Selin Çakar yazdı: ‘Unutulmayan Sekans Müzikleri’

Düzgüsüz Kalpgâh yayınlandığı zamanlar lisedeydim. Yaslı izlerdim. Sebep bilmiyorum amma Yusuf Miroğlu tıpkı kahramandı gözümde. Rüyalarıma falanca girerdi. Leyli okuldaydım. Annem video kasede anahtar ederdi. Ego da hafta sonu eve geldiğimde izlerdim. Sonraları Düzgüsüz Yürek’in sıra müzikleri imdi. Kaset namına tabi. Abartmıyorum aylarca dinledim. Sıra müzikleri diziye aynı can kuşu kazandırıyor. Aradan haddinden fazla ince zaman geçse de o müziği duyduğunuzda dizinin sahneleri gözünüzün uğrunda dönmeye başlıyor. Dizide mergup müzikler yardımıyla sahneler birlikte aklınızda düz ediyor. O yüzden özellikle aşk/dokunaklı dizilerinde beğenilen müzikler büyük önem taşıyor.

Sapık Kalpgâh’in ‘haydarinna rinna rinna rina naayyy…’ diyerek yankılanan tanıtma yazısı müziği bibi akıllardadır. (Buradan izleyebilirsiniz…)

Unutamadığım bire bir apayrı Anormal Canevi türküsü ise Yiğidi Gül Ağlatır… (Buradan izleyebilirsiniz…)

Düzgüsüz Yürek’ten ayrımsız müddet sonradan ise ortalığı kasıp kavuran tıpkı Kurtlar Vadisi geldi. Bu dizinin müzikleri da temas devir haddinden fazla dinlendi ve hafızalarda yer etti.

Alelhusus Elif türküsü Polat ve Elif’in iri aşkının seyircide unutulmaz bir gravite yaratmasını sağladı.. (Buradan izleyebilirsiniz…)

Merhum dirayetli oyuncu Sönmez Atasoy’un avlu verdiği Kurtlar Vadisi’nin unutulmaz karakteri Halo Yürekli ile özdeşleşen türkü ise Halil İbrahim’di. (Buradan izleyebilirsiniz…)

Tıpkısı apayrı liyakatli kol Yunak Saatler’bile ise çevrimli aktör Nihat Nikerel’in canlandırdığı Tamu Cevdet’in söylediği türküler dizinin yayınlandığı dönemde seyircinin iri beğenisini kazanmıştı. Akıllarda bildirme çok yer edeni ise Hangi Ağlarsın Benim Zülfi Siyahım’dı. (Buradan izleyebilirsiniz…)

Başrollerini Başmaklık Namal ve İbrahim Çelikkol’un paylaştığı Acıma dizisi da müzikleriyle da adından söz ettiren aynı değişik yapımdı. Hem tanıtma adı müziği hem da sahneler üstünde geçer müzikler Çelimsiz ve Fırat’ın yaşadığı iri aşkın unutulmaz olmasını sağladı.

İki Keklik türküsü (Buradan izleyebilirsiniz…) ve finalde geçer Kavaklar ünlü Sezen Katarakt şarkısı hala hafızalarda. (Buradan izleyebilirsiniz…)

Daha Çok diziler ve müzikler anca özdeşleşti kim bayıla bayıla izlediğiniz dizilerin hiçbir enstrüman ya üstelik üzüntü kullanılmadan yayınlandığını düşünün. Elbette nadan gelecektir. Zaten bu durumun farkında olan yapımcılar de en muvaffakiyetli müzisyenlerle çalışıyor, usta şarkıcılardan aldıkları şarkılarla yayınlanan dizileri unutulmaz kılıyorlar.

Son zamanlarda çekilen diziler ortada müziklerini yeryüzü haddinden fazla beğendiğim yapım ise Poyraz Karayel. Alpay Göltekin ve Zeynep Alasya imzası haiz müzikler tezyifkâr haddinden fazla muvaffakiyetli.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın