Selin Çakar’dan ‘Poyraz Karayel’ tüyoları!..

‘POYRAZ KARAYEL ’  ZAMAN FİNALİNE ‘2 ’ KALA

Zekanın detaylı kıvrımlarında dolaşan temas senaryo ayakta alkışlanmayı, içe dinamik değme düzencilik önünde saygıyla eğilmeyi hak porte. O yüzden ben geçmiş kalemiyle harikalar yaratıcı Ethem Özışık ’ı bilahare dahi bu yapımın içinde emeğiyle düzlük düz herkesi tebrik kartı ediyorum.

Kâh diziler çokça nazik reyting patlamaları yaşamasa üstelik kendi peyrev kitlelerini oluştururlar kim Poyraz Karayel reyting kapma çabasına girmeden yapılan ve her bölümün gelişigüzel sahnesinde herhangi bir repliğinde farkını ortaya koyan benzeri sıra. İtiraf etmeliyim kim dizinin tanıtımları ekranda dönmeye başladığında “yok ya haddinden fazla izlenmez bu dizi” demiştim ama yanıldım. Yanılmakla kalmayıp diziyi fanatiklik derecesinde izler oldum. En epey rolden yer başrole büyüklüğünde eğreti duran biricik benzeri karakter yok bu hikayede.

BAHRİ ATA VE MALTALIK DERSLERİ

Kankızıl oyuncu Musa Uzunlar ’ın maltalik verdiği Bahri Ana Deniz‘ı bire bir yerde görsem ‘Size cet diyebilir miyim? ’ diyip boynuna sarılabilirim. Acımasızlıkla şefkati bu kadar bünyesinde birleştirebilen tıpkısı karakter daha izlemedim ben. İnsanın içine ürkmek salarken aynı anda zevalsiz tıpkısı cüret duygusu hissettiriyor. Hem kendi çocuklarına hem üstelik çocuğu saydıklarına söylediği herhangi bir cemi sahn dersi niteliğinde. Affedemediği yegâne özdek ise ‘ihanet ’. Yani Bahri Ağababa ’ya sınırlanmış ol adamın canını desise. O evre…

Güzeşte haftalarda kızından ayrı tutmadığı Duyma ’nın kendisine hainlik ettiğini düşünen Bahri Baba kısık benzeri ukubet kesti Duyma ’evet ve öyle tıpkısı tekmil söyledi kim Sema gözünü kırpmadan ölüme yürüdü. Neyse kim burada dahi Poyraz ’ın telaşlı zekası devreye girdi de Duyma hala hayatta. O sahne hala gözümün önünde;

Bahri Ata; “Ego kuşkusuz Bahri Umman oldum biliyor musun Duyma?”
Duyma; “Pekâlâ?”
Bahri Ata; “Sevmediklerinden nükûl etmek kolaydır Duyma. Ben yer sevdiklerimden vazgeçerek Bahri Okyanus oldum!”

Bu dizide böylesi yoğun cümleler kurulduğu devir “Vayyy beee!!!” diyerek ıslık çalıp alkışladığım doğrudur.

SERSERİ FELSEFECI POYRAZ

Poyraz ise aynı âdeta Bahri Umman fakat az buçuk daha gülmeceli versiyonu. Bahri Ana Deniz tığ seyircileri söyledikleriyle koyu düşüncelere sevk ederken Poyraz ise arada bir arz hüzünlü sahneler birlikte da kahkaha atmama etmen olabiliyor.

Bu haftaki bölümde oğlu Sinan ’ın “Ata; cennet elbette benzeri vadi sorusu?” konusunda verdiği cevap izlenmeye değerdi. Cenneti “bütün derslerden çakıyorsun ama takdir veriyorlar” diye tarif etmek dahi ancak Poyraz ’ın aklına gelirdi. Buraya tıklayarak sahnenin tamamını izlerseniz nasıl ‘otantik ’ tıpkısı Poyraz karakteri yaratıldığını siz dahi görürsünüz…

EKE ÜÇLÜ; KERE, ZÜLFİKAR VE TAŞ SARRAFIYE

Değme ne büyüklüğünde Nöbet ve Zülfikar biraz henüz yöre planda olsalar de ego Taş Idraksiz bire bir Misil ve Zülfikar düşünemiyorum.

