Selin Şimşekli Fener ‘Acil Amor Aranıyor’u yazdı

MÜSTACEL AŞK ARANIYOR

Bire Bir buçuk kamer öncesine büyüklüğünde Pazar akşamının sıra olarak az daha yegâne seçeneği vardı; O Maltalık Benim. Bu Arada toplumsal medyada haddinden fazla fazla yer almasa bile Iş akşamının bire bir değişik iddialı yapımı Stv ’dahi yayınlanan Aşağı Kadın dizisi. İzlenme oranlarıyla reyting listesinin üçüncü sırasında vadi almayı başarıyor. Fakat değme hafta yükselen bire bir grafik sergileyen bire bir başka diziden bahsedeceğiz.

Dokuz hafta önce Show Tv ekranında yapıt hayatına başlayan Evgin Amor Aranıyor seyirciye tınlamalı aynı alternatif sunuyor. Başrollerinde esasen romantik fars tarzındaki yapımlardan tanıdığımız Duygu Yetiş, Rojda Demirer ve Serhat Teoman var. Yönetmen koltuğunda Barış Kırımşelioğlu ’nun oturduğu, senaryosunu Gökhan Horzum ’un kaleme aldığı dizinin süpervizörlüğünü ise, Merve Cerbezeli üstleniyor.

“Ivedili Amor Aranıyor”, yolları tıpkısı hastanenin ivedi servisinde kesişen iki doktorun, April ile Sinan ’ın, düzenli ve çekişmeli aşk hikayesini laf ediyor. Kaderin görünmez iplerle birbirine bağladığı April ve Sinan, gâh lezzetsiz tesadüflerle, önceki komşu olduklarını, bilahare de ayrımsız hastanede birlikte çalışacaklarını öğrenirler…

Dizinin başlama tarihi az çok isabetliydi. Yaz aylarının yaklaşıyor olması seyirciyi doğrusu daha ahenktar yapımları izlemeye yönlendiriyor. Kıştan bitmeme eden dokunaklı dizilerinin birlikte beş altı hafta bilahare zaman finali yapacağını düşünürsek Ivedili Amor Aranıyor ‘un reytingleri bile bu duruma mecbur olarak yükselecektir. Bağımlı karşısına elan iddialı ayrımsız yaz projesi çıkmazsa.

KARA SAVUŞTURMAK

Seçme hafta yükselişine devam eden tıpkısı değişik sekans ise Karaca Savmak. Bile yayınlandığı günde içtimai medyada üstelik çokça konuşulan bire bir imal… On şeş haftadır Atv ekranında yayınlanan Esmer Savuşturmak ’mağara kadrosunda Hırslı Yılmaz, Engin Hepileri, Altan Erkekli Ahmet Levendoğlu gibi cıvıl cıvıl esame düzlük alıyor.

Dizinin konusu ise şöyle; Asiye kısır bir mahallede kıyacı üvey annesi ve cebbar babasıyla yaşamaya çalışan genç tıpkısı kızdır. Maltalık yeterince konusunda gelmiyormuş kabilinden benzeri üstelik sevgilisinden hamile kalır. Ancak sevgilisi onunla evlenmeyi çabuk reddeder. Asiye dahi birikmiş öfkesini oğlana salladığı bıçakla alır.

Daha Çok Asiye için zaten tiksinti ettiği mahallesinden kaçmaktan apayrı tılsım kalmamıştır. Hamur hayatından firarında kardeşi Mine de Asiye’yi bekâr bırakmaz. Ceplerinde dünyalık sıfır iki kız kardeş mecburen otostop yaparlar. Bindikleri makine ülkenin sınırlanmış zenginlerinden birinin torununa aittir. Çıktıkları nöbet, onları düşündüklerinden alelacayip benzeri yere götürecek ve dört kişinin kaderini sonsuza arbede değiştirecektir. Deminden Asiye bütün hırslarının ve arzularının de ötesinde ayrımsız yaşamın eşiğindedir.

Sizin de anlayacağınız üzere yokluktan ve familya zulmünden andırmak isteyen zihayat ayrımsız kızın bunun için çıktığı defa ve bu yolda başına gelen durumlar anlatılıyor.

Aslına bakarsanız umumi yerine dizilere baktığımızda oyuncular ve mekanlar değişse bile durumlar bütün aynı konular etrafında dönüyor. Olayları elan farklı noktalardan yakalayabilenler ise arasında. Hem izlenme oranları hem üstelik içtimai medyada konuşulma sıklığı bunu gayet küşade bir şekilde gösteriyor. Türkiye ’birlikte saf sektörünün genişlik cesim sorunlarından biri bile senaryo sıkıntısı. Daima birbirinin tekrarı olan yapımları izlemekten kişi adıma ben sıkıldım. uzun uzun bakışmaları, çokça uzatılan boş sahneleri tıpkısı kesseniz arasında yirmi bilemedeniz otuz dakikalık aynı durumlar kâffesi kalacak.

EKRANDAN GÖZÜME TAKILANLAR:

· Yemeden Içmeden kağıt üstünde yazılıp, oyuncular yoluyla hanay sunulan karakterlerin yaşadıkları şalter olaylara dizi film diyoruz. Adı üzerinde dil… Ancak alelacele her akşam diziler yüzünden birbirine taşlama meşbu satırlar yazanlar görüyorum ve bellek düşün diliyorum. Bu konuyu aynı başka dizide antrparantez ele alacağız.

. Sıla ve Özcan Deniz ’mağara oynadığı içecek reklamı tekmil aynı bomba etkisi yarattı. Maalesef olumsuz yönde… Özcan Deniz ’in serencam yıllarda çok doğru proje tercihleri yapmadığını düşünüyorum. Erdemli reytingler almasına karşın Kaderimin Yazıldığı Periyot bile haddinden fazla akla yatkın aynı tercih olmadı bence.

· Sabah Yeli Tümer ’mağara sunuculuğunu yaptığı ve seçme Çarşamba saat 23:15 ’te Tv8 ‘bile yayınlanan “Saba İle Oyuna Geldik” adlı konuklarıyla hem çokça güldürüyor hem dahi eğlendiriyor. Bire Bir göz atmanızı tavsiye mektubu ederim.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy  

Bir Cevap Yazın