Selin Şimşekli Fener ‘Güllerin Savaşı’nı yazdı

Detaylı süredir kendini intikam duygusuna ve mantığına hapseden Gülru ’nun binnetice bu hafta buzları çözülmeye başladı. Bölüm böylece Ömer ’mağara ‘Bana bizim gerçeğimizi ispatla Gülru! ’ demesiyle Gülru soluğu Ömer ’in kollarında aldı. Peyrev bu kavuşmayı haftalardır bekliyor, içtimai iletişim araçları üzerinden Gülru ve Ömer ’i imdi kavuşturun diye niteleyerek sitem üzerine sitem ediliyordu. Binnetice muhtemel oldu fakat bu buluşma seyirciyi yeteri büyüklüğünde mutlu etti mi orası tartışılır. Ömer ’mağara aklında çok başka planlar olduğu rastgele halinden belliydi. Gülru onun canını ziyadesiyle yakmıştı ve şimdi çatlak Ömer ’deydi. Kavuşmuş kadar görünseler de Ömer ’mağara buzlarının bu büyüklüğünde acele çözüleceğini, Gülru ’ya olan öfkesinin bu kadar süssüz geçeceğini tek zannetmiyorum. Tabi bunlar benim tahminlerim. Her zamanki kadar hükümranlık senaristte…

Bu hafta diziye yıpranmamış aynı isim dahil oldu. Alma Terzic… Bosna Hersek doğumlu iyice aktör hikayeye Ömer ’in Amerika günlerindeki sevgilisi Brooke olarak katıldı. Elan evvel tek şekilde adı zan geçmeyen bu ıra bir anda çıkageldi. Karakterin gelişiyle dizinin benzeri zaman henüz devam edeceği birlikte konfirme oldu. Muhtemelen ki Ömer, Gülru ’evet hazır tıpkı caka atabilmek amacıyla Gülru ’nun deyimiyle ‘yara Barbie ’ Brooke ’u kullanacak. Evet amma illet? Birbirine araklama iki insanın birbirine kavuşamaması üzere özellikle araya üçüncü bir şahsın mı girmesi gerekiyor? Zaten bugüne büyüklüğünde yaşananlar Ömer ve Gülru ’nun gelişmemiş sürede tıpkısı araya gelememeleri için ziyadesiyle faktör yaratmıştı.

Gülru ’nun Dünya ’la, Ömer ’in Gülfem ’le evlenmesi iki aşığın arasına aşılması ağır sıklet mesafeler sokmuştu zaten. Dizilerde sıklıkla başvurulan bu üçüncü zat durumu bana ‘kolaya yaklaşmak ’ kabil geliyor. Zorlamadan, yorulmadan hikayeye yazılan aynı sarışın afet ile hooop aşıklar baştan ayrı düşer. E yaratıcılık nerede kaldı? Çok basılmış şekil yapımın ortada ayırt görüntülemek nerede kaldı?

Senaryo açmak bence bildirme latif işlerden biri… Hassaten aynı gün yapabilmeyi istediğim yegâne iş. Amma ince iş, mecal hisse senedi… Baziçe üzere. Tıpkı hikaye yaratıyorsunuz. Zamana, mekana, olacak olaylara ve yaratacağınız karakterlere siz karar veriyorsunuz. Gel gelelim bizdeki ayrımsız haddinden fazla dizinin senaristi evet geçmiş bölümlerde ne olduğunu unutuyorlar ya bile yarattıkları karakterlere yükledikleri özellikleri unutuyorlar. Ömer Hekimoğlu (Barış Kılıç) karakteri bizim karşımıza prensipleri olan, yaptığı doğruların dahi yanlışların de sorumluluğunu üstlenebilen, planlardan, entrikalardan çok ırak, hissettiğini etkili, yaşadığına de sonuna kadar eş sâdır biri adına getirildi. Evet tükenik yaşadığı hayalet kırıklığı ile dağıldığı zamanlar birlikte oldu. Ama deminden tek geçmişi olmayan, esbak bölümlerde adı da geçmeyen tıpkı karakteri getirip bu adamın yanına koyarsanız düzme ve arızi durması haddinden fazla alışılagelen. Bu hafta diziyi izlerken Brooke karakteri o kadar gözümü tırmaladı kim onun olduğu değme sahnede kanalı değiştirdim. Abartılı hareketleri, inandırıcılıktan uzak tepki ve mimikleriyle bence Brooke hikayenin çokça amma çokça dışında kalmış.

BİR ‘MERYEM UZERLİ ’ MESELESİ

Altı aydan daha detaylı tıpkısı süredir Meryem Uzerli haberleri peşimizi bırakmıyor. İşin beni ait tarafı ise Meryem Uzerli ’nin Star Tv ’birlikte yayınlanacak kullanılmamış benzeri dizi film üzere O3 Yapım ile anlaşmış olması. Gelin görün ki ilk haftalarca kimle oynayacağı konuşuldu. Şair Büzük mi Özcan Bahir mi Garaz Sebep mı derken, kol partnerinin Amaç Sebep olacağı kesinlik kazandı. Enteresan olan ise ortada bu dizinin benzeri hikayesinin ya bile benzeri senaryosunun olmaması. Olay kamu bile ‘dereyi ortada olmaksızın paçaları silme ’ durumuna döndü. Müfit mademki ortada somut hiçbir mücahede bulunmayan bozukluk bu büyüklüğünde haddinden fazla marifet yapıldı? Yazıldı, çizildi… Neyin tanıtımı yapılıyor? Adını bırakın senaryosu de belli olmayan bire bir dizinin mi?

Sanırım diziden çok Makro Çağ dizisinden ‘tükenmişlik sendromu ’ sebebi ile anide ayrılan Meryem Uzerli ’nin tanıtımı yapılıyor. Hangi diyelim umarız kaş yapalım derken ayn çıkarmazlar. Kul bire bir antipati oluştu üstelik. Toplumsal medyadan takip ettiğim kadarıyla bile bu hissimde serbest değilim. Ve umarız bu müphem eskimemiş dizi Eylül ayında başlarsa eğer izleyici aylardır abes beleş haberlerle adını duyduğu Meryem Uzerli ’den  sıkılmış olamaz…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın