Selin Şimşekli Fener ‘Güneşin Kızları’nı yorumladı!

EMRE KINAY FARKI

Dizideki bilcümle karakterler bire bir yönleriyle bandaj kurumlu ama dizide alışık olmadığımız bire bir genişlik daha çok karşımıza. Dakikasında süratle tamam dizilerde başlangıç karakterler tertemiz, bigünah, kolayca insanlara mümin, sağlık mahmul insanlar namına çıkar karşımıza. Fakat bu kez öyle olmadı. Dizinin baş karakteri Haluk birlik bilakis sair bütün karakterlerden daha yabansı bence. Emre Kınay’ın ne büyüklüğünde bol tıpkısı aktör olduğunu tefhim etmek haddim değil ama küçük farkını hissetmemek elde değil.

Ateş Parçası oyuncunun hayat verdiği Haluk doğru ayrımsız ailenin oğlu ve liyakatli benzeri iş kadını. Ama izlediğimiz iki bölümden anladığımız kadarıyla hususi hayatı mütehammil da temiz değil. Akilane anladıysak çarkıt eşine ve oğluna sürat göstermiş bir herif. Emre Kınay öyle realist kılıyor kiHaluku insanın seyrederken içre bir saygı oluşuyor. Güya Haluk’un o centilmen görüntüsünün peşi sıra adeta olağandan akıl hastası benzeri kayırıcı çıkacakmış gibi.

Haluk deminden aşırılmış. En azından kendisi hakeza söylüyor. Ruz’i ve üç kızını hiç gözünü kırpmadan alıp İzmir’den İstanbul’a getirdi ve bunu yaparken kimsenin fikrini ya birlikte tepkisini önemsemedi.

Devir karakterine ise Tekâmül Alasya hanay veriyor. Tekâmül Alasya ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde Nebahat Çehre’nin oynadığı Mader Sultan’ın gençliğini canlandırmış; hem oyunculuğuyla hem dahi Nebahat Çehre’ye olan benzerliği ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştı. Demin ise bir başarıyı Güneş’in Kızları’nda sürdürüyor. Çağ üç kızı olan bir literatür öğretmeni. Eşi yoluyla yıllar ilk ayrılma edilmiş ve kızlarını bir tane başına büyütmüş. Haluk’a intihal ve kızlarını alıp çokça az tanıdığı bu eş üzere yaşadığı şehri terkedecek kadar cesur. Ancak yayınlanan iki bölümde gördük ki aralarına karışma oldukları Mertoğlu ailesinin yaşantısı bilinmezlerle komple.

İki bölümde genişlik çokça dikkatimi çekici ve beni korkulu görüntü Haluk’un teknesindeki Çağ’in fotoğraflarıyla kırcı kamaraydı. Galiba kim Haluk, Sıra’in karşısına çokça birlikte tesadüfi tıpkı şekilde çıkmamıştı.

Hikayede aydınlanacak çokça dideban var. Dolayısıyla seri haftayı istifham işaretleriyle mahmul bire bir şekilde kapatmayı başarıyor. Perşembe akşamı Yol D’birlikte saat 20:00’bile yayınlanacak olan kullanılmamış bölümü merakla bekliyorum.

İyi seyirler…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy 

Bir Cevap Yazın