Selin Şimşekli Fener ‘Poyraz Karayel’i yazdı

“POYRAZ KARAYEL”SENARYOSUYLA ESİP GEÇİYOR

Sıkılmayacağınızı bilsem sayfalar dolusu yazabilirim Poyraz Karayel karşı. Sonuç zamanlarda ekrana gelen yer birinci sınıf yapımlardan biri oldu de  bence… Senaryosuyla, oyuncularıyla, karakterleriyle, verdiği mesajlarla ayrımsız haddinden fazla diziye boş mesafe fark atıyor.

Aşkı, nefreti, dostluğu, düşmanlığı, sadakati, ihaneti elhasıl hayata dair değme soy duyguyu barındıran benzeri hikaye anlatıyor izleyenlere. İlker Kaleli ’nin avlu verdiği Poyraz hayatın kırıcı tarafını rastgele yönüyle muammer ayrımsız eş. Burçin Terzioğlu ’nun canlandırdığı Ayşegül ise geçmiş kardeşini, sonraları annesini kaybetmiş ve yaşadığı bu iri acıdan babasını mesul tutmaktadır. İstanbul ’un en adlı mafya babalarından biri olan Bahri Ana Deniz(Musa Uzunlar) yalnız özlük çocuklarına yapamadığı babalığını Yol(Kanbolat Tekebbür Arslan), Zülfikar(Ulu Nalçakan) ve Sema(Emel Çölgeçen) ‘ya yapmıştır.

Yan Ira Diye Bir Molekül Namevcut

Ayrımsız çokça senaryonun hoppadak esas kız ve temel oğlan arasında sıkışıp kaldığı ve onuncu bölümden sonra  seyircinin ağzında bilgisiz tadı bıraktığı tıpkı dönemde asıl hikaye süresince var olan tam karakterlerin sıkmadan, bıktırmadan, kah güldürüp kah ağlatarak bu büyüklüğünde tadında, bu kadar dozunda anlatılıyor olması bu dizinin en balaban artılarından biri.

Bu dizinin aynı farklı artısı ise karakterlerin tek boyutlu olmaması. Alıştığımız dizi formatındaki iyilerin hırboluk derecesinde bol olması, kötülerin içtinap etmek filminden fırlamışçasına sürekli acı olması üzere benzeri nitelik söz konusu üstelik değil. Seçme ne kadar elan Bahri Umman ’ın hangi yollardan geçerek bu kaba dünyanın içine girdiğini bilmesek de ruhunda çokça koyu yaralar taşıdığını biliyoruz. Ad salmış bire bir mafya babası olmasına karşın kızı Ayşegül söz konusu olduğunda şefik, merhametli aynı adama dönüşüveriyor.

Zülfikar, Bahri ’nin sağlıklı kolu, beli silahlı aynı eş olmasına rağmen bir anda global sermayeden soluk vurabiliyor. Bu konuda yaptığı büyük tespitler karşısında bizzat ben görüntülük karşısında öylelikle kalakalıyorum.

Misil, Bahri ‘öl ’ dese ölebilecek bire bir konumda, eli silahlı aynı eş olmasına karşın chopstick(Çinliler ’mağara yemek yerken kullandığı çubuklar) ile yemek yemeyi öğrenecek kadar yamyaş intihal avukat Sema ’evet. Kaba görünümünün altında haddinden fazla yoğun bire bir ızdırap haiz Sema ise siftinlik tıpkısı kız çocuğu büyüklüğünde şefkate muhtaç.

Hem ne demiş yazar; “Aşıklar birbirini ne gözden tanır hangi kaştan. Aşıklar birbirlerini yaralarından tanır.” Işte bu hikayede olan cemi da yukarıdaki cümleden ibaret…

Şopar, Çok Bilmiş Bala Oyunculardan Az Çok Sıkılmışken…

Tamam çokça sıkılmıştım siktirici. Otuz gözyaşı ağzıyla konuşturulan, görüntüde çocuk ama içine baba yarısı ya bile ana yarısı kaçmış kadar davranan beribenzer oyunculardan alelade haddinden fazla sıkılmıştım. Bırakın sevimliliği az çok antipatik geldiğini bile söylemeden edemeyeceğim.

Amma bu dizide tanıştığımız ve Poyraz ’ın canından çok sevdiği oğlu Sinan Karayel karakterine sahn veren Dede Katı Bahtiyar tam bu olumsuz izlenimlerimi yıktı. Herhangi Bir hafta “tü tü tü maşallah” diye niteleyerek izlediğim Ağababa Katı rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Sosyal medya hesaplarından da izleme ettiğim amiyane aktör henüz şimdiden mütevazi olmanın ne girmek olduğunun farkında bence. Umarım bilcümle birlikte böyle peki… 

Grado: Poyraz Karayel’i çarşamba akşamları Sınır D’bile izleyebilirsiniz.

“Perşembe” Akşamı Ekranda Ne Var?

Temas hangi büyüklüğünde öz adıma Perşembe akşamları izlemeye değer tıpkı molekül bulamasam bile doğruluğuna dayanıklı inanmadığım reyting listelerine bakarak Sınır D ’da ekrana mevrut ‘Kurtlar Vadisi Pusu ’ seyircinin ilk tercihi oluyor. Oyunculardan çokça silahların konuştuğu Kurtlar Vadisi ürün hayatında az daha çeyrek altın asırı devirmiş olmasına karşın zirvedeki yerini koruyor. Hareketli etkin gömüldüğü mezarlardan çıkmayı başarabilen, vücuduna yediği destelerce kurşuna karşın ölemeyen, tıpkı başına düzinelerce adama karşı yiğitçe uğraş eden Çelik Önder bibi hayatta sizin anlayacağınız… Hangi yapacaksınız işte senarist öldürmeyince eseme aramaya lazım namevcut…

İkinci sırayı ise Fox Tv ’de yayınlanan Kocamın Ailesi ünlü sekans alıyor. Başroldeki değişikliğe rağmen reytinginden ayrımsız husus kaybetmeyen imal ocak dizisi arayanların beklentilerini karşılıyor sanırım.
Üçüncü sırayı ise ilk sezonunu zevkle izlediğim ama esasen gereğinden aşkın uzadığını düşündüğüm Seksenler(TRT1) dizisi alıyor.

KISA KISA

-Diziler benzeri beyaz perde filmi uzunluğunda çekildiği ve bu ince süreye rağmen iki sezondan çok bitmeme ettiği sürece senaryolar bire bir yerden sonra inandırıcılığını yitirmeye mahkum maatteessüf.

-Takkadak bağlı sayıda evde mevcut reyting araçlarıyla takdir yapıldığı sürece reyting sonuçlarının doyurucu olmasını araştırmak eseme dışı. Sosyal iletişim araçları ’daki konuşulma oranları da şu anki reyting ölçme sisteminden haddinden fazla elan akla yatkın sonuçlar verebilir.

-Akşam yarılarına büyüklüğünde iz yapan iz film kanallarına RTÜK‘ün bozukluk her sınırlama getirmediğini antrparantez merak etmekteyim.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy
www.instagram.com/selin.cakar
www.facebook.com/kosemdenbildiriyorum

Bir Cevap Yazın