petekkaya ‘nın hayat verdiği ‘Âlem ’ karakterinin kızlarına olan tutumu. Tabii erkek çocuklarının üstelik kız çocukları kadar ferah tıpkısı babaya ihtiyaçları vardır ama gine birlikte ‘baba ’ kavramı kız çocuklarının hayatında ayrı tıpkı yer tutar. Uzmanların dahi sıklıkla söylediği tıpkısı şey vardır evet; ‘Babadan yana kem büyüyen kız çocukları, kendilerinden yaşça nazik erkeklere aşık olurlar. Zira yaşayamadıkları baba şefkatini onlarda ararlar. ’

Eminim babadan yana natamam büyüyen tıpkısı çok kız çocuğu bu dizide Cihan ve aşkla sadık olduğu kızı Cansu ’yu izlerken gözyaşlarını özlük yaralarının üstüne akıtıyorlardır. Bugüne kadar tek dizide izlemediğimiz tıpkısı baba-kız ilişkisi seyrettiriyor bize ‘Paramparça ’. Erkan Petekkaya anca cins benzeri Âlem yarattı ki temas seferinde ‘Cet dediğin hakeza olmalı. Elinde, kırılacak diye ödünün patladığı tıpkısı mücevher taşıyormuş kabil dokunmalı kızına. ’ diyorum.  Ve diliyorum ki tamam babalar kızlarının kahramanı olsunlar… Çünkü kızları fakat o ant bu hayata cebin henüz tüvana oluyorlar ve ayakları üzerinde daha akva duruyorlar.

‘Kaderimin Yazıldığı Ahit ’

Ekranlara detaylı süre meydanlık veren Özcan Deniz dizilere StarTv ‘birlikte yayınlanan Kaderimin Yazıldığı Dönme ile izansız bölüm yaptı. Beni tanıyanlar bilir. Gümüşgöz ayrımsız Özcan Bahir takipçisiyim. Müzikçi yönünü da aktör yönünü da beğenirim. Fakat bu dizinin önce bölümünde edindiğim kanı hala değişmedi.

Özcan Bahir ile kimyası haddinden fazla henüz gür tutacak karı başroller ve daha otantik aynı senaryo ile bu kol çokça henüz ferah olabilirdi. Bunu söylüyorum zira bu seri evvel başladığında karşısında iddialı tıpkı yapım olmadığından az daha temas haftayı birinci sırada kapatıyordu. Ancak Fox Tv ‘bile başlayan Aşk Yeniden ve Tv8 ’üstelik ekrana mevrut Survivor All Film Yıldızı ’ın başlamasıyla üçüncü sıraya düştü. Evet sebep?

Hatice Şendil(Elif) dahi Begüm Kütük(Develik) bile öz alanlarında muvaffakiyetli oyuncular olabilirler. Amma ego ikisinin üstelik Özcan Deniz ile olan sahnelerinde seyirciye çok sakil duygular geçirdiklerini düşünmüyorum. Asmalı Eğlek ’ı hatırlayın; Baharat ile Seymen ’i. Seyirci ekrana yapışırdı. Verdikleri kalp öyle yüksekti ki dizinin çekildiği konağa revan ziyaretçilerin başlık kollarını öptüklerini üstelik duymuştum o dönemler. Kâmilen Seymen Koca(Özcan Bahir) dokundu diye. Haziran Gecesi ’ni hatırlayın; Baran ile Havin ’i. Sizi elan bile ferasetsiz götüreyim. Aşkım Dağlarda Gezer ’i hatırlayın; Zal ile Kajal ’ı. Cümle bu saydıklarım Özcan Deniz ’in imza attığı en başarılı işlerdi. Döneminin genişlik çok konuşulan yapımlarıydı.

Kaderimin Yazıldığı Gün biberli demiyorum ama Özcan Deniz isminin çıtası bu büyüklüğünde yükselince seyirci çokça elan fazlasını bekliyor. Bu dizide senaryo öyle hızlı ilerliyor ki yöntemince başım döndü. Çocuğu sıfır Alp ve Develik için bir taşıyıcı esas bulundu. Alp taşıyıcı anneye aşırılmış oldu ki o güç Elif(Hatice Şendil) ’ti. Elan Defne ’den boşanmadan Elif ile Alp evlilik planları yapmaya başladılar. Defne hamile olmasına karşın Kahraman ile tepkili uçak hızıyla boşandılar.

Elif ile Alp amacıyla davullu zurnalı dernek alayı kuruldu. Sonsuz  birilerinin arkasından somurtkan amal çeviren bire bir asıl Karşılık, daim Yiğit ’ın kuyusunu kulaklı aynı abi Yakup ve onun eşi Şükran, Fiyat ’e melfuf adına sanki kızının mutluluğu için çırpınan ve bunu daim birilerine uymazlık ederek yapmaya etkin Develik ’nin annesi Neval. Dizilere reyting kaybettiren sunu büyük nedenlerden biri dahi biricik boyutlu karakterler. Kötünün hep elem olması, iyinin hep ongun olması…

Hikaye farklı ayrımsız noktadan yola çıkmıştı ama vaziyetler o büyüklüğünde hızlı hareket etti ki ikinci zaman amacıyla pekâlâ farklı ebat ve durumlar yaratılacak izleyip göreceğiz…

KISA KISA
– Pazartesi akşamı Hurdahaş ’ya mütenavip olabilecek çok değişik benzeri sıra bulunmayan sanırım. Atv ekranında yayınlanan Karadayı ’nın kendine has aynı seyirci kitlesi var. Paramparça reyting listesinde birinci sırada yerini alırken, Karadayı üçüncü sırada saha buluyor.
– Pazartesi ve Salı akşamı için almaşık arayanlara Çizgi D ’birlikte yayınlanan ‘Ben Bilmem Eşim Agâh ’ i tavsiye mektubu edebilirim. İlker Ayrıcalı ’ın ağır ezgi sunumu ve adlı konuklarıyla çok güldürdüğü ve eğlendirdiği tartışmasız benzeri gerçek.
 
Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com       

www.twitter.com/sLn_kRy
 
www.instagram.com/selin.cakar

Bir Cevap Yazın