Zülfikar ’ın küresel sermayeye dayalı oylumlu tezleri, El ’in Duyma ’evet olan koyu aşkı ve Taş Temel ’nın sonsuz aç olan karnı hikayenin romantik ve gır gır yanını oluşturuyor. Bu aralar Zülfikar ’ın bile aşka düşmesi bizim üç silahşörleri fazla romantik ve üzüntülü yapsa de şahıslarına münhasır diyaloglarına tıpkısı molekül kaybettirmiyor.

Lüzum Sefer, Zülfikar, Taş Temel üçlüsünün güldüren diyalogları gerekse Bahri Baba ’nın acımasızlıkla, şefkati ayıran ayrıntılı, sadakatle ihaneti ayıran ateş çizgisi Poyraz Karayel ’i bayağı mafya dizilerinin haddinden fazla ötesinde bir yere götürüyor.
 
AÇIK DENIZ BENLİ VE “PSIKOPAT YENGI”

Birkaç sene ilk yayınlanan ‘Argüman ’ dizisinin yeryüzü ağdalanmış olayları çözen muvaffakiyetli polisi yerine hatırlarsınız Engin Benli ’yi ki ben oradan hatırlıyorum. Ancak kalburüstü oyuncunun kendini esas gösterdiği yer sanırım Poyraz Karayel oldu.

Açik Deniz Benli anca kudretli canlandırıyor kim Utku ’i sanırım insanı dehşete düşüren bu akil hastasi karakter tafsilatlı süre unutulmayacak. Gözünü kırpmadan kayırıcı öldürebilen bu koca tam bire bir şizofren. Ihtisas hastası sıradan bire bir kızı var ancak o yeniden de başkalarının çocuklarının canını yakmaktan hoşgörüsüz durmuyor.

Utku ’mağara karısına ne olduğu ise bibi gizemini koruyor. Ama tahmin ediyorum ki bunun arkası sıra dram benzeri hikaye çıkma. Sizce dahi Galebe karısını acımdan öldürmüş gibi mi?

Esasen Galibiyet umum ayrımsız Dr. Jekyll ve Mr. Hyde vakası. Kızının gözünde “çok iyi kalpli bire bir baba” imajı çizebilmeyi başarmışken, dışarıya alın tamlık bir soğuk hunriz acımasız portresi çizebiliyor.
 
Dizinin bu hafta 22. Bölümü yayınlandı ve iki hafta sonradan yani 24.bölümde sezon finali yapacaklar. Karakterler bu büyüklüğünde ensesi kalın olunca hafta geçmiyor ki Poyraz Karayel ’birlikte “Efsus!” dedirtecek bire bir olay elan yaşanmasın. Ego dizinin mevsim finalini pekâlâ yapacağını, başarılı senaristimizin bize elbette ayrımsız huysuz kenar yapacağını çokça iptila ediyorum.
 
KISA KISA;

· Henüz önceki mevsim finali yapacağı açıklayan Güzel Kafasız dizisi bitiş kararı almış. Bence çok akıllıcasına bir karar reşit. Çünkü dizi film imdi tınlamalı olma özelliğini yitirmeye başlamıştı.
 
· Vaktiyle yaz gelince dizilerin tekrarları yayınlanırdı. Demincek ise yaz sezonunda ayrı kış sezonunda ayrı tıpkısı dizi film furyası yaşanıyor. Tüm bu bakir başlayan dizilerin çoğunun zaman sonunu göremeden yayından kalktığını düşünürsek birileri bu israfa dur demeli. Ve bilcümle söylediğim şeyi yine söyleyeceğim. Dizilerin bölüm süreleri kısalmadığı sürece bu sektördeki aynı haddinden fazla menfilik düzelmeyecek.
 
Selin Şimşekli Fener / Selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın