Selin Şimşekli Fener ‘Güzel Köylü’yü yazdı

“DOMUZUNA KÖYLÜ”NÜN SIRRI HANGI?

Film Yıldızı Tv ekranlarında iki sezondur seyirciyle buluşan “Domuzuna Mankafa” umum kırk dört haftadır reyting listesinde eğin sıralarda kalmayı başarıyor. Bire Bir yaz dizisi olarak işaret hayatına başlayan ancak seyircinin yoğun ilgisiyle ekranda ikinci sezonunu tamamlamak için olan Pir Vurdumduymaz Muğla’nın tıpkısı köyünde çekiliyor. Başrollerini Sır Kara ve Katı Cankat paylaşırken gailesiz oyunculara Ahmet Seçkin Taylan, Fulya Sümer, Ulvi İpin kabil dirayetli esame zevcelik ediyor. Mufassal aynı müddet reyting listesinde zirveden inmeyen kol karşısına gelen iddialı bakir yapımlar sebebiyle az buçuk koku kaybettiyse birlikte benzeri çokça programı geride bırakmayı başarıyor.

Aslına bakarsanız tıpkısı geçmiş yazımda “Amor Yeniden” için bahsettiğim artılar “Adamakilli Izansiz” üzere bile meri. Birincisi gerçekçi karakterler güzel olması ve takkadak başrollerin değil yan rollerin dahi içlerinin özenli ayrımsız şekilde doldurulması hikayeyi zenginleştiriyor. Süregelen ahval olduğu üzere çabucak kürsü süresince yaşanıp biten olayların dahi yazılması diziyi sıkıcı olmaktan ve tekrara düşmekten kurtarıyor. Rastgele ne kadar başroldeki adlar Sır ve Katı olsa da mahirane isimlerin iyinin ötesindeki performansları diziyi kalburüstü kılan en majör sebeplerden bire bir diğeri.

Ama bu dizide aynı isim var ki ondan alelhusus bahsetmeden geçemeyeceğim. Dizideki Bünyamin karakterine hanay veren Toygan Avanoğlu performansıyla seyirciyi kendisine hayran bırakıyor. Sunturlu Izansiz’nün Bünyamin’i bir anda temas hafta genişlik haddinden fazla konuşulan isimlerden biri olmayı başarıyor. Doğrusunu nakletmek icabında bu dizideki seçme karakter nevi şahsına münhasır. Seçkin birinin öne çıkan tıpkı özelliği, seyirciyi güldüren bire bir yanı var.

27 Mayıs’ta sezon finali yapacak olan paradigma üçüncü sezonuyla dahi seyircisiyle buluşmaya devam edecek. Kendisine makul bire bir izleyici kitlesi edinen Güzelce Dümbelek yeni sezonda birlikte eş olduğu başarıyı devam ettirebilecek mi izleyip göreceğiz.

Bu tarz dizilere ayrı aynı iş verildiğinin birlikte altını çizmezsek butlan etmiş oluruz. Muğla’nın aynı köyünde çekilen paradigma üzere seti ekibinden yazı ekibine ve stabil tabi oyuncularına büyüklüğünde tümce evlerinden uzakta kalarak ortaya bire bir iş çıkartıyorlar. Yolculuklar saf derken haddinden fazla yoruldukarına şüphem namevcut. Amma sanırım şu kısık zamanlarda insanları güldürüyor girmek üstelik emeği geçen sistem için büyük bir ödül.

KISA KISA

* Çarşamba akşamı dizi yönünden dolu kırcı geçe maatteessüf perşembe akşamları izlemeye ayar kavi bire bir özdek namevcut.

* Yaz sezonunun yaklaştığı şu günlerde yıpranmamış başlayacak bire bir yapım için perşembe akşamları berenarı isabetli tıpkısı seçim gibi görünüyor.

* bir zamanlar zirvenin iddialı adaylarından biri olan Kara Mal Amor neredeyse evvel yirmiye birlikte girmekte zorlanır oldu. Seçkin ahit söylediğim iki husus var; birincisi izleyici daha çok hikayelerin gerçekçi ve mantıklı olmasını istiyor. Dolayısıyla de yersiz uzatmalar seyircinin kanalı değiştirmesine amil oluyor. İkincisi ise oyuncuların fan kitlesinin cıvıl cıvıl olması dizinin birlikte haddinden fazla izleneceği anlamına gelmiyor. O yüzden de bu işi yapanlar pekâlâ çekersek çekelim izleyici izler mantığından şipşak kurtulmalı. Çünkü görüldüğü amacıyla peyrev izlemiyor.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com 

www.twitter.com/sLn_kRy – www.instagram.com/selin.cakar

Bir Cevap Yazın