Selin Çakar yazdı: ‘Kopyala yapıştır senaryolar’

Evvel akşam üşenmedim hesapladım. Televizyonda arz haddinden fazla izlenen on lime tv kanalı olduğunu ve seçkin birinde temas akşam aynı dizi yayınlandığını düşünürsek şu zaman kısaca seksen skor seri ekrana geliyor. Umum seksen kol, seksen senaryo ve yüzlerce aktör gelmek bu… Sayı bu büyüklüğünde çok olunca temas dizinin erdemli izlenme oranlarına ulaşması tabi ki da imkansız. Değme mevsim eskimemiş başlayan dizilerin yarısına yakınının yayından kalkması birlikte bu durumdan kaynaklanıyor.

Fasıl anca ayrımsız arkaç geldi ki aynı çokça hikaye tıpkısı çırpıda tüketiliyor, bir sıra yayından kalkarken dakikasında arkası sıra tıpkısı yenisi yayınlanmaya başlıyor. Bilcümle dizileri görmek, bu hıza beğenmek mümkün olmuyor.

Senaryosu özenle yazılıp, olayları değişik yönlerden ele almayı başaranlar, tipleme değil karakter yaratabilenler ayrıksı yapımların arasından sıyrılıp haddinden fazla elan yüksek izlenme oranlarına erişirken diğerleri deyim yerindeyse geri küsurat seyirciyle avunmak zorunda kalıyorlar.

Ekrana mevrut dizilere baktığımızda tıpkı haddinden fazla dizinin tıpkı konular etrafında döndüğünü görmek çok üstelik print değil. Komaya girmek üzere sırada muntazır başroller, dizideki kül koca karakterlerin tıpkısı asıl kıza ihtilas olması, herkesin birbirinin peşinden çevirdiği Ulvi Cengiz oyunları, sonu gelmeyen boş bakışmalar…

Bu durumdan şunu çıkarıyorum; ayrımsız dizinin senaryosunun başı galiba ama sonu belli değil ve ister seyircinin tepkisine lüzum senaristlerin haleti ruhiyesine bakarak cephe değiştiriyor. Ya birlikte hoppadak başı ve sonu belli, aradaki mesafe ise dizinin yayınına senkronik olarak dolduruluyor. Akıbet ne olursa olsun senaryo üstüne iri bir açıkça olduğu çokça mahsus.

Düşünün kim yayınlanan bunca paradigma arasından yalnız 3-4 tanesi reyting oranlarında “7”nin üstüne çıkabiliyor. Yani onlarca sıra arasından yalnız üç tanesi seyirciyi ekrana kilitleyebiliyor. Geri kalanların ise gine çabucak bir kısmı izlenme oranlarında “5”i görürken tıpkı çoğu “5”mağara altında kalıyor. Naçizane fikrim sektördeki herkesin şöyle benzeri durup düşünmesi gerekiyor. Bire Bir yerlerde benzeri şeyin muallel olduğunu herkesin görmesi gerekiyor.

EN BAŞARILI ÜÇ DIZI

Tabiatıyla geçmiş sırada Hurdahaş var. Ister ele aldığı konuyla gerekse konuyu işleyiş biçimiyle Hurdahaş farkını ortaya koyuyor. Herhangi Bir yaş grubundan seyirciyi ekrana çekmesi arz balaban artılarından biri. Basma model sahnelerden uzak, her bölümün tıpkı öncekinden henüz ateşli olduğu, fazla birlikte dostluğun bile karı bağlarının da kül dozunda, inandırıcılıktan kopmadan işleniyor olması diziyi zirveye yerleştirmeyi başarıyor.

Örneğin Paramparça ’daki Gülseren-Cihan aşkını ele alalım. Ayrımsız el genişlik önemlisi basitleşmeden, ehil olunan değerler ayn ardı edilmeden işleniyor. abuk sabuk komplolarla Gülseren ve Cihan birbirine küstürülerek iş 2-3 hafta süresince gereksiz yere uzatılmıyor. Buna analog daha birçok detay sayabilirim ama lüzum namevcut. Nitelik de serencam üstelik beyninde.

İkinci tam Fox Tv ’nin muvaffakiyetli dizisi Aşk Yeniden geliyor. Rastgele hafta aldığı “7”nin üzerindeki izlenme oranları ile adından küçümseme ettirmeyi başarıyor. Henüz geçmiş de belirttiğimiz kadar ekrandaki onlarca acıklı ve bahtsız hikayeden bunalan seyirci Salı akşamları yayınlanan Amor Yeniden ile nefes aldı. Dizideki kül oyuncuların kudretli performansları, eksiksiz dozundaki komedisiyle zirvedeki yerini korumaya dahi devam edecektir.

Üçüncü tam ise dokuzuncu sezonu yayınlanan Kurtlar Vadisi var. Yıllara fersude düşmeyen dizi film 259. bölümü yayınlanacak olmasına karşın “7”nin üzerinde reyting almayı başarıyor. Perşembe akşamlarına Meydan ’ye rakip olabilecek ayrımsız yapım gelmediği sürece da bu nitelik değişmeyecek.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com 

www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